CIP nedir, nasıl yaşar?

Uçakla sık seyahat eden sınıfı temsil eden CIP ne gibi avantajlar sağlar, bir hayrı var mıdır bakalım.

Gazeteciler olarak sürekli seyahat halinde olduğumuz için (gerçi ben son 4 aydır bayağı bir durağanım eskiye kıyasla) hayatımız uçaklarda, havaalanlarında, otellerde geçiyor. Bu kadar sık kullanınca otel ve havayollarının da ‘ayrıcalıklı’ müşterilerinden oluyorsunuz.

Havayolu jargonunda bunun karşılığı CIP; yani Commercially Important Person (Ticari Önemli Kişi). Biraz daha kasarak milletvekili, üst düzey bürokrat ya da vergi rekortmeni olursanız da VIP; yani Very Important Person (Çok Önemli Kişi) oluyorsunuz.

Ben uzunca bir süredir sadece CIP’yim; VIP olursam onu da anlatırım.

CIP’nin en büyük avantajı havaalanlarında anlaşmalı özel locaları kullanabilmeniz. Burası güvenlik, check-in, aprondan uçağa geçiş gibi birçok can sıkıcı süreç için özel banko, görevli ve hizmet sunduğundan uçuşun eziyetli yanlarını alıp götürüyor. Bedava yiyecek / içecek alternatiflerini de unutmamalı. Dünyanın en pahalı tarifesine sahip havaalanı restoranlarını düşünürseniz ne kadar önemli olduğunu anlarsınız.

Ayrıca iç hatlarda özel bir araçla uçağa taşınma durumu var ki en iyisi o. Havaalanı telaşına hiç girmeden anında uçağın içindesiniz 🙂

Ben her zaman Türk Hava Yolları’nı kullanıyorum. Gerçekten dünya havayolu şirketleri arasında oldukça başarılılar. Zaten ciroları da bunun ispatlarından biri. Star Alliance üyesi olduktan sonra özellikle yurtdışı CIP locaları ve hizmet birimleri de iyileşti; tadından yenmez oldu.

Son Ankara yolculuğumda iç hatlar için İstanbul’da yeni düzenlenen CIP locasını kullandım. Çok güzel olmuş ama 09:00 sandığım uçuşum meğer 08:40’mış; girişimle uçağa geçişim bir oldu. Dolayısıyla fotoğraflayamadım.

Ama dönüşte Ankara’nın yeni (pek yeni değil artık gerçi) terminalindekini çekme fırsatım oldu.

Meğer Ankara’da bir mescid de varmış. Birçok yerde görmeme rağmen buralara bakmak hiç aklıma gelmemişti. Burada baktım.

İşte birkaç kare:

Özetleyecek olursak CIP:

 • Özel bankoda check-in işlemleri,
 • Bedava yiyecek / içecek. Alkollü içecekler de dahil,
 • Rahat geniş koltuklar, TV, radyo, masaj, vs.
 • Duş, mescid, tuvalet.
 • Bedava kablosuz internet ve kullanıma açık masaüstü bilgisayarlar,
 • Kimi havaalanlarında yatak,
 • Genellikle güzel bir pist / uçak manzaralı camlar.
 • Özel araçla uçağa taşınma.

Daha ne olsun?Yayın Tarihi:

Kategori:


Yorumlar

10 yanıt

 1. Sinem avatarı
  Sinem

  Sayın Kuzuloğlu,
  e-Devlet Konferansındaki çarpıcı, UYANDIRICI, dolu dolu konuşmanız için sizi en içten dileklerimle kutluyorum (cümlenin bitişi kamu resmiyetine yaraşır oldu sanırım 🙂 )Bu tip çalışmalarda sizin gibi eleştirel ve nesnel bakış açıları yansıtan konuşmacılara daha çok yer verilmesi gerektiği aralarda çokça konuşuldu.

  Katkılarınız ve yansıttığınız vizyon için teşekkürler.

 2. selim avatarı
  selim

  ahahahah 🙂 Özer(wrzl) farketmemişim:) Harbiden nedir o öyle serdar kuzuloğlu? Cıp Vıp rahatlığından mıdır?

 3. Erkan avatarı

  Daha ne olsun ! Masaj yapan kızlar olsun bi o eksik 🙂

 4. […] akla gelen ilk ismi (geçmişi emsallerine göre hiç fena sayılmaz).İlk hayal kırıklığı CIP Lounge konusundaydı. Atatürk Havaalanı’nda Lufthansa’nın bir locası yok. Millenium Lounge […]

 5. […] hayal kırıklığı CIP Lounge konusundaydı. Atatürk Havaalanı’nda Lufthansa’nın bir locası yok. Millenium Lounge […]

 6. okan avatarı
  okan

  Sizler cip vip yada bip türü yolculara , diğer yolcuların nasıl baktığını gördünüz mü ?

 7. mirhankara avatarı
  mirhankara

  La 50 tl verdim cıp oldum yeme içme beleş ortam şampiyonlar ligi gibi galericisinden tut at hırsızına kadar var koltuklar rahat. Zaten havaalanında herşey pahalı kendinizi becertmeyin bu havaalanındaki burgerkinge falan. Verin 50 tl nizi keyfinize bakın. Oh portakal suyu şahane :))))))

 8. mehmet avatarı
  mehmet

  serdar bey öncelikle böyle açıklayıcı izah için müteşekkirim cıp neymiş biraz bilgi alayım dedim ne ucube şeyler çıktı karşıma hele biri video marifetiyle anlatmaya çalışmış ama videoda yılların eziklğini yansıtmış tiksindim o adamda tekrar teşekkürler

Görüşlerinizi paylaşın: