Hırsızdan kaçış yok ama tedbir var

Elektronik cihazlarımız bize dair çok şey saklıyor. Ama biz onları her zaman iyi saklayamıyoruz. Olası dertlere karşı birkaç tavsiye derledim.

Elektronik cihazlarla iyice bütünleşmeye başlayan yaşamımızda sahip olduğumuz her ürün her geçen gün daha kıymetli hale geliyor (2001 yılında acı bir örneğini yaşadım; bilirim).

Bu manzaranın ardından başlayan çileli günleri ancak yaşayan bilir.
Bu manzaranın ardından başlayan çileli günleri ancak yaşayan bilir.

Eskiden yanımızda taşıdığımız en mahrem şey cüzdanımızdı. Birkaç kare fotoğraf, birkaç not ve belki kayıtlı birkaç telefon numarası. Oysa bugün cep telefonumuz içinde neler taşıdığımızı düşünün. Bir akıllı cep telefonu sizin hakkınızda herkesten çok daha fazla bilgiye sahip. Kaybı da eşdeğer oranda dert. (hala akıllı telefonlarına şifre koymayanlara şaşıyorum)

Kayıpları durumunda yaşanacak dertler bir yana, kimi yollarla geri getirmek de mümkün. İşte size birkaç tavsiye:

Taşınabilir bilgisayarınıza yükleyeceğiniz çeşitli uygulamalarla çalınma durumunda uzaktan içindeki bilgileri silme, kullanan kişiye mesaj gönderme ve hatta kullanan kişinin fotoğrafını çekmeniz bile mümkün. Mac ve Windows için iki öneri vereyim:

 • Benim gibi Mac kullanıyorsanız bu konudaki en ideal çözüm Hidden. Tek bilgisayarla kullanacaksanız yıllık 15 dolardan başlıyor; işyerinizdeki yüzlerce bilgisayarı koruması altına alacaksanız da yıllık 395 dolara kadar çıkıyor. Yüklediğinizde bilgisayarınızın normalde işletim sistemi tarafından görünmeyen bir bölümüne kendini ekliyor ve bekliyor. Bilgisayarınız çalınırsa Hidden sitesine gidip bir düğmeye basıyorsunuz ve çalınan bilgisayarınız internete bağlandığı anda dünyanın neresinde, hangi sokakta olduğunu tespit edip haritada işaretliyor, masaüstünün görüntüsünü kaydediyor ve (varsa) öndeki kameradan bilgisayarı kullanan hırsızın fotoğrafını çekip size yolluyor. Benzer şekilde uzaktan bilgisayarınızdaki verileri silmenizi de mümkün klııyor. Apple kullanıcılarının yeni güncellemelerle bu hizmeti (fotoğraf çekme hariç) tüm cihazları için ücretsiz olarak kullanabildiğini de unutmayalım.
 • Windows kullanıcıları için benzer uygulamanın ismi ise GadgetTrak. Aynı şekilde yüklediğiniz uygulama sayesinde bilgisayarınız çalınırsa yerini tespit etme ve her duruma karşılık içindeki hassas bilgileri silme gibi seçenekler sunuyor. Windows XP, Vista ve 7 uyumlu. Yıllık bedeli 30 dolardan başlıyor. (Bu hizmet cep telefonları, iPad ve Mac ile de uyumlu)
 • Elbette tek çalınan ve dert çıkaran şey bilgisayar, cep telefonu ve tabletlerimiz değil. Fotoğraf makineleri de kimi zaman bilgisayarlardan bile pahalı fiyatları ve içindeki karelerle en az o kadar kıymetli. Onlar için çok ilginç çözümlerden biri de CameraTrace adını taşıyor. Başlangıç için fotoğraf makinenizi 10 dolar karşılığında siteye kaydettirmeniz gerekiyor (kaydedilen şey seri numarası). Sitenin bir diğer tarafı kullanıcılar tarafından internete yüklenen fotoğrafları tarayarak içinde seri numarası, diyafram ayarı, tarih gibi bilgiler bulunan EXIF kayıtlarını saklıyor. Fotoğraf makinanız çalındığında siteye haber verdiğinizde o cihazla internete yüklenen ilk resimde kullanıcının (hırsız ya da satın alan) kim olduğunu da ortaya çıkmış oluyor. Çalışma mantığı aşağıda:

Kişisel tavsiyelerim:

 • Bilgisayarınızı internette yedeklediğiniz bir hizmeti MUTLAKA kullanın. Ben senelerdir Mozy kullanıyorum. Arka planda çalışarak seçtiğiniz klasörleri internette yedekliyor. Böylece çökme, hırsızlık gibi akla gelen bütün dertlerde güncel bir kopya uzakta bir yerde duruyor (eve bir hırsız girdiğinde harici diskleri de çalıyor zira). Çekip yeniden yüklemek çocuk oyuncağı. Hem Mac hem Windows uyumlu.
 • Bilgisayarınızın faturasının bir kopyasını saklayın. Seri numarası da elinizde bulunsun. Bu tip yazılımlarla tespit ettiğiniz anda ispat için onlara ihtiyacınız olabilir.
 • Çalınma anında cihazın seri numarasını ana firmaya ve yetkili servislere de vermenizde fayda var. Bir sorun olup servise verildiğinde ulaşmanız mümkün olur.

Son olarak; bunca ücretli-ücretsiz fotoğraf, belge, vs saklama hizmeti varken lütfen bilgisayarınızın diskinde bir şey saklamamaya çalışın. İnanın o hizmetler sabit diskinizden çok çok daha güvenli. (onlara ne kadar güvenebiliriz meselesi ayrı bir yazı konusu ama özet vereyim: hepsi verilerinizi sizin ana şifrenizle kriptolu olarak saklıyor. Yani -çoğunlukla- içeriğine o şirkettekilerin de ulaşması mümkün değil)

EK: Mehmet Berkay Önen ücretsiz bir kısıtlı sürüme sahip ve Linux ve Android dahil birçok platformda çalışan açık kaynaklı Prey‘i hatırlattı. Gazetede yazmıştım ama unutmuşum. Sağolsun.Yayın Tarihi:

Kategori:


Yorumlar

14 yanıt

 1. Bora avatarı

  Undercover kullanıyorum uzun zamandan beri. http://www.orbicule.com/undercover/

 2. Fatih öztürk avatarı

  Süpersin amirim, sende olmasan !?

 3. Serhatcan Yurdam avatarı

  iCloud’un kullanıcıya verdiği ücretsiz saklama-yedekleme alanı 5gb’lik.

  Daha fazlası satın alınabiliyor.

  1 yıllık süre için;

  +15 gb= 20 dolar
  +20 gb= 40 dolar
  +50 gb= 100 dolar

  Apple yine ‘ucundan accık’ tattırıyor, sonrası pamuk eller cebe 😉

 4. casey23 avatarı

  Gerçekten çok faydalı bir yazı, çok teşekkürler!

 5. Era avatarı

  Internetteki depolama servislerine karsi hep supheci oldum. Hani yolda biri gelse ” abi bana kisisel dosyalarini bir dvd halinde ver bende dursun ” dese cumle alem dalar doveriz herhalde. Bu durumu kendi rizamiz ile yapiyor olmamizi garipsiyorum. Ustad ‘im kuruntu mu yapiyorum ?

  1. MserdarK avatarı

   Sayın Era,

   İnternetteki depolama servisleri çoğunlukla yedeklenen içerikleri sizin belirlediğiniz bir şifreyle kriptolayarak kullanıyor. Yani hizmet sağlayıcının elindeki bilgi kriptolanmış bir dosyadan ibaret. Dolayısıyla yoldan geçen biri benzetmesi fazlasıyla ilgisiz ve zorlama kalıyor.

   Öte yandan böyle sorular gelince bu kadar gizli / özel ne dosyalarınız var için için merak ediyorum. Benim sahiden bu kadar özel hiçbir dosyam yok bilgisayarımda. Gerçi hiçbiri herkesle paylaşmak istediğim şeyler değil ama bu kadar hassasiyet göstermemi gerekecek derecede önem taşıyan bir şeyim yok.

   Sorunuzu ve endişenizi küçümsüyor değilim asla.

 6. […] kusursuz şekilde yapmamı ve bilgisayarımda bir şey saklama derdinden kurtulmamı sağlıyor (ek tedbirlerim de yok değil).Evde içerik tüketen birçok cihaz var. En başta neredeyse hiç kapanmayan ana […]

 7. Arda avatarı
  Arda

  Amirim,

  Aile fotoğraflarınız ve benzeri dökümanlar için mozy’i önerir misiniz? Yarın bir gün hasbel kader google aramasında bulmak istemem. 🙂 Geçmişte picasa izinlerinin değişmesi sonucu böyle bir sorunu yaşamıştım.

  Teşekkürler.

  1. MserdarK avatarı

   Mozy geleneksel bir bulut yedekleme sistemi. Web paylasimiyla ilgisi yok. Dolayisiyla oneririm. Sahsen de kullaniyorum.

 8. adam olamayan avatarı
  adam olamayan

  yazıyı yüzyıl sonra okusam da , yazmadan edemedim.
  Hidden tarzı programların işe yarama olasılığı düşük olmalı.
  Şahsen ben bilgisayar çalmış olsam , elden çıkarmadan/kullanmadan önce formatla(tı)rım

 9. Aras avatarı
  Aras

  Cep telefonlari icin Avast anti-theft . Ucretsiz olarak yer belirleme, kilitleme, alarm aktive etme gibi ozellikleri var, istediginiz zaman (telefon calinirsa) premium’a gecip kameralardan fotograf cekme, ses kaydi gibi fonksiyonlari aktive edebiliyorsunuz.

 10. […] kusursuz şekilde yapmamı ve bilgisayarımda bir şey saklama derdinden kurtulmamı sağlıyor (ek tedbirlerim de yok […]

 11. ORHAN avatarı
  ORHAN

  Amirim bedava 15 gb Google Drive ve Google+ varken Mozy’ye niye para verelim?

  1. mserdark avatarı
   mserdark

   Google Drive ve Google+ bir yedekleme hizmeti değil. Sadece seçtiğiniz dosyaları / klasörleri cihazlar arasında senkronize eden bir sistem. Bu öneri “nohut varken neden kuru fasulye yiyelim?” demek gibi olmuş biraz.

Görüşlerinizi paylaşın: