Cumhurbaşkanı seyahatinden notlar – 2

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ABD ziyaretindeki ikinci ayakta teknoloji şirketlerine yaptığı ziyaretlerden not ve fotoğraflar.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ABD teknoloji şirketlerine ziyaretlerimiz sürüyor. İlk kısmını önceki bir blog yazımda paylaşmıştım; bu yazıda Apple, Google, Facebook ve Microsoft ayaklarını aktaracağım.

Her şeyden önce bir ara bilgiyi sıkıştırmak istiyorum. Teoride (yani bize verilen brifingde) bu şirketlere yönelik ziyaretlerimizde benim de arasında bulunduğum küçük bir grup bütün toplantıları bizzat Sayın Gül ile takip edecekti. Ancak pratikte nedense (Microsoft haricindeki) şirketler sadece Cumhurbaşkanı ve yanındaki küçük bir gruba bu sunumları yapmayı tercih etti ve bizi dışarıda bıraktı. Biz toplantılar sırasında kampüs turuyla yetinmek zorunda kaldık (ve bolca sitemlerimizi ilettik hepsine ayrı ayrı).  Dolayısıyla aktaracağım bilgilerin bir kısmı dolaylı olarak edindiğim bilgilerdir.

Apple ziyareti

Kurucu Başkan Steve Jobs’un ardından görevi devralan Tim Cook’un ev sahipliğinde gerçekleşen Apple turu daha öncesinden şirketin meşhur ketum tavrı ve gizlilik takıntısının kurbanı olacağını belli etmiş. Önceden görüşmeler yapan heyete Gül ve yanında seçeceği 3 kişi haricinde kimsenin ziyarete katılamayacağı bildirilmişti. Bundan zaten haberdardık.

Gerçekleşen görüşmede Cook Türkiye heyetine genel anlamda Apple’ın mevcut durumu ve Türkiye pazarındaki ürün ve hizmetlerine yönelik rakamları paylaştı. Elbette üstünde durulan konulardan biri de Türkiye’de okullarda dağıtılacak tabletlere yönelik hevesleriydi. Fatih adlı bu proje 13 milyon tabletin 4. sınıflardan itibaren öğrencilere dağıtılacak tablet bilgisayarları temel alıyor. Yazılım ve donanım alanında iç piyasada yaratacağı tabanın ötesinde donanım konusunda ihaleyi kazanan firma ve kullandığı sistemin dünya sıralamasında önemli bir hamle yapmasına yol açacak bu proje Apple başta olmak üzere pek çok teknoloji şirketinin ilgi odağı durumunda.

Ancak Türkiye’deki ihale şartnamesi teknik ayrıntılarıyla aslında Apple’ı baştan oyun dışı bırakıyor. Cook’un sunumu bir nebze bunu telafi etmeye yönelik bileşenler içeriyordu. Sonuca ne kadar etki eder bilinmez.

Google ziyareti

Türkiye’de dünyanın pek çok ülkesinden daha fazla kullanım oranına sahip Google, vergi meseleleri ve Youtube engellemesi nedeniyle Türkiye ile epey sancılı günler geçirdi. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı ziyaretinin bu anlamda da önemi büyüktü.

Abdullah Gül’ün Googleplex olarak da bilinen Google Genel Merkezi’ne ziyaretinde kendisini bir grup Google yetkilisi ve şirketin Kurucularından Sergey Brin karşıladı (Sergey’in yeni bıraktığı sakalları da yakışmıştı doğrusu)

Hayrünnisa – Abdullah Gül ve Sergey Brin

Bu görüşmede Google’ın çeşitli uygulamalarının demolarının yanısıra Sergey’in gözünde fark edeceğiniz meşhur Google Glass projesinin prototip gözlüğü de tanıtıldı (bu projeye ait detaylı bilgiler için Google+ profilini takip edebilirsiniz). Abdullah Gül bu gözlükle baktığı alanlara yönelik birkaç kısa video izledi.

Ardından Google’ın kimilerine göre en büyük projesi, kimilerine göre lüzumsuz çabası olan insansız ulaşım sağlayan aracına bindiler. Bu olaya şahitlik etmek de ilginçti. Hiç planda olmamasına rağmen Sergey Brin, Abdullah Gül’e “hadi binelim” diye ısrar edince Gül de kırmayarak bindi. Arka koltuğa Hayrünnisa Hanım ile oturup yola çıktılar. Plansız bir gelişme olduğundan korumaların büyük kısmı yerinde kalakaldı. Araç kendini San Fransisco’nun otoyoluna attı ve burada 80 mil (başka bir deyişle saatte 130 km) hızla ilerlemeye başladılar (sensörlerden tüyo alan bir araçta korumasız ilerleyen bir Cumhurbaşkanı her zaman rastlayacağınız bir şey değil elbette).

Aşağıda farklı bir model araçtaki demosunu izleyebilirsiniz (aracın fotoğrafını çekmemize izin vermedikleri için ancak bu kadar aktarabiliyorum)

http://www.youtube.com/watch?v=J17Qgc4a8xY

Burada ilginç bir olay daha yaşandı. Google sonrasında Facebook’a ziyaret yapacağımızı duyan Sergey Brin, Cumhurbaşkanı’nı bizzat bu araçla Facebook kampüsüne götürmek için ısrar etti (böyle bir gösteri fırsatı kaçmazdı elbette). Ancak öğle yemeğimizi hatırlatan Gül bu teklifi savuşturdu. Bence diplomasi adına güzel bir stratejiydi 😉

Çektiğim birkaç fotoğrafı altında yorumlarımla paylaşıyorum.

 

Facebook Ziyareti

Daha birkaç gün önce dünyanın en büyük (ve en olaylı) halka arzlarından birine sahne olan, ertesi gün Kurucusunu evlendiren ve Türkiye’de neredeyse internet kullanıcılarının yüzde 90’ı tarafından kullanılan Facebook ziyareti herkes için heyecan verici bir andı.

Firmanın bir süre önce Sun Microsystems’tan devralarak yerleştiği ve bir kısmı hala boş olan Genel Merkez’indeki kısa turun ardından şirketin perde arkasındaki gizli gücü; iki numaralı yöneticisi Sheryl Sandberg (FB profili) tarafından bir bilgilendirme yapıldı. Fakat bilgilendirme ötesinde Gül ve heyetinin sorularına kulak kabartıldı dense daha iyi olur zira sunuma yönelik pek bir hazırlık yoktu aslında.

 

 

Microsoft Araştırma Merkezi

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden Microsoft’un Genel Merkezi Seattle’da; yani ABD’nin Batı yakasında, Kanada sınırına en yakın bölgesinde bulunuyor. Güneybatı yakasındaki San Fransisco’da ise firmanın Araştırma-Geliştirme Merkezi yer alıyor.

Bu binadaki ziyaretimizde Microsoft’un kurumsal departmanının Başkan Yardımcısı’nın yanısıra Fatih projesiyle ilgili bilgiler aktarabilecek (ikisi Türk çalışanlardan oluşan) geniş bir heyet bizi bekliyordu.

Bize yapılan sunumda firmanın sene sonuna doğru piyasaya çıkartmayı planladığı yeni Windows8 işletim sistemi ve bunu kullanan cihazlar (Fatih projesindeki kullanım örneklerine yönelik) tanıtıldı. Bu sırada Abdullah Gül de bir süre Windows 8 kullanan bir tablet test etti ki, Microsoft yetkililerinin belirttiğine göre dünyada ilk defa bir Devlet Başkanı bu cihazı test etmiş oldu.

Üstünde çalışılan ve bize de kısaca tanıtılan Dual View projesi gerçekten ilgi çekiciydi. Bu sistemde ekrana farklı açılardan baktıkça değişik görüntüler yansıtabilen bir yapı gösterildi. Bunu yazıyla tarif etmek güç; görmek gerek.

Türk Microsoft çalışanlarıyla bir hatıra karesi.

Yarın San Fransisco’daki son ziyaretimizi Twitter Genel Merkezi’ne yapacağız. Türkiye’nin de en hararetli ağlarından biri olan Twitter’ın en sıkı kullanıcılarından biri de 2 milyona yaklaşan takipçisiyle bizzat Cumhurbaşkanı Abdullah Gül (ve evet; kendi hesabını kendi yazıyor -metin ve fotoğraf girişlerini ekibi yapıyor-).

Bu ziyaretin hemen ardından Türkiye saati ile 21:00’de TRT Haber dahil 5 TRT kanalında ortak ve canlı olarak yayınlanacak Sosyal Medya programıma katılarak benle beraber sizlerden gelen soruları yanıtlayacak.

Sorularınızı hazırlayın; ekran başında görüşelim 😉

San Fransisco’dan hepinize selamlar…

(sonraki blog yazımda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bu seyahatten amaçladıklarını ve bu süreçte edindiği tecrübe ve gözlemleri size aktaracağım)


Yorumlar

6 yanıt

 1. selçuk avatarı

  Merhaba cumhurbaşkanı ile olan programınız tam olarak ne zaman anlaşılmıyor cumartesi saat 21 de mi ?

 2. dikkatli izleyici avatarı

  cumhurbaşkanının twitter hesabında metin ve fotoğraf girişlerini ekibi yapıyorsa kendi nasıl yazmış oluyor?

 3. Ahmet avatarı

  Sizi çok seviyor ve yıllardır büyük bir beğeniyle takip ediyordum. Ta ki cuma akşamına kadar. Bence artık siz de herkes gibisiniz. Çok üzüldüm.

 4. […] memlekete döndük. Seyahat boyunca yaşananları önceki yazılarımda özetlemiştim: 1, 2. Ziyaretle ilgili bu son yazımda hem son iki günü özetlemek hem de genel bir toparlama yapmak […]

 5. OGAN avatarı

  Ben şeyi merak ettim açıkcası,
  bizim Türkiye’de ki Yemeksepeti, Sadecehosting gibi firmaların ofisleri bile bu milyar dolarlık twitter, facebook, google ofislerine 5 basar.
  Bunun sebebi nedir sizce?

 6. ahmet avatarı

  siyasetçilerimizin diğer ülkelerdeki siyasetçilere nazaran sosyal medya etkinliği daha fazla diyebilir miyiz? Serdar Kuzuloğlu

Görüşlerinizi paylaşın: