Haftanın Özeti: 38

Bilim / Teknoloji / Yazılım / Donanım

 • İkinci Dünya Savaşı’nda Almanlar tarafından geliştirilen ve kriptolu iletişim için kullanılan Enigma cihazı Alman ordusunu ilerleyişindeki en büyük pay sahibi ‘silah’ olarak kabul ediliyordu (ta ki İngiliz Alan Turing programlanabilen ilk bilgisayarı icat ederek onu alt edene kadar). Bu hafta Enigma yüzünden yok olmanın eşiğine gelen İngiltere’de düzenlenen bir açık arttırmada sağlam olarak bugünlere kadar gelen son Enigma cihazlarından biri 232 bin doların üstünde bir bedelle el değiştirdi (bu vesileyle hatırlatayım; Alan Turing ile ilgili The Imitation Game filmini izlemediyseniz, lütfen izleyin).

Enigma cihazı bence savaş tarihinin gördüğü en nadide ve güzel tasarlanmış cihazlarından biri. Tıklayarak detaylarında boğulabilirsiniz.

Enigma cihazı bence savaş tarihinin gördüğü en nadide ve güzel tasarlanmış cihazlarından biri. Tıklayarak detaylarında boğulabilirsiniz.

 • Hepinizin buz gibi farkında olduğu ama görmezden geldiği bir gerçeği hatırlatayım: makinalar insanlardan çok daha hızlı gelişiyor. Ve uzmanların öngörülerine göre bu satırları okuyan çoğu kişinin şahit olabileceği kadar yakın bir zaman diliminde birçok işi bizden daha iyi, sorunsuz, güvenilir, hızlı ve düşük maliyetle yapabilir hale gelecekler. Birçok sorumluluğu onlara yıkıp başka şeylerle uğraşacağız. Ama makinaların bu kadar yaygın olduğu bir düzende çoğu insanlar için oluşturulmuş yasa ve düzenlemeler ne işe yarayacak? Düşük bir ihtimal olsa da bir insansız ulaşım aracı size çarptığında suçlu aracın sahibi mi, üreticisi mi, yazılım geliştiricisi mi olacak? (daha geçen hafta yaşanan robot kazasında hayatını kaybeden işçiyi düşünün mesela) Washington Üniversitesi bu sisli geleceği hazmı kolay bir şekilde ele almış.

maxresdefault

 • NASA’nın New Horizons adlı aracı 9 yıl boyu 3 milyar kilometre yolu geride bırakıp Plüton’a ulaştı (mesafeyi gözünüzde canlandırmak isterseniz şöyle özetleyeyim: araç ile dünyadaki yer istasyonu arasındaki sinyaller dahi 4,5 saatte ancak ulaşabiliyor). Yüksek çözünürlüklü görüntülerde yüzeyde buzdağlarına rastlandı. Buz demek, su demek, su demek, yaşam -ihtimali- demek.

İşte şu ana kadar en yakından Plüton. Daha da yakını pek yakında!

İşte şu ana kadar en yakından Plüton. Daha da yakını pek yakında!

uzay-koyu

 • Peki uzayda hangi araç nerelere ulaştı, merak ediyor musunuz?
 • Sheffield Üniversitesi ultrason dalgalarının yara iyileştirme ve enfeksiyonu engelleme konusunda da işe yaradığını keşfetti.
 • Daha önce cerrahi simülasyon kadavralarına yer verdiğim Strategic Simulations yerçekimsiz ortamda (yani uzayda) ameliyata el attı. Elbette deney uzaya çıkarak değil; yerçekimsiz ortam simülasyonlarında kullanılan yüksek irtifa jetleriyle yapıldı. 30 saniyelik yerçekimsiz zaman diliminde cerrahlar ‘işin tadını’ almaya çalıştı. Her şey bir yana; uzayda yaşam kurmaya yönelik parçalar yavaş yavaş birleşiyor.
 • Bu hafta 17 saat süren bir ameliyatla dünyanın ilk 3D yazıcısıyla oluşturulmuş titanyum -insan- kafatası nakli gerçekleştirildi.

titanyum

 • Dünyanın en yüksek kapasiteli (süper) bilgisayarlarına yönelik ülke ligini oluşturan Top500 listesinin 2015 sürümü yayınlandı. Adet olarak liderlik 231 süperbilgisayar ile ABD’de. Ancak dünyanın en güçlü bilgisayarı Guangzhou Merkezi ile Çin’de hizmet veriyor. Sistem 3 milyon 120 bin çekirdekle çalışan ve saniyede 54 bin 902 teraflop işlem yapabilen bir canavar. Listenin bu seneki sürpriz üyesiyse yedinci sıradan giren Suudi Arabistan’daki Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki süperbilgisayar oldu.
 • Lumenati CS1 kodlu aksusar Super 8 çağını hatırlayanlar için apayrı bir geri dönüş yaratıyor. İçine iPhone’u yerleştirdiğinizde kendine özel uygulamasıyla beraber 8 milimetre heveslerine çağdaş bir yorum katıyor. 58mm’lik lenslerini değiştirmek de mümkün. Kickstarter kampanyası süresince 200 dolar.

 • Taşınabilir cihazların bitmek bilmez enerji iştahını gidermek için arayışlar tam gaz sürüyor. Çözüme yönelik seçeneklerden biri Solar Paper adıyla karşımızda. 9x19x1.1 cm boyutlarıyla -adındaki gibi- kağıt inceliğinde olmasa da yine de piyasadaki en incelerden biri. Üstelik her biri 2.5 Watt üreten paneller paralel bağlanarak ürettiği enerji yükseltilebiliyor.

solar-paper

 • Japonya’nın dünya yüzeyinin 35 bin kilometre üstündeki uydusu her 10 dakikada bir dünyanın fotoğrafını çekiyor. Ortaya çıkan güzellikleri New York Times derlemiş.
 • Bunalımda mısınız? Yoksa dikkat eksikliğiniz mi var? Mishka bandını takın, elektrik akımlarıyla sizi tamir etsin. Columbia Üniversitesi raporuna göre depresyon tedavisinde geleneksel yöntemlere kıyasla yüzde 70 başarı payı varmış. Ama dikkat edin de yazılım hatasıyla beyninizi sıfırlamasın ;)

 • Teknoloji bağımlısı çocukların ibretlik halleri.

 • Yeterince cep telefonu markası yokmuş gibi bu hafta yeni -ve iddialı- bir tane daha listeye eklendi: Marshall. Hedef elbette müzik tutkunları. Rock’n Roll!

marshall_London_rgb_highres_4

ipbvzs03h69pczydtn08

 • Hiç köpeğim olmadı ama her türlüsünü severim. Ama yılda 7 milyon köpeğin kaybolduğunu yeni öğrendim. Finding Rover adlı iOS ve Android uygulması sokak köpeklerine yüz taraması yaparak kayıp veritabanındaki kayıtlarla eşleştiriyor ve onları sahipleriyle buluşturuyor.

 • Türkiye’de ikinci kanal (TRT TV2) yayına girdiğinde TV bandı denen kavramla tanışmıştım. UHF / VHF gibi kısaltmalar daha önce hiçbirimiz için bir şey ifade etmiyordu. Yıllar sonra bugün uydular, kablolar, fiberoptik kablolar derken UHF bandı neredeyse hiçbir gelişmiş ülkede kullanılmaz hale geldi. Fakat dünyanın geri kalanında hala aktif olarak kullanıldığı için başka bir konuda da değerlendirilemiyor(du). ABD’de Google başta olmak üzere birçok teknoloji devi bu bant üstünden çok uzun menzilli internet erişimi sunmak istediyse de izin koparamadı. Fakat Rice Üniversitesi mevcut yayınları bozmadan bu frekans aralığında (400-700 megahertz) yüksek hızlı internet erişimi sunabildiğini duyurdu.
 • Bu hafta Google’ın değeri 1 günde 60 milyar dolar arttı. Bu neredeyse bilişim devi HP’nin toplamına denk.

google-hisse

Google’ın bir günde kazandığı değer komşumuz Yunanistan’ı iflasa sürükleyen borç tutarından fazla. Yakında dünyayı gerçekten birkaç küresel şirket yönetecek gibi galiba.

 • 13 yıldır Nintendo’nun Başkanlık koltuğunda oturan Satoru Iwata 55 yaşında kansere yenik düştü. Iwata, Nintendo’nun her şeyiydi.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

25 Responses to Haftanın Özeti: 38

 1. Adem ilter 19/07/2015 at 11:20 #

  Sosyal medyada yaptigimiz etkilesimleri log’layan bir wordpress temasi yaptim belki bir sonraki haftanin ozetine konu olabilir https://github.com/ademilter/SocialCrumbs

 2. firat coskun 19/07/2015 at 11:40 #

  Merhaba, paylaştığınız son trafik istatistiklerinde ufak bir düzeltme faydalı olacak. 168.000 ölümlü yanına “yaralanmalı” kelimesinin de eklenmesi gerekiyor. Yoksa 168.000 sadece ölümlü kaza anlamına geliyor.
  Selamlar

 3. Al 19/07/2015 at 13:19 #

  Amirim, mobilden okuyanlar için, tüm özetleri tek sayfada gösteren bir güzellik yapsanız.

  • M. Serdar Kuzuloglu 19/07/2015 at 14:57 #

   Sayfalama özelliğini zaten mobilden takip edenler için yaptım. Birçok mobil cihaz tek sayfalık halini açamıyordu bile.

 4. Çağrı 19/07/2015 at 13:57 #

  İzlemeyenler için The Story of Bottled Water (Şişelenmiş Suyun Hikayesi). Türkçe altyazı mevcut. https://www.youtube.com/watch?v=Se12y9hSOM0

 5. Ahmet 19/07/2015 at 14:03 #

  Pillerin dolu mu boş mu olduğunu öğrenmek için internette “life hack” kategorisinde geçen pilleri zıplatmak aslında kesin fikir vermiyormuş. Zıplaması en azından %50 dolu olabildiği anlamına gelebilir.
  http://goo.gl/b2rNXy

 6. Taner Alan 19/07/2015 at 14:08 #

  Üstad bu escobar kaçarken havlu nasıl aniden kayboluyor

 7. Ahmet 19/07/2015 at 14:12 #

  Inside Out animasyon filminin çok benzeyen bir konusu Japonca “Poison Berry in My Brain”.
  http://en.rocketnews24.com/2015/04/20/disney-pixars-new-movie-attracts-criticism-again-in-japan/

 8. h. a. çakır 19/07/2015 at 14:26 #

  Plutondaki buzlar yüksek ihtimalle nitrojen, metan vb. buzlar. Buz=su denklemi biraz yanlış gibi.

 9. Yunus Laçin 19/07/2015 at 15:25 #

  makinaların insanların yerini doldurmasını konu alan film, dizi veya gerçek haberler bende bi korku uyandırıyor hep. yapay zekanın bizi anlamsız kılacağını düşünenlerdenim sanırım :(
  örnek: https://www.youtube.com/watch?v=ERDcxf2sQtE

 10. Mustafa 19/07/2015 at 15:40 #

  Merhaba, bu hafta twitter üzerinde fazlaca SSD Cloud servis reklamları gördüm farklı şirketlerden ve ilginçtir saatlik kiralamalar bile mevcuttu. Bu hafta ile başlayan bir pazarlama hamlesi ve benzeri bir şey dikkatinizi çekti mi? Bir diğer durum ise normalde sanal disk sağlayıcıları ücretsiz alan veriyorlardı ancak SSD cloud servislerinde hiç rastlamadım, özel bir nedeni var mı? yoksa sadece servis maliyetinin fazlalılığı mı acaba.

 11. Kürşat Topuz (@kursattopuz) 19/07/2015 at 21:00 #

  Hocam bu özetleri ilk defa okumaya başladım. Emek isteyen bayağı kapsamlı ve yararlı bir iş. Gönül vermeden olmaz. Uzun süre devam ettirebilirseniz helal olsun. Bu iş için ayrı bir site bile olur.

 12. Umut Çağdaş Coşkun 19/07/2015 at 23:44 #

  Emeğine sağlık amirim, iyi tatiller :)

 13. Erdem 20/07/2015 at 13:56 #

  Elinize sağlık amirim, özetleri her hafta sabırsızlıkla bekliyorum. İyi tatiller.

 14. Mehmet Sarkın 20/07/2015 at 17:25 #

  İyi tatiller amirim. Tatil için de bi önerin var mı? Benden sana perdue olsun. Mekanı incelemek iste bence. Saygılar

 15. ilhan 20/07/2015 at 20:48 #

  İkinci Dünya Savaşı’nda Almanlar tarafından geliştirilen ve kriptolu iletişim için kullanılan Engima cihazı // Engima yanlış yazılmış hocam küçük bir ayrıntı olarak da olsa düzenlenip düzeltilmesi taraftarı olacağınızı düşünüyorum.

 16. Enes Reyhan 21/07/2015 at 08:44 #

  Ülke bayraklarının hikâyeleriyle ilgili Al Jazeera Türk’ün belgesel serisi mevcut: http://www.aljazeera.com.tr/konular/bayraklarin-tarihi

 17. Rami 22/07/2015 at 20:37 #

  BKM Express reklamı araya sıkışmış gibi sanki :)

 18. Voyager 01/08/2015 at 00:10 #

  Amirim yazınızda “NASA’nın New Horizons adlı aracı 9 yıl boyu 3 milyar kilometre yolu geride bırakıp Plüton’a ulaştı” demişsiniz ama katedilen mesafede hata var sanırım. 4 Milyar 772 Milyon km yol katedip Plüton’a ulaşıldı ve şuan yoluna devam ediyor http://www.livecometdata.com/new-horizons-spacecraft/

 19. Evren 02/08/2015 at 12:22 #

  BKM reklamı sırıttı hocam.Hikaye gerekiyordu.

 20. serdar ertekin 07/08/2015 at 11:11 #

  şahsınızın ve blogunuzun hastasıyım!

 21. serdar ertekin 07/08/2015 at 11:13 #

  ben de uzun yıllar bu damacana işine para harcadım. çevre kirliliğinin önemli nedenlerinden biri. sonunda araştırdım ve tezgahaltı arıtma ile sorunu çözdüm. herkese de öneririm.

Bu yazıyı tamamlayacak katkılarınızı beklerim