Apple TV ile bittorrent film izlemek

İçinde izleyecek şey bulmak zor olsa da televizyonlar yaygınlığı ve büyük ekranlarıyla hala hayatın demirbaşları arasında. Bence daha önemli ayrıntılarından biri -her ne kadar akıllı / internete bağlı örnekleriyle durum değişmeye başladıysa da- hala sadece tek bir şey yapabildiğimiz ender elektronik cihazlardan oluşu. Yani diğer elektronik ekranlarımızın aksine TV ekranında hala sadece yayını izliyoruz (o yüzden bir elimizde sürekli cep telefonu, dizüstü PC ya da tabletler var. FOMO!).

Televizyonu daha akıllı ve faydalı hale getirmek için bulduğum çözümleri fırsat buldukça paylaşıyorum ve yorumlardan anladığım kadarıyla birçok kişinin de işine yarıyor. Bu yazıda da benzer şekilde ‘filmsever’ Apple TV sahiplerini sevindireceğini düşündüğüm TorrenTV adlı yeni bir yazılımdan söz edeceğim.

Apple'ın sunduğu dünya sizin için yeterliyse Apple TV harika. Ama bir adım öteye gitmek isteyince işler değişiyor.

Apple’ın sunduğu dünya sizin için yeterliyse Apple TV harika. Ama bir adım öteye gitmek isteyince işler değişiyor.

Bir hevesle aldığım yeni nesil Apple TV’nin jailbreak işlemine uygun olmaması ve beni iTunes evreninin içine kıstırması (Apple felsefesi ekseninde) sürpriz olmamış ama yine de keyfimi kaçırmıştı. 2010 yılında aldığım ve hala keyifle kullandığım iMac‘im kablosuz ağlar üstünden görüntü aktarımı yapan Airplay standardını desteklemediği için Apple TV gözümde iyice manasızlaşmıştı.

Film izleme heyecanımı seksen beşe katlayan Popcorn uygulamasının içine iyice düşmüşken neredeyse aynı tekniği kullanan Pulsar adlı bir XBMC uygulamasını keşfedince keyfim katmerlenmişti (XMBC; ya da yeni adıyla Kodi kullanıyorsanız, Pulsar kesinlikle incelemeniz gereken bir uygulama. Alfa sürümünü sabırsızlıkla bekliyorum.).

Pulsar uygulamasının arayüzü gayet kullanışlı ve keyifli.

Pulsar uygulamasının arayüzü gayet kullanışlı ve keyifli.

TorrenTV adlı açık kaynaklı, ücretsiz uygulama Windows, Apple ve Linux platformlarını destekliyor. Hep Apple TV’nin adını andım ama ChromeCast (hatta Roku) uyumluluğu da var.

torrentv-downloading

Uygulamayı yükleyip çalıştırdığınızda karşınıza yukarıdaki gibi basit bir kare ekran çıkıyor. İzlemek istediğiniz videonun torrent dosyasını ya da magnet linkini üstüne sürükleyip bırakmanız yeterli. TorrenTV hiçbir ek işleme gerek kalmadan dosyayı çekmeye ve ağınız üstündeki uyumlu cihazlara aktarmaya başlıyor.

Kullanırken fark edeceksiniz elbette ama birkaç hatırlatma: Apple TV’de mkv uzantılı video dosyalarını izleyemiyorsunuz. Ayrıca uygulama ana sayfasında da değinildiği gibi beta sürümünde ve bazen kilitlenip kapanabiliyor. Bu tip konularda sabırlı olmayı öğrenmişizdir ama sanıyorum.

Bu kadar adını anmışken araya sıkıştırayım; en büyük beklentim Popcorn‘un da benzer özelliklere kavuşması (aslında bir türevinde hem stream hem de VPN desteği var ancak aşağıdaki yorumda da göreceğiniz gibi o sürüm biraz şaibeli…)

, , , , , , , , , , , ,

28 Responses to Apple TV ile bittorrent film izlemek

 1. mre 10/09/2014 at 11:53 #

  Bir süredir kullanıyorum, arada sırada problem çıkarması mkv sorunu can sıkabiliyor ama yapımcılarını twitter’dan takip ettiğim kadarıyla uygulama sürekli geliştiriyor ve kullanıcı yorumlarını dikkate alıyorlar. Benim gibi vasat ingilizce sahipleri için kötü haber alt yazı desteği yok (son günlerde güncellenmediyse) iyi haberse kısa süre sonra gelecek olması. Beni,m asıl merak ettiğim pulsar oldu. Hemen deneyeceğim. Yazı için teşekkürler.

 2. Can Goktas 10/09/2014 at 12:15 #

  Popcorn Time icin kucuk bir not; yazida linklediginiz time4popcorn.eu adresindeki Popcorn Time icinde password stealer buldu (http://www.reddit.com/r/technology/comments/2f8lo6/warning_popcorn_time_from_httpwwwtime4popcorneu/) birisi gecenlerde, ve diger fork’lar gibi acik kaynak kodlu degil bu sitedeki.

  https://popcorntime.io/ adresindeki kopya temiz gorunuyor, ustelik acik kaynak kodlu olmaya da devam ediyor (https://git.popcorntime.io/stash/projects).

  • mserdark 10/09/2014 at 12:18 #

   İlginç bir ayrıntı olarak ben de sizin söylediğiniz adresteki sürümü kullanıyorum (hatta ana yazımdaki link o siteye ait) ama bu yazıyı yazarken Google araması time4popcorn adresine sahip siteyi ilk sıraya koyunca tongaya düşüp yapıştırmışım. Uyarınız üzerine düzelttim; ÇOK teşekkürler.

  • mre 10/09/2014 at 13:08 #

   torrentv twitter hesabı da şöyle bir açıklama yapmış gelen soru üzerine.
   “only http://popcorntime.io the others are not as open source, so cannot contribute or be trusted.”

   ayrıca kısa süre sonra popcorntime.io da airplay özelliğine kavuşacak sanırım.

 3. Kerim 10/09/2014 at 12:35 #

  Popcorn uygulaması torrent gibi çalışıyorsa uygulamayı kullanarak film izleyenleri seeder yapıyor mu?

  • mserdark 10/09/2014 at 13:52 #

   Sadece stream ettiğiniz (cache bellekte yer alan) kısmı seed ediyor. Dolayısıyla aslında bittorrent camiası için -bu anlamda- oldukça kötü bir seçenek. Ben şahsen çektiğim bütün dosyaları sınırsız süre 24 saat seed ediyorum. Sanıyorum paylaşımın anlamı da bu. Diğeri sömürü oluyor. Popcorn’un yöntemini ise ‘pragmatizm’ ya da ‘köprüyü geçinceye kadar ayıya dayı politikası’ olarak algılayabiliriz belki.

 4. okndmr 10/09/2014 at 12:57 #

  AppleTV bunun neresinde?

  Tek anlamadığım konu, bunun Apple TV üzerinde nasıl bir faydası olduğu. Mirror veya Extend mantığıyla zaten ekrandaki birşeyi yansıtabiliyorduk. TV’de lag’siz olarak izlemenin bir yolunu buldunuz zannettim.

  • mserdark 10/09/2014 at 13:47 #

   Bittorrent üstünden doğrudan stream etmekten söz ediyorum. Mirror ya da extend için dosyayı çekip oynatırken yansıtmak gerekiyor. Buradaki sistem aradaki adımları atlıyor.

 5. Fatih Acet 10/09/2014 at 13:03 #

  put.io + Apple TV = Hassle free torrenting.

  • mserdark 10/09/2014 at 13:47 #

   Put.io ücretli bir hizmet. Dolayısıyla buradaki seçeneklerle bir ilgisi yok.

 6. Emrah 10/09/2014 at 14:15 #

  Bende apple tv2 var nasıl jailbreak yaptığımı bile hatırlamıyorum ama yaptım o günden beri cihaz rüya gibi herşeyi ücretsiz olarak sunuyor bana xbmc ile “ice films,1Chanel,Navi-x” eklentileri kullanıyorum pulsar nasıl kurulur amirim

 7. Çağlar 10/09/2014 at 14:24 #

  Amirim sanki yazının bir köşesinde “HipHop” adlı bir uygulamanın adı geçiyordu, göz açıp kapayıncaya kadar yok oldu, ki zaten sitesine erişilemiyordu. Ortadan mı kalktı uygulama?

  • mserdark 10/09/2014 at 20:25 #

   Evet ben yazdıktan birkaç gün sonra yayından kaldırıldı. Sebebi malum.

 8. Can Atli 10/09/2014 at 15:11 #

  Ben mi yanlis anladim acaba? Verdiginiz linkte Pulsar henuz yayinlanmamis gorunuyor.

  • mserdark 10/09/2014 at 20:24 #

   Çok yakında alpha sürümü yayınlanacak.

 9. Omer 11/09/2014 at 00:52 #

  Chromecast ne zamandan beri yatiyordu. Sayenizde tekrar kullanabilecegimi umuyorum, tesekkurler.

  Diziciler icin TVShows 2 + Transmission’i oneririm, istediginiz diziyi yeni bolum ciktikca otomatik indiriyor bu kucuk app.

  • otnemem 14/09/2014 at 01:37 #

   Sayenizde öğrendim. Süper ikiliymiş sağolun.

 10. İbrahim 12/09/2014 at 15:58 #

  Blog yazarlarının fikir kaynağısınız amirim. Siz yayınladıktan sonra ardı arkası kesilmiyor. Taklitler asıllarını yüceltir dememişler boşuna :)

 11. dirgen 13/09/2014 at 00:28 #

  amirim iki ipucu da benden;
  ipucu 1- popcorn time ‘da büyütece tıklayın search yazan yere izlemek istediğiniz (herhangi bir torrent olabilir.) filmin magnet url sini ctrl+v ile yapıştırıp izleyebilirsiniz.
  Not: magnet url içeriğinde birden fazla video dosyası varsa bazen sapıtabiliryor. böyle durumlarda ipucu 2 yi uygulamayı tercih edebilirsiniz.
  ipucu 2- popcorn time ‘da herhangi bir torrent sitesinden herhangi bir filmin torrent dosyasını indirin ve popcorn üzerine sürükle-bırak yaparak filminizi izleyin. eğer torrent dosyası birden çok film içeriyorsa, örn. sample.mp4 movie.mp4 budurmda hangisini oynatmak istersiniz gibi bir seçenek çıkıyor. sizde istediğinizi seçerek fimin örnek dosyasını ya da filmin kendisini seyredebilirsiniz.
  not:
  filme altyazı ekleyerek ve filmi başka oynatıcı program ile açma ve bunları popcorn uygulamasını kullanarak yapmayı, bu mesaja gelecek yoruma göre üçüncü ipucu olarak anlatabilirim :)
  iyi seyirler.

  • ibrahim 13/09/2014 at 14:15 #

   alt yazı kolay, popcorn da diğer alt yazı seçeneği ile divxplanet ya da diger alt yazı bulabildiğimiz sitelerden indirdiğimiz alt yazı dosyasını seçerek (tabi filme uygun olmalı) izleyebiliyoruz.

 12. can ekener 16/09/2014 at 23:06 #

  sevgili dirgen; millet bildiğini paylaşıyor, keyif alıyor, başkasına öğretiyor, karşılık beklemiyor. üçüncü ip ucunu yazıya gelen yorumlara göre yazarım demek, çok 15 yaşında bir davranış.. İyisi mi sen paylaşma, biz böyle devam edelim.. Ayıp yaa…

 13. s 22/09/2014 at 13:58 #

  kendine internetler amiri diyen biri, insanlara nasil korsanlik – bedava film izleme – yapabilecegini anlatiyor. ondan sonra da gidip de baska ulkeler soyle, biz niye oyle degiliz guzellemesi yapiyor. e cunku sen de buranin bir parcasisin.

  • mserdark 22/09/2014 at 14:03 #

   Siz olayı pek basitleştirmişsiniz. Blogdaki paylaşım etiketli yazıları okuduktan sonra yeniden düşünün derim yazdıklarımı.

 14. onur çetinkaya 29/09/2014 at 19:10 #

  amirim, bu konuda size de bir eleştiri yöneltilebilir aslında.Neden mubi konusunda insanları bilgilendirip tavsiye etmiyorsunuz?
  Sonuçta legal film izleme ve takip platformu, sanırım biraz da desteği hak ediyor.

 15. meriç 08/10/2014 at 13:52 #

  Arkadaşlar bu dediğiniz yöntemlerin hangisi ile Appletv de takılmadan film izleriz ?

 16. ferhat 07/11/2014 at 13:46 #

  Sayenizde DVD’cilerin soyu kuruyacak amirim:))))

 17. baris oz 29/12/2014 at 21:14 #

  amirim popcorntime a doğrudan aktarma geldi sanırım,denedınızmı

 18. csselo 21/05/2017 at 18:09 #

  ben de android box(dvb s2) var kurulu kodi ve tulpar sonra ver coskuyu :) filmse film diziyse dizi net iyi olsa 1080p :) içerdeki tvyede kardesimdeki apple tvyi jailbreak edip digiturkplay i vercem

Bu yazıyı tamamlayacak katkılarınızı beklerim