CIP nedir, nasıl yaşar?

Gazeteciler olarak sürekli seyahat halinde olduğumuz için (gerçi ben son 4 aydır bayağı bir durağanım eskiye kıyasla) hayatımız uçaklarda, havaalanlarında, otellerde geçiyor. Bu kadar sık kullanınca otel ve havayollarının da ‘ayrıcalıklı’ müşterilerinden oluyorsunuz.

Havayolu jargonunda bunun karşılığı CIP; yani Commercially Important Person (Ticari Önemli Kişi). Biraz daha kasarak milletvekili, üst düzey bürokrat ya da vergi rekortmeni olursanız da VIP; yani Very Important Person (Çok Önemli Kişi) oluyorsunuz.

Ben uzunca bir süredir sadece CIP’yim; VIP olursam onu da anlatırım.

CIP’nin en büyük avantajı havaalanlarında anlaşmalı özel locaları kullanabilmeniz. Burası güvenlik, check-in, aprondan uçağa geçiş gibi birçok can sıkıcı süreç için özel banko, görevli ve hizmet sunduğundan uçuşun eziyetli yanlarını alıp götürüyor. Bedava yiyecek / içecek alternatiflerini de unutmamalı. Dünyanın en pahalı tarifesine sahip havaalanı restoranlarını düşünürseniz ne kadar önemli olduğunu anlarsınız.

Ayrıca iç hatlarda özel bir araçla uçağa taşınma durumu var ki en iyisi o. Havaalanı telaşına hiç girmeden anında uçağın içindesiniz 🙂

Ben her zaman Türk Hava Yolları’nı kullanıyorum. Gerçekten dünya havayolu şirketleri arasında oldukça başarılılar. Zaten ciroları da bunun ispatlarından biri. Star Alliance üyesi olduktan sonra özellikle yurtdışı CIP locaları ve hizmet birimleri de iyileşti; tadından yenmez oldu.

Son Ankara yolculuğumda iç hatlar için İstanbul’da yeni düzenlenen CIP locasını kullandım. Çok güzel olmuş ama 09:00 sandığım uçuşum meğer 08:40’mış; girişimle uçağa geçişim bir oldu. Dolayısıyla fotoğraflayamadım.

Ama dönüşte Ankara’nın yeni (pek yeni değil artık gerçi) terminalindekini çekme fırsatım oldu.

Meğer Ankara’da bir mescid de varmış. Birçok yerde görmeme rağmen buralara bakmak hiç aklıma gelmemişti. Burada baktım.

İşte birkaç kare:

Özetleyecek olursak CIP:

  • Özel bankoda check-in işlemleri,
  • Bedava yiyecek / içecek. Alkollü içecekler de dahil,
  • Rahat geniş koltuklar, TV, radyo, masaj, vs.
  • Duş, mescid, tuvalet.
  • Bedava kablosuz internet ve kullanıma açık masaüstü bilgisayarlar,
  • Kimi havaalanlarında yatak,
  • Genellikle güzel bir pist / uçak manzaralı camlar.
  • Özel araçla uçağa taşınma.

Daha ne olsun?