Kategoriler
Genel

Bedava Amerikan vatandaşı olmak

Dünyanın dört bir yanından milyonlarca insanın hayalini süsleyen Yeşil Kart gerçekten sihirli bir değnek mi acaba?

Cidden şart mı?
Cidden şart mı sizce de bunlar?

Türk vatandaşı olmak ‘zordur’. Kendine has birçok garipliğe uyum sağlamak, ayakta kalmak zorundasındır. Ama yine memlekettir. Sana sorulmamıştır, sen seçmemişsindir fakat buraya doğmuşsundur. Ekmeğini yemiş, suyunu içmiş, okulunda okumuşsundur. Annen, baban, akrabaların buradadır.

Her şey bir yana senin ülkendir. Seninle bir fazla, sensiz bir eksiktir. Bir sebepten ötürü sevmesen de senden de bir parça onun içindedir. Tamamen silip atamazsın.

Ama yine en iyi biz biliriz ki bazen memleket doğduğun değil, doyduğun yerdir. Dünyanın neresine giderseniz gidin bir Çinli ve bir Türk bulmanız da bu yüzdendir.

Azımsanmayacak bir Türk nüfusu ABD’de yaşar. Gemiden atlayıp yüzerek karaya çıkanını da tanıdım, sınırdan kaçak girenini de. Bu ‘ilgide’ ABD ve Avustralya’nın genlerinden dolayı göçmenlere daha çok şans veren ülkelerden olması da pay sahibi olmalı. ABD’nin dönemsel olarak ilgi çekici hale gelmesi de ayrı bir mesele tabii.

Bir önceki dönem hayal Avrupa idi. ABD uzak, yabancı ve ıssızdı. Şimdi durumlar farklı. İnternet ve havacılığın yaygınlaşıp ucuzlaması dünyayı nispeten daha küçük bir hale getirdi.

ABD’ye yaşama ya da okuma hayali için yöntemlerden biri, her sene ABD Devleti tarafından düzenlenen Green Card Lottery olarak da bilinen Yeşil Kart çekilişi.

greencard_2085549b

Yeşil Kart, bizdeki fukaralara verilen türden değil; ABD vatandaşı olmayan yabancılara kalıcı oturma izni sağlayan bir belge. 1990 yılında yürürlüğe giren göçmenlik yasasına dayanıyor. İsmi de yanıltmasın; kartın aslı yeşil değil (uçakların kara kutusunun aslen siyah renkte olmadığı gibi).

Ne faydası var?

Yakın zamana kadar Göçmenlik Bürosu tarafından verilen ve bir süre önce Vatandaşlık ve Göçmenlik Ofisi adlı yeni bir kurum tarafından dağıtılmaya başlandı. Bu karta sahip olan kişi ABD’de oturabilir, bir işe girip çalışabilir, hesap açtırabilir, ABD vatandaşı şartlarıyla (ucuza) eğitim alabilir, göçmenliğe dair bütün hukuki ve (seçme ve seçilme hariç) birçok sosyal haktan faydalanabilir. Eğer gücü yeterse (ve Göçmen Bürosu onay verirse) ailesini bile yanına alabilir.

Bu kart sayesinde vize almak zorunda kalmadan (ki ayrı bir derttir bizler için) istediğiniz kadar ABD’ye giriş-çıkış yapabilmenin yanısıra, ülkenin yabancı ülkelerden gelip çalışacak (sanatçı, yazılım uzmanı, biliminsanı gibi) özel yetenekli kişiler için hazırladığı H1-B vizesi kapsamında çalışabiliyorsunuz. Normalde H1-B vizesi alarak çalışanlar 1 ile 3 yıl sonra Green Card başvurusu yapabilirken takvim burada tersine işliyor.

Bu kart ile 5 yıl ABD’de yaşar ve çalışırsanız, vatandaşlık için başvurma şansınız doğuyor. Eğer bu süre içinde bir ABD vatandaşıyla evlendiyseniz ya da siyasi mülteciyseniz 3 sene sonra da başvurabiliyorsunuz. Eğer 18-26 yaş aralığında bir erkekseniz ABD Ordusu’na çağrıldığınız takdirde hizmet etmek için özel bir programa da kayıt olmak zorundasınız. (ABD Ordusu profesyonel; yani paralı askerlik sistemiyle çalışıyor ancak 2008’de 18 yaşını doldurmuş her erkek için böyle bir kayıt tutmaya başladılar. Dayanak olarak da 1917 yılındaki bir düzenlemeyi gösteriyorlar)

ABD'nin hep gördüğümüzün dışında bir yüzü de var.
ABD’nin hep gördüğümüzün dışında bir yüzü de var.

Sağladığı avantajlar bir yana Yeşil Kart için hak kazananların da, verenlerin de bir kısmı bu yapıdan şikayetçi. Kazanan kişiler iş bulmaktaki zorluktan, buldukları işlerde sömürüldüklerinden; veren ABD’deki bazı gruplarsa bu sistem yüzünden ipsiz sapsızların; hatta teröristlerin ülkeye hak sahibi olarak girdiğinden dert yanıyor. Bu iş Yeşil Kart çekilişini iptal etmek için 2005 yılında Kongre’de bir önerge vermeye kadar gitti. Kabul edilmedi.

Yeşil Kart çekilişine katılabilmek için en az lise mezunu olmak, en az 2 yıl eğitim almayı gerektiren bir işte en az 2 yıl tecrübe sahibi olmak ve bütün bunları belgelerle ispatlayabilmek yeterli. (detaylar)

Her sene başvuranların içinden 50 bini bu hakkı kazanıyor. Sanıyorum büyük bir bölümü de bavulu toplayıp şansının peşine bu Yeni Dünya’ya adımını atıyor. Rakamları merak ediyorsanız da şöyle;2008’de bir önceki seneye oranla yüzde 45 artışla 10 milyon kişi başvurmuş . Bunlardan 6 milyon 400 bininin başvurusu uygun olduğu için kabul edilmiş ve içlerinden 50 bini Yeşil Kart hakkı kazanmış. 2008’de Türkiye’den bu hakkı kazananların sayısıysa 2 bin 188.

Peki ben bütün bunları niye yazıyorum? Öncelikle altını çizmem gereken şeyleri yazayım: Ben ABD vatandaşı değilim, Green Card sahibi değilim, şimdiye kadar da başvurmadım. Başvuranlarla ilgili olumlu / olumsuz hiçbir görüşüm yok. Herkes kendi hayatını seçmekte sonuna kadar özgürdür.

Yeşil Kart’ın tek kazananı: aracı kurumlar

Ben bu başlığı Google’da Yeşil Kart Çekilişi döneminde harıl harıl arama yapan ve normalde BEDAVA verilen bu hizmet için aracı kurum ve sitelere yüklü paralar kaptıranlar için yazdım. (eğer blogumda reklam yayınlıyor olsaydım bu sayfa da onların ilanlarıyla dolacaktı)

Sevgili okurlar; ABD’nin her sene çekilişle dağıttığı bu kartlar için başvuru SADECE internetten yapılır. BEDAVADIR. Hizmet verdiğini söyleyen şirketlerin TAMAMININ yaptığı sadece sizin adınıza bu sitelere girip form doldurmaktır. Dünyanın bu programa katılabilen her ülkesinde onlarca site 50 dolardan 500 dolara kadar çıkan bedellerle aracılık yapıyor. Çoğu bu bedeli almasına rağmen esas sisteme kayıt bile yapmaz. Hatta zamanında kimi aracı sitelerin topladığı bilgileri sattığı ortaya çıkmıştı.

Yeşil Kart için başvuracağınız adres dvlottery.state.gov şeklindedir. Her sene belirli bir dönemde bu site aktif hale gelir, basit bir form doldurursunuz, eposta adresinize bir takip numarası gelir ve geri kalan her şeyi internetten takip edersiniz. Başvurular genellikle 1 Aralık tarihinde biter.

Yeşil Kart başvurusu yapmak ve kazanmak için hiçbir aracı kurumun hiçbir hizmetine muhtaç değilsiniz. Size bu ücret karşılığında sunulduğu ya da sunulacağı iddia edilen hizmetlerin TAMAMI gereksizdir. Dediğim gibi işin özü bir form doldurmaktan ibaret.

Eğer böyle bir şeye heves ettiyseniz, sağa sola para kaptırmadan kendi işinizi kendiniz görün.

Kazanırsanız, bana da bir kart atın 😉 Artık dünyanın en zor ülkesinde; dünyanın dört bir yanından yırtmak için gelmiş, başarmak adına anasını bile satacakların deryasındasınız.

Yürekten başarı dileklerimle.

“Bedava Amerikan vatandaşı olmak” için 81 yanıt

Hollywood filmleri ile büyümüş bir nesil olduğumuzdan olsa gerek çocukken ben de ABD’ye gidip orda yaşamak isterdim.

Son paragrafı çokça duyduğumdan olsa gerek şimdi gezmek için gitmek istiyorum 🙂

Gitmediğim eyalet kalmadı hemen hemen.AMa hızlı bir şekilde amerikada işsizlik artıyor.Suç oranlarına baktıgınızda hertaraf bitağ düşmüş durumda.paran varsa trde ol beni çağır birlikte iş yapalım

Merhaba, yazınız benim gibi bu konuyu bilmeyenler için iyi bir referans olmuştur; bende kendi sitemde hemen yayınladım umarım kızmazsınız… teşekkürler.

kazandım ama amerıkada olabılmek ıcın ne kadar paraya ıhtıyacım var

adım yılmaz yıldırım 1989 dogumluyum.özgür ve demokratik olan asıl ülkem amerikaya gelmek istiyorum.benim yaşım altı yedi iken gözlerim yuvalarında oynuyorlardı ders notlarına hiç bakmadan kendi kendime matematigi ögrendim ama türkiyenin egitim sistemi beni kuklalaştırdı kısaca mal etti.ben ülkem olan amerikada olsam şimdiye kadar coktan bilinmeyenlere çare bulabilecegime sonuna kadar inanıyorum.gelecegin ayştaynnı olabilirim ben kendimi yanlış ülkede dogduguma inanıyorum asıl ülkem olan amerikaya gitmek istiyorum.Burdan tüm amerikalılara ve amerikalı yetkililere sesimi duyurmak için cırpınıyorum.ben ülkem olan amerikaya gelmek ve orda bilimmeyenlere cagre bulmak istiyorum idealim insanlara yararı olacak cıgır acacak keşimlerimi ülkem olan amerikada yapmak.

Yılmaz kardeşim, Türkçen bu seviyede kötü ise İngilizcenin “Hello” dan ibaret olduğunu varsayabiliriz. Sen olduğun yerde kamaya devam et dünyanın öbür ucunda sana ihtiyaçlarını olduğunu sanmıyorum.

1989dogumluyum ilkokula başlamadan önce ve hiç ders notlarına bakmadan kendi kendime matematigi ögrendim ben yanlış ülkede türkiyede dogan özgür bir amerikalıyım.ama egitimimi sadece türkiyede dogdugum için yapmak zorunda kaldım ve türkiyenin egitim sistemi bilinmeyenlere care bulmama imkanları kesinlikle imkan saglamıyor insan hakları kısıtlı ben ülkem olan amerikaya gelmek istiyorum hellp…..

canım türkiyem derdin oldu rahatca anlat sıkıntın oldu huzurla paylaş turkun turkten başka dostu yoktur el toprağı ne kadarda hoş geliyor gözlerine milletin bilmiyorki oraya gittimi 5 yıl hasretını çekecek türkiyenın belki çok para kazanamıyosun burda ama huzurdasın…

ben 28 yaşindayim 2 çocuk annesıyım ve ben amerıka vatandası olmak ıstıyorum turkıyede hayatı tehlıkem oldugundan dolayı esım tarafından rısk altındayım su an baska sahısın yanındayım buradan acıl cıkmak ıstıyorum bana ve ıkı cocugumayardımcı ola ve yanindaki şahsala beraberim 4 kişi yiz açil çikmamiz lazim

Çok Yararlı bir metin olmuş benim başım da çok büyük dertte… 1 haftadır okumadığım metin yazı kalmadı herkez birşeyler diyor bakalım çıkabilecekmiyiz işin içinden

Ben 4 sene ABD de okudum. Geldim 2 senedir Türkiyedeyim. Şimdi imkan olsa yürüyerek gider, okyanusu yüzerek geçerim. Türkiye canımız ciğerimiz ayrı mesele. Ancak ABD girişmci ruhlar için biçilmiş kaftan. Gitmeyenler gitme imkanı olursa gitsin gezsin sonra karar versin. Avantajları çok, çok çalışır çok kazanırsınız.

meraba’ arkadaşlar benim bir sourum olacak. amrekida sınırsız oturma izini almak için askerlik yapmam gerekiyormuş ve oturma iznini alıyormuşum tek yapmam gereken şey buymuş.

allahım yukarıdakı gerızekalıların hepsını amerıkan vatandası yap bızde kurtulalım onlarda kurtulsun

Ya Gül gül öldüm hem yazıya Hem yorumlara ne acayip bir milletiz böyle amk akp ye oy verirseniz boyle gotunuz sıkışır. Başta demokrat sosyalist bir hükümet olsaydı avrupayada amerikayada şimdi vizesiz giderdin.

Yaşım 16 1 senedir yurtdışı fikri aklıma geldi çıkmıyor araştırdım ve Amerika’da tamamen yaşamaya karar verdim 1 senedir her ayrıntısını inceledim Lise1’de okulu bıraktım okulu bırakmam vizeyi green card’ı almama ve abd vatandışlıgına geçmeme engel olur mu lütfen yardım.

fatih abicim green card çakilişine lise mezunları katılabiliyor,ama sende yaşını bekle sonra lise diplomasını hallet bir şekilde varıpta okulamı gidecekler…

Hakkimizdaki en ufak sey bile sistemde cikarken lise diplomasini sahte olarak yapmak ne kadar mantikli sence ? Greencard yada vize basvurusu yaparken evrakta sahtecilik yaparsaniz kabul edilmeyeceginiz gibi tekrar basvurma sansinizda kesinlikle kalmaz. Merak ettiklerinizi bana sorabilirsiniz. [email protected]

Zaten yasımın 18 olmasını bekliycem öle alıcam ama lise diploması şart mı lise diploması olmadan Green Card sahibi olamaz mıyım? Ayrıca şöle birşey duydum eğer lise diploması yoksa onun yerine 2 yıl boyunca uzmanlık tecrübe gerektiren bir yerde çalışsak oda geçerli oluyormuş. bu doğru bilgi değil mi? ve ayrıca bu uzmanlık tecrübe gerektiren yerler arasında kuyumculuk kasapda geçerlimidir Lütfen yardımcı olun.

Başvuru yapacak kişiler lise veya dengi bir okul mezunu olmalıdır. Eğer katılımcı, lise yada dengi bir okul mezunu değilse son 5 (beş) yıl içinde eğitim, tecrübe veya uzmanlık gerektiren bir alanda en az 2 (iki) yıl çalışmış olmalıdır.
Bu yazıyı gördüm bu uzmanlık gerektiren alan içerisinde kuyumculuk,kasap gibi şeyler yer alıyormu ?

oglum 17 yıldır Amerıka da yasıyor ve Amerıkan vatandası…. Ben de oglumdan dolayı Amerıkan vatandası olabılır mıyım?

Amirim,
Örümcek ağı ile ilgili verdiğiniz bilgiyi görünce geçenlerde denk geldiğim bir araştırmayı hatırladım ve ilginç gelmesi sebebi ile eklemek istedim.
Bilim adamları doğadaki en kuvvetli, en sağlam mineral olan bir deniz canlısının dişlerinden elde edilen, götit minerali denilen ve örümcek ağından 5 kat daha sağlam olan yeni bir malzeme keşfetmişler.
http://www.bilim.org/bilim-adamlari-dogadaki-en-yeni-ve-en-kuvvetli-malzemeyi-kesfetti/
http://rsif.royalsocietypublishing.org/content/12/105/20141326

Her hafta olduğu, bu hafta da hepsi çok ilginç ve “bak bunlar da oluyormuş” dedirten bilgiler vermişsiniz.
Elinize sağlık.
Teşekkürler.

ulan ne salak adamlarsiniz , Turkiyede bir bok olamamissiniz Amerikada suruneceniz. Siz Turkiye gibi bir cennet bulamazsiniz, amerika filmlerde gordugunuz gibi degil, gunun 18 saati calisir parayi yiyecek zaman bulamazsiniz, tipiniz kayar, 3 sene it gibi calisirsiniz sirf turkiyeye doneyim de bir is kurayim diye. Amerikaya gidenler Turkiyeye gitme hayali kuruyor. Birakin bu isleri

he tabi tabi sen kesin patronsundur ve çoluğunun çocuğunun geleceğini garantilemişsindir. Bok olmuş senden.

bülbülü altın kafes koymuşlar yinede vatanımız demiş.imkanım olsa bütün dünyayı gezerek.ama Türkiye’den başka bir ülkede yaşayamam.yurtdışına gidersin olursun yabancı türkiyeye gelirsin olursun gurbetçi.yurtdışında yaşamak için çok donanımlı olmak lazım.yaban ülkelerin parası bizim ülkemizde değer kazanıyor.hem bizim insanımızaki merhamet onlarda varmıdır?

Ben 16 yaşindayim amarika vatandaşi olmak istiyorum ailem izin veriyo gitmwm icin amarikaya nasil gidebilirim bana bir bilgi verirseniz sevinirim

Serdar, Cok uzun zamandir gorusemedik. Eline saglik, ozellikle araci kurumlara (Ki araci bile degiller aslinda) para kaptirmanin anlamsizligi konusunu son derece dogru islemissin. Son paragraftan tam olarak emin degilim ancak genelde cok begendigim bir yazi olmus.

o değilde onca kişi neden buraya zırt pırt yorum bırakmış amerikan vatandaşı olmak için anlamadım 🙂 hayır blog yazarı vatandaşlık veriyorsa burda işi ne, yada vatandaşlık verecek birinin burda işi ne, benim burda işim ne, yahu memleket olarak biraz kaçığız sanırım 🙂

Amerikan vatandasligi 3 sekilde alinir. 1-ABD topraklarinda doganlar 2-ABD vatandasi ile evlenme 3-green card aldiktan 5 sene sonra gerekli sartlar yerine getirilirse alinabilir.

Milyonlarca insanlar ülkelerini terkedip gidiyor ABD KANADA AVUSTRALYA NORVEÇ Y.ZELANDA ALMANYA İSVİÇRE HOLLANDA KATAR İZLANDA buralara göç eden insanlar bir düşünün sizce neden en basit bu ülkelerde Bireysel Emeklilik Sistemi var devlet güvenceli ama bizim ülkemizde bankalar insanları bu sistem adı altında sömürüyor hiç bir koruma kanunu ve bununla ilgili çalışma yok çalışan insanlardan işsizlik vergisi alıyor fakat o fonlar birikir ve İşsize verilmez neden iş bulana kadar maaş bağlanmaz bu sistem olsa issize mecburen iş fırsatları sağlanmış olur ama iş kur insanın mesleğiyle ilgili iş bulmuyor bu sebeplerden dolayı beyin ve iş gücü göçleri oluyor

Ben abd veya diger ulkelere gitmek isteyen turkleri anliyorum.neden gitmesinlerki.her insan istedigi yerde istedigi vatandaslikta yasamali diyorum .yanliz diger ulkeler bir yana abd gercekten sahte bir ulke .neden anlatayim .bunca insan abd ye gitmek istiyor ,ve birsuru yollara basvuruyor cile cekiyor neymis yesil kart alicak,vatandas olacakmis ,tamam olsunda,bugun bu dakika turkiye ve diger ulkelerin zenginleri pasta almak icin gider gibi abd ye turist cocuk dogurmaya gidiyor, bunu turkiyede duymusunuzdur ,sahtekarlar bunu yapiyor fakat en buyuk sahtekar Kim .Kim olacak abd cunku bu kanunlara aykiri degil diyor ama aslinda aykiri .neden ? Cunku burda insan degeri yok ,sadece vergi var,senden para. Goturmeyi dusunen sahte bir ulke ,muhajeret islemlerinden trilyon dolar yapiyorlar,bunu yaparken islerine en cok yarayana veriyorlar digerini Kabul etmeyip yeniden muracat et diyorlar ,trilyon dolarlar yeniden kasaya giriyor ,Boyle bir oyun bu ,abd muhajeret dairesi dhs – uscis bu sistem uzerine kurulmus mafia bir organizasyon .ikinci bolumde anlatacagim

Lan buraya öyle çalışmak için gelmeyin hedefleriniz büyükse gelin zira hedefiniz küçük olursa 2 3 aya gitmek istersiniz tani turkiyeninde yasanilacak bir yeri yok

Hiç bir bağım yokken aklımda da yokken 2010 yılında arkadaşım alırken bende alıyım dediğim vize ile 1 yıldır amerika dayım burası çok zor bi ülke özellikle Türkler farklı bir ”tür” olmuşlar,ellerinden gelen her zorluğu her eziyeti yapmayı ve sizi aşağılamayı marifet sayar olmuşlar.(bir türk dahi istisnası yok)

Amerika ya gelip çalışma düşüncesi olan kişi azınlık hariç genelde Türkiye de maddi zorluk yaşayan bunalmış ama öyle yada böyle orta düzey bir hayat yaşamış esnaflık yapmış,şirketlerde yöneticilik yapmış veya öğretmenlik yapmış v.b kişiler çeşitli mecburiyetlerden kaçıp Amerika ya gelmişler ve burada ”yasal Türklerin”hastalıklı,sanki bizler geri zekalıyız veya bulaşıcı hastalık taşıyoruz gibi aşağılayıcı ve anlamsız davranışlarına maruz kalmışlardır ,çok yazık.

Sevgili Carl Still…Yaptıklarının psikolojik adı ego tatminidir…Kişilerin aşırı kompleksli olmalarından kaynaklı başkalarını bir şekilde aşağılayarak kendilerini üstün göstererek egolarını tatmin ederler…Kısaca o aşağılayan kişiler psikolojik yardıma ihtiyacı olan insanlar…Lütfen hastalara karşı anlayışlı ol.Mesela kanunları bildikleri için aynı şeyi Meksikalı,Koreli….kaçaklara yapmaya tıpaları tutmaz ama Türklerin insani duygularını bildikleri için kullandıkları kadar kullanırlar…

sizinle nasil iletisime gecebilirim ben turkiyede gardiyanim abd de ayni meslekle devam edebilirmiyim yasal mevzuat nedir bana geri donus saglarmisiniz( yazi itibariyle 6 hazirana kadar buradayim )

Amerikanın herseyini biz sadece tv den görüyoruz vede öyle zannediyoruz. Aslında alakası bile olmayan bir yer. Gelmeyen 1 pişman, gelense 1000 pişman. Sanırım ne demek istediğimi anladınız.

Öncelikle merhaba. Yukarıda vermiş olduğunuz green card başvuru linkinde ‘confirmation number’ kısmını anlayamadım. Tam olarak nedir o bilgi verebilir misiniz? Nerden alıyoruz o numarayı ?

Merhaba, “Türkiye gibi cennet bulamazsınız” tarzı yorum yazanların, sanırım kafaları oldukça iyi durumda. Nasıl bir cennetmiş ki, çalışanlarına 1300 lira asgari ücret vererek, yarısını vergiyle geri alıyor? Türkiye, 3. sınıf dünya ülkesidir. Bunu ister kabul edin, ister etmeyin. Durum değişmez. Amerika’yı kötüleyen kişiler, “Vatan, Millet, Sakarya” nidalarıyla büyümüş, Amerika’da hiç bulunmamış ya da Amerika’yı kötüleme amacı bulunan kişilerdir.

Amerika’ya olan sevgim sonsuz. Uzun zamandır Amerika’ya gitme düşüncesiyle yanıp tutuşuyorum. Diğer insanlar Amerika’ya iyi bir hayat yaşamak için, çok para kazanmak için gitmek ister. Ama benim böyle bir isteğim yok. Sadece Amerika’nın o muhteşem havasını solumak bile benim için yeterlidir. Barınacak ufak bir yer, sadece karın tokluğuna çalışacağım bir iş. Daha fazlasını istemem. Yeter ki Amerika’ya, o muhteşem ülkeye, o dünya harikası yere gitsem. Eğer bu koca hayatta, Amerika’yı göremezsem içimde büyük bir sıkıntı kalır. Orada birkaç gün yaşasam bile benim için yeterli. Hiç değilse içim rahatlar, Amerika’yı gördüğüm için. Ama tabi ki gönül ister orada yaşamayı, orada yaşlanmayı ve oranın topraklarında ölmeyi. Yanlış anlaşılmasın sakın! Kendi ülkemi de seviyorum, fakat her insan yabancı ülkelere merak salmıştır. Oranın insanlarına, yaşantısına. Her insan başka bir ülkeyi sevmekte ve orada yaşamakta özgürdür. Ben kimsenin fikirlerine ve tercihlerine karışmam. Ben de bazılarımız gibi Amerikan hayranıyım. Ama kendi ülkemi de severim. Ama başka ülkelere ilgi de duyarım.

merhaba bende bu yazıyı şimdi okuyasıya kadar 50 tl ye falan başvurulduğunu sanardım, her neyse şuan kayıt alımı yok sanırım ilk baştaki notta bişeyler yazıyor 2015 de mi yapılmış son alımlar? tam anlamadım

Merhaba. Değerli yazınız için teşekkür ederim. Amerikan filmlerini izleyerek o ülkeye bende olduğu gibi bir hayranlığımız oluştu. Bilinç altımızda yaşattığımız hayranlığımızı internet vasıtası bilinç altından çıkarıp yüksek sesle dillendirir olduk. Kurban bayramında durumu iyi olan bir akrabam gitti ve eşi ile 10 gün kaldı.Çok pahalı bir ülke olduğunu ama muhteşem bir ülke olduğunu da söyledi. Seneye vize de alabilirsem hayalim olan san fransisco, carmel, santa monika. los angeles, gibi yerleri gezmek için sabırsızlanıyorum. Saygılarımla.

merhaba arkadaslar ben kayseride doğdum AMERİKAYA ÇOK GİTMEK İSTİYORUM EN İSTEDİYİM VE YAPAMAMDIĞIM Bİ HAYAL BEN ÖYLE KIRIŞE LAFLAR ETMİCEM AMA ŞUNU SÖYLEMELİYİM GEZENLER VAR ORAYI TV PIROGRAMLAR DA SEYREDİYORUM HEP ORAYI HAYAL EDİYORUM ORAYA GİDİP SADECE GEZMEK DEYİL KÜLTÜRNÜ DEYERLERİNİ İNCELEMEK İSTİYORUM

Ben Afghanistanliyim şuan turkeyde universitie okuyorum yaşim 21 liseyi afghanistanda bitirmisim biraz ingilicem Var benim amerikaya gide bilcem şans var mi cevap bekliyorum arkadaslar ve nasil yapmam girikiyor ? Burda cevap yazsaniz iyi olur

Arkadaşlar 12 sene yaşadım Los Angeles , amerikan vatandaşı da oldum . Türkiye gibi yer yok davulun sesi uzaktan hoş geliyor. Bu arada hiç maddi sorun yaşamadım Amerikada düşünün buna rağmen Türkiye candir, vatandir.

Aynen yüzde sonsuz katılıyorum. ABD vatandaşıyım. uzuuun yıllardır buradayım. Bulaşmayın hemde hiç bulaşmayın. Türkiye’de Günde Bir ekmek bir çorbanız varsa bin Amerika’ya bedel. Kanaat edin . Hayal kurmayın. Türkiye de huzur içinde yaşayın.

Afedersiniz de, peki niye o zaman gelip burada yaşamıyorsunuz da hala orada, o yerdiğiniz ülkede yaşıyorsunuz? Bir de ‘uzuuuuun yıllardır buradayım’ diye pişkin pişkin söyleyebiliyorsunuz. Demekki uzuuuuuun yıllardır durabilecek kadar iyi bir yer ki, durmuşsunuz ve hala duruyorsunuz. Yanlış anlamayın da, hepiniz laf olsun diye konuşuyorsunuz. İş icraata geldi mi, hiç biriniz konuştuğu lafın arkasında durabilecek kalıpta değilsiniz. Burada sırf laf olsun diye yapmacık yorumlar yazıp da milletin aklını bulandırmayın.

Aslında Türk vatandaşı olmak Berbat bir şey Vergisi askerliği derken fevkeladenin berbatının üstünde berbat ondan gidin ABD ye ablaşmalı evlilik yapın Türk vatandaşlığından çıkın mavi kartınızı alın ve anlaşmalı evlilik yani abd vatandaşı ile evlendğiniz için ise sizi bu şartlarda kabul edecektir ayrıca durumunuzun iyi olup hiç yoktan abde de bir iş sahibi olmanız gerek yada belirli bir para kazanmanız yeni hayatınıza merhaba deyin ve Türkiyeden kurtulduğunuza şükredin Bir buzlu su için güzel gelecektir

Ben American vatandasiyim 12 sene yurtdisinda Ingiltere, Afrika ve America da yasadim. Simdi Turkiye de kalabilmek, calisip hayatimi kazanabilmek icin kendimi paraliyorum ama is bulamiyorum. herkesin mi ingilizcesi anadili gibi, herkesin mi yuksek lisansi ve international tecrubesi var guzel ulkemde de bir bana is yok yahu. Yorumlari okudum. Kimine guldum kimine uzuldum ama hepsinde ote bir gercek var ki; nerede yasadigin cok onemli olmuyor bir yerden sonra kiminle yasadigin onemli oluyor.. Nacizane tavsiyem, eger yasadiklari yeri degistirip mutlu olamiyorlarsa beraber yasadiklari insanlari degistirsinler belki amerikalinin dedigi gibi en kotusunden en iyisini saglayabilirler:))

American ne diyorsun amerikan desene dilini unutum numarasimi yapiyorsun complex… ben turk bile degilim ama amerika derim America degil.

10 günlük tatil falan yapmak istiyorum orda ama 10 bin tl falan para gidicek, turist vizesine başvurmam yeterli olur mu?

amerika ve kanada gibi ulkeler ucuncu dunya ulke vatandaslarına umuda yolculuk pazarlaması ile gumus tepside sunulan ve toz pembe olarak gösterilen tamamen egitim aracı kurumların ve göçmenlik aracılarının pazarlama urunu haline getirdigi bir yer. Amerikan filmleri ile biliçnaltına subliminal mesajlar ile umut tacirliği yapılan destinasyon. yaşınız ilerledikçeolgunlaştılce ve en onemlisi dunya ulkelerini gezerek deneyimledikçe amerika ve kanadanın esas gercek yasantısını anlarsınız. Hiçbir yer TOZ PEMBE DEGIL.

Ben ankaraya gidip vize basvurusu yapip cikarsa 15 gunluk tatil yapmaya gitmek istiyprum

turklugumden utaniyorum oyle serefli turk yok hepsi hak calan hirsiz turk Allah belasini versin bu ulkenin yoneticilwrinin vatandasina saygisi olmayan bir ulkenin vatandasi olmak istemiyorum artik serefsi z dolu turkiye

[…] ABD Green Card Lottery (Yeşil Kart Piyangosu) adı altında her yıl dünyanın birçok ülkesinden yapılan ücretsiz başvurular arasından on binlerle ifade edilen sayıda göçmen kabul ediyor. Yeşil Kart bir anlamda ABD vatandaşlığının da ilk adımı. Bu kartı almaya hak kazanan başvuru sahiplerine yönelik 16 yıllık verileri içeren bir veritabanına denk geldim. Türkiye 15. sırada. Başvuranların eğitim düzeyi oldukça yüksek. Doğal olarak kabul edilme oranları da. Sandığımızdan çok daha büyük bir beyin göçüyle taze zihinlerimizi kaybediyoruz. […]

Burda anlatılanlardan daha yüksek suç oranları.tvlerde gördügünüz gibi degil.eskiden (15-20) yıl önce göçmen olarak gelenler için güzeldi şimdi çok tehlikeli ve işsizlik artıyor.Adam trde evini satmak istiyormuş akıllı ol o parayı al trde kendine cafe aç.burda mahvedersin o parayı kardeşim.

Oraya giden veya gitmek isteyen herkesin evlerine yerleşeceğini falan düşünüyorlar sanırım.Bir başkasının hayaline,özgürlüğüne ve mutlu yaşama isteğine bile tahammülleri olmayan bir güruh.Oraya gidince bir tarafları kalkıyor nedense.Çok sevdiğiniz vatanınıza davet ediyorum sizleri,buyurun gelin zira uzuuuuunnnnn yıllar orada yaşamak size zul gelmiştir.Umarım ve dilerim ki herkes hayaline kavuşur.

Görüşlerinizi paylaşın: