Dünyanın en pahalı balığını ben aldım

Herhangi bir günün, herhangi bir kesiti olabilecekken bambaşka bir şekle savrulan anılardan biri.

Bizim ufaklıklar 7 ayı dolduruyor gibi. Yavaş yavaş anne sütü dışında şeyleri tatmaya başladılar. Pek sevemeseler de yine de yiyorlar. Doktorumuz somon da yedirin deyince bu sabah semtimizin (Yeşilköy / İstanbul) balıkçısına gidelim dedik. Dükkanın hemen önünde park yeri bulduk. Çektik, balığı seçtik. Temizletmeye başladık.

O sırada hemen yanımda biri belirdi. Baktım bizim sürekli alışveriş yaptığımız sokağın diğer ucundaki balıkçı. “Dayın geldi mi?” gibisinden bir şey dedi tezgahın ardındaki gence. O da “gelmedi” diye berbat bir bakış attı. Sonra bağırarak “siktir git!” dedi.

Ben ise o sırada tezgahta duran devasa kılıç balığını çekiyordum (Seçtiğimiz somonları da hemen yanında görebilirsiniz):

Kılıç balığı

Bir baktım tezgahtaki delikanlı (harbi deliymiş) eline kolum kadar bıçağı aldı yanımdaki adamın üstüne yürümeye başladı. Neyse ki eşim hemen ilerdeki manava gitmişti yoksa yüreğine inebilirdi. Tezgahtan dönene kadar elinden bıçağı aldılar. Ben üstüne atılıp ayırmaya yeltendim, beni de sıyırdı ve adamı kaldırıp benim arabanın arka kapısına yapıştırdı!

Bir anda ortalık karıştı, birkaç yumruk daha attı. Öbür balıkçı da salaktı ki ne bir savunma yaptı, ne karşılık verdi ne de kaçtı. Olay durulunca bir farkettim ki benim kapı göçmüş! “Siz ne biçim esnafsınız” diye başlayan bir fırça çektim ama baktım ortam zaten iyice gergin vazgeçtim arabaya bindim.

Tam bilmiyorum ama anladığım kadarıyla küfrü basan oğlan haklıydı.

Daha bin kilometre yapmadığım 10 günlük arabamı servise götürdüm. Sonuç duruma göre 600 ile 1400 YTL arası masraf! Perşembe’den önce de araba falan yok.

Dünyanın en pahalı maması değil de nedir bu?

Bunları geçtim; bugün başıma gelen aksilik kadarını hayatım boyunca yaşamadım aynı günde. Tersten kalkmak denen bu olsa gerek. Sleeptracker da işe yaramadı 🙂

Nazara inanmazdım ama son birkaç yıldır kesinlikle inanıyorum. Bir de hala umutla “her işte bir hayır vardır” diyorum.


Yorumlar

17 yanıt

 1. Volkan Yılmaz avatarı

  abi geçmiş olsun vardır bir hayır inşallah, aslında balık falan almaya da araba ile gitmemek lazım çocuklar yanınızda mıydı acaba.

  1. MserdarK avatarı
   MserdarK

   Çocuklar neyse ki evde mışıl mışıl uyuyorlardı. Balığı sevdiler mi acaba 🙂 Eve dönünce bir sorayım.

 2. Serkan CURA avatarı

  Serdar abi geçmiş olsun. herşeyde bi hayır vardır.

 3. Hüseyin Erkmen avatarı

  Abi geçmiş olsun ya, malesef nezaketsizlik ve düşüncesizlik malesef aldı başını gitti bu istanbulda.

 4. Furkan avatarı

  Bir konuda hata yapmışsınız sanırım Serdar Bey.

  Madem ahali kesici aletlerle iletişim kuruyor; kapacaktınız tezgahtaki bıçağı, arabanıza zaiyat verenlerin yakasından tutup,
  “Hay bin kunduz, siz misiniz arabama zarar veren, bu balığı mama haline getirin ulan!” diyerekten siz de bir yem atacaktınız ortaya. Cevaben fazla sert çıkışırlarsa da “Allahınızdan bulun” diyerek sıvışacaktınız.

  Geçmiş olsun.

 5. yusufunalemi avatarı

  harbi geçmiş olsun.
  artık bu mamanın anısını unutmazsınız.sülalenize anlatacak bi anınız olmuş bu mama macerası ile 🙂

 6. Eray Alt. avatarı
  Eray Alt.

  Geçmiş olsun abi,neyse sana bişey olmamış.Her işte bir hayır vardır deyip aradan sıyrılayım..

 7. Cengiz TÜRK avatarı

  Sanırım kaportacıyla anlaşmalı balıkçıların tezgahına geldiniz. :)Geçmiş olsun.

 8. önder yüce avatarı
  önder yüce

  geçniş olsun serdar abi ((:

 9. Volkan Çelik avatarı

  Çok geçmiş olsun, neyse ki başka büyük kazalara sebeb olmamış, artık varsın olsun.

 10. Said Murat avatarı
  Said Murat

  Geçmiş olsun abi. İyi ki canına bişey olmamış.

 11. selim avatarı
  selim

  Arabanın markası neydi, merak ettim (:

 12. eylos avatarı

  Bende bir araba almıştım. 1000 km tampon darbe aldı, 3000 km iki plaka çalındı, 8000 km apartmanın üztünden tavana buz kütlesi düştü. 10.000 km arabayı sattım ve artık mutluyum 🙂

 13. Umut Yurtseven avatarı

  o balığı herşeye rağmen aldığınıza inanamıyorum..

 14. Uğur Önder Bozkurt avatarı

  Ah abim. Esnaftan alışveriş mi edilir kapitalizmin kaleleri varken! Gidecektin Carrefour’a… biraz daha az samimiyet içinde de olsa ve belki 1-2 kuruş daha fazla ödeyerek, ama sinirini yıpratmadan, canını ve malını tehlikeye sokmadan alıp balığını güzelce dönecektin evine… Bazen lanet okuyorum bu alışveriş merkezlerine… Ama senin de yaşadığına benzer şeyleri yaşayınca ve yaşayanları duyunca, öyle veya böyle, bu kurumsal işyerlerine daha bir sempati ile bakıyorum. Geçmiş olsun tabi ayrıca.

 15. Emre Gümüş avatarı
  Emre Gümüş

  Geçmiş olsun Serdar Abi. Ben de her işte hayır vardır diyenlerdenim. Belki o araba servise gitmeseydi, daha büyük bi kaza yapabilirdin perşembeye kadar. Miniklerinde gözlerinden öperim. Teknosohbete şimdiki halleriylede çıkartırsan seviniriz. İlk günlerinde çok şirinlerdi. Görüşmek üzere. Saygılar, sevgiler…

 16. tufan avatarı
  tufan

  sleeptracker ile bir inceleme bekliyorum. çok gidip geldim alayım mı almayayım mı diye.. hiçbir kullanıcı yorumu bulamamıştım ürünle ilgili.

Görüşlerinizi paylaşın: