Apple TV ile bittorrent film izlemek

İçinde izleyecek şey bulmak zor olsa da televizyonlar yaygınlığı ve büyük ekranlarıyla hala hayatın demirbaşları arasında. Bence daha önemli ayrıntılarından biri -her ne kadar akıllı / internete bağlı örnekleriyle durum değişmeye başladıysa da- hala sadece tek bir şey yapabildiğimiz ender elektronik cihazlardan oluşu. Yani diğer elektronik ekranlarımızın aksine TV ekranında hala sadece yayını izliyoruz (o yüzden bir elimizde sürekli cep telefonu, dizüstü PC ya da tabletler var. FOMO!).

Televizyonu daha akıllı ve faydalı hale getirmek için bulduğum çözümleri fırsat buldukça paylaşıyorum ve yorumlardan anladığım kadarıyla birçok kişinin de işine yarıyor. Bu yazıda da benzer şekilde ‘filmsever’ Apple TV sahiplerini sevindireceğini düşündüğüm TorrenTV adlı yeni bir yazılımdan söz edeceğim.

Apple'ın sunduğu dünya sizin için yeterliyse Apple TV harika. Ama bir adım öteye gitmek isteyince işler değişiyor.
Apple’ın sunduğu dünya sizin için yeterliyse Apple TV harika. Ama bir adım öteye gitmek isteyince işler değişiyor.

Bir hevesle aldığım yeni nesil Apple TV’nin jailbreak işlemine uygun olmaması ve beni iTunes evreninin içine kıstırması (Apple felsefesi ekseninde) sürpriz olmamış ama yine de keyfimi kaçırmıştı. 2010 yılında aldığım ve hala keyifle kullandığım iMac‘im kablosuz ağlar üstünden görüntü aktarımı yapan Airplay standardını desteklemediği için Apple TV gözümde iyice manasızlaşmıştı.

Film izleme heyecanımı seksen beşe katlayan Popcorn uygulamasının içine iyice düşmüşken neredeyse aynı tekniği kullanan Pulsar adlı bir XBMC uygulamasını keşfedince keyfim katmerlenmişti (XMBC; ya da yeni adıyla Kodi kullanıyorsanız, Pulsar kesinlikle incelemeniz gereken bir uygulama. Alfa sürümünü sabırsızlıkla bekliyorum.).

Pulsar uygulamasının arayüzü gayet kullanışlı ve keyifli.
Pulsar uygulamasının arayüzü gayet kullanışlı ve keyifli.

TorrenTV adlı açık kaynaklı, ücretsiz uygulama Windows, Apple ve Linux platformlarını destekliyor. Hep Apple TV’nin adını andım ama ChromeCast (hatta Roku) uyumluluğu da var.

torrentv-downloading

Uygulamayı yükleyip çalıştırdığınızda karşınıza yukarıdaki gibi basit bir kare ekran çıkıyor. İzlemek istediğiniz videonun torrent dosyasını ya da magnet linkini üstüne sürükleyip bırakmanız yeterli. TorrenTV hiçbir ek işleme gerek kalmadan dosyayı çekmeye ve ağınız üstündeki uyumlu cihazlara aktarmaya başlıyor.

Kullanırken fark edeceksiniz elbette ama birkaç hatırlatma: Apple TV’de mkv uzantılı video dosyalarını izleyemiyorsunuz. Ayrıca uygulama ana sayfasında da değinildiği gibi beta sürümünde ve bazen kilitlenip kapanabiliyor. Bu tip konularda sabırlı olmayı öğrenmişizdir ama sanıyorum.

Bu kadar adını anmışken araya sıkıştırayım; en büyük beklentim Popcorn‘un da benzer özelliklere kavuşması (aslında bir türevinde hem stream hem de VPN desteği var ancak aşağıdaki yorumda da göreceğiniz gibi o sürüm biraz şaibeli…)