Apple Türkiye ziyaretinde neler konuşuldu?

Apple’ın Eğitimden Sorumlu Başkan Yardımcısı John Couch Çankaya Köşkü’nda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ziyaret etti. Peki ne konuşuldu?

Çankaya Sofrası toplantısında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün laf arasında geçirdiği resmi Apple ziyareti bugün gerçekleşti ve birkaç dakika önce bitti. Önceki yazımda detaylarını vereceğimi söylemiştim; buyrun ajanslardan bile önce ilk defa da benden duymuş olun 😉

Kimi haber kaynaklarında Steve Jobs sonrası CEO koltuğuna oturan Tim Cook’un geleceği söylendiyse de Çankaya Köşkü’nün ziyaretçisi Eğitimden Sorumlu Başkan Yardımcısı John Couch‘tı.

Fatih Projesi’nin heyecanı

Ziyaretin sebebi elbette toplam bütçesi 8 milyar dolara ulaşan eğitim odaklı Fatih Projesi. Apple bu ihalede şartname gereği dışarıda kaldı ancak hala süreçten umutlu. Zira iPad ve iTunes ile dünyanın en büyük tablet donanım ve içerik sahibi. Öğrencilere ücretsiz dağıtılacak tablet bilgisayarlar ve eğitim içeriği de ister istemez bu dünya devinin iştahını kabartıyor.

ABD ziyareti sırasında Abdullah Gül Apple CEO'su Tim Cook ile görüşmüştü.
ABD ziyareti sırasında Abdullah Gül Apple CEO’su Tim Cook ile görüşmüştü.

Geçen sene kurulan ve uzun zamandır sessizce eleman alımı yapan Apple Türkiye ofisi de burada kritik bir öneme sahip. iTunes Türkiye ile heyecan yaratan ve 2013’te atağa geçmesi beklenen yapılanmada öncelikli ilgi alanlarından birinin Fatih Projesi olacağına şüphe yok.

Bu kapsamda gerçekleşen ziyarette Cumhurbaşkanı Gül, toplantıda Apple’ın konuyla ilgili en üst düzey temsilcisi Couch’a Türkiye’nin Apple dünyasında A kategorisine alınmasını talep etti. Güncellemelerin ve uygulama yerelleştirmelerinde Türkçe sürümün de öncelikli yer almasını istedi.

Bizim yemekte de kendisine hatırlatılan hatalı sanal F klavye sorunu yine Gül tarafından gündeme getirildi (Hatırlayalım; iOS’te sanal F klavye desteğinin gelmesi yine Gül’ün ABD ziyareti sırasında gündeme getirilmiş ve yıllar sonra hayatımıza girmişti. Ancak bu sanal F klavyede tuş dizilimi hatalı girmiş ve iOS için birçok güncelleme çıkmasına rağmen düzeltilmemişti. Sanal klavyede tuşları yanlış dizmek ayrı skandal, düzeltememek apayrı. İşin ilginç tarafı Apple senelerdir fiziki klavyelerinde F klavye desteğini sorunsuz veriyor?).

Fatih Projesi öğrenciler için ne kadar heyecan yarattı bilinmez ama şirketlerin eli yüreğinde.
Fatih Projesi öğrenciler için ne kadar heyecan yarattı bilinmez ama şirketlerin eli yüreğinde.

Gül ile Couch’ın görüşmesinde Cumhurbaşkanı’nın diğer bir talebi de iTunes altında hizmet veren e-kütüphane hizmeti iBooks’un Türkiye versiyonundaki içeriğin zenginleştirilmesi oldu (şu andaki hali gerçekten acınası). Abdullah Gül ayrıca Türkçe içerik konusunda her alanda Apple’ın yatırım yapması, öncü olması ve girişimlerde bulunmasını talep etti.

Couch ise görüşmede yakında aktif olarak hizmete geçecek Apple Türkiye ofisinin özellikle üniversitelerle işbirliği yaparak içerik ve hizmetlerin güçlendirilmesi, desteklenmesine çalışacaklarının altını çizdi.

Para varsa ilgi de var, heves de. Gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz.Yayın Tarihi:


Yorumlar

20 yanıt

 1. Eyup Coskun avatarı
  Eyup Coskun

  ipad f klavyede hatalı dizin yanında bir de küçük “w” işaretinin olmaması en önemli sorun…

 2. […] kendi blogunda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile John Couch görüşmesinin ayrıntılarını paylaştı. Serdar Kuzuloğlu’nun paylaştığı bilgilere göre Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin […]

 3. emrahkuyumcu avatarı

  bilgiler için teşekkürler. Apple zamanında F Klavyenin öncü temsilcisiyken, şimdi tam tersi oldu. Ancak bu süreçte sadece Apple değil, Türkiye’deki distribütörlerin de, başta Bilkom’un büyük hataları var.

 4. M. Cahid AYDIN avatarı

  Bu hızlı bilgilendirme için teşekkür ederim.
  Az çok görüşmenin içeriğini tahmin ediyorduk.

 5. Mithat AKTEL avatarı

  Serdar bey paylaşımız için teşekkür ediyorum;

  Apple için ciddi bir ürün satışı potansiyeli var ortada,yapacağı teklifler değişiklikler ile bunu sağlayacaktır.Bende olsam bu pazardan gözümü alı koyamazdım 🙂
  Ancak burada irdelenmesi gereken Fatih projesi,tanıtım sunumlarına biraz göz attım,günümüzde İstanbul gibi bir metropolde halen daha tüketici internet bağlantı hızı ile alakalı ciddi sorunlar yaşıyorsa,ve sağlayıcılar bunun geliştirilmesi için (önce üçken tekerleği,sonra kareyi, sonrada çember olanı ) stratejik olarak sunuyorsa,ve halen daha genelde belirli alt yapılarında dışında hizmet sunulamıyor çeşitlilik yok alternatifsizlik varsa bunu Türkiye’nin diğer bölgelerine nasıl entegre edecekler,alt yapı varmı ? ve buna benzer bir çok soru geliyor aklına insanın.

 6. […] kendi blogunda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile John Couch görüşmesinin ayrıntılarını paylaştı. Kuzuloğlu’nun paylaştığı bilgilere göre Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin […]

 7. […] kendi blogunda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile John Couch görüşmesinin ayrıntılarını paylaştı. Kuzuloğlu’nun paylaştığı bilgilere göre Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin […]

 8. wime77 avatarı
  wime77

  F klavye desteiğini beceremeyen Apple acaba bize bir mesaj vermeye çalışıyormudur ne dersiniz ?

  Apple ‘ın burdaki ofisi, eskiden Fabrika binasında olan yönetim birimlerinin şehir merkezlerindeki İrtibat bürosu görevi görüyor ve lobi yapıyor olabilir.

  Anlamadığım konu şu. Neden Android ?

  Ben kendim bir Android sürümü çıkartabiliyorken, TU-BI-TAK taki vatandaşlar ellerine yüzlerine bulaştıra bulaştıra yapdıkları Pardus işletim sisteminden vazgeçip Ubuntu’ nun üzerine PARDUS yazıp ahanda size Pardus derken bunu neden bunu Android için yapmadılar ?

  Tam bir badem tinerci gençlik savaşına dönen Pardus projesi için Sayın Gül’ ün olandan bitenden haberi varmıdır ?

  Atatürk ‘ün izinden giden bir Türkiye olsaydık, Apple irtibat bürosumu kurardı yoksa Ar-Ge mi ne dersiniz ?

  1. Can Bekar avatarı

   Bu yorumda ozellikle Pardus cok iyi gonderme olmus. Bence Serdar Bey’in, blogundan Pardus’a yonelik bir bilgilendirme yapmasi cok yerinde olacaktir (yapmadigini varsayiyorum).

   Buyuk sirketlerin Turkiye’de muhendis istihdam etmemesi cok ayip. Amerika veya Avrupa’dakinin en az yarisi, hatta 3’te 1’i maasla benzer egitime sahip yuzlerce muhendisi Istanbul’da Ankara’da hatta Izmir’de bulabilecekken Apple’in 1 (bir) tane sistem muhendisligi pozisyonu acip 3-4 ay gecmesine ragmen ne olumlu ne olumsuz bir yanit verememesi de cok uzucudur!

   Crytek bu acigi gormus olacaktir ki 20 milyon dolar yatirim yapacak Istabul ofisine, 100-150 tane yazilim muhendisi istihdam edeceklermis. Huawei de gectigimiz senelerde boyle bir yatirim yapmisti. Baska (buyuk) sirket bilmiyorum ne yazik ki.

 9. ahmet avatarı

  Fatih projesi mental olarak hazırsa öğretmenlerimiz bu proje için gerekli teknolojik bilgi ve birikimle donanımlıysa apple olmuş bir başkası olmuş önemli değil

 10. murat avatarı

  Fatih Projesi’ne, iPad’in alınmaması çok kötü bir seçim olmuş. Usb olmasa da wifi ile pekala dosya aktarımı mümkün ve bizler iPad ile zaten yapıyoruz.

 11. Mehmet avatarı
  Mehmet

  Apple’ın Başbakan Erdoğan ve mevcut hükümet varken Sayın Cumhurbaşkanı’yla görüşmesi bir garip geliyor nedense? Fatih Projesi MEB’in projesiydi bildiğim kadarıyla.

 12. Abdullah Yüksel avatarı

  Abi Türkçe Vikideki sorunlarıda bir ele al. Cüneyt Özdemir’de ele aldı..
  makalevar.blogspot.com
  meta.wikimedia.org/wiki/Requests_for_comment/Sysop_abuse_on_the_Turkish_Wikipedia
  Köy çeşmesine ve arşivlere de bakabilirsiniz..

 13. mert avatarı
  mert

  8 milyar dolara tablet bilgisayar tesisi kursak daha iyi degilmi:)

  1. Abdullah Yüksel avatarı
   Abdullah Yüksel

   Aynen. Kendi fabrikalarımızı kurup üretsek daha yararlı, karlı ve uzun vadeli olur.

 14. Abdullah Yüksel avatarı
  Abdullah Yüksel

  Cumhurbaşkanı ile son zamanlarda içli dışlı oldunuz :).. Siteye yeni bir etiket gerek..

 15. Caner avatarı

  Kapalı Apple ürünleriyle eğitimde teknoloji yatırımları olacaksa bunun nesi iyi ki? Projede pekala özelleştirilmiş Android sürümleri var bu arada.

 16. emrullah m. avatarı
  emrullah m.

  “fatih projesi heyecanı” tiksindirdin kendinden serdar abi.

  1. MserdarK avatarı

   Milyar dolarlık bir ihalenin para kokusuyla heyecanlanan bir şirketin midenizi benim yüzümden bulandırması gayet ilginçmiş.

 17. […] kendi blogunda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile John Couch görüşmesinin ayrıntılarını paylaştı. Kuzuloğlu’nun paylaştığı bilgilere göre Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin […]

Görüşlerinizi paylaşın: