Zihnimin Kıvrımları – 14: Hep yalnızlık var sonunda

Yalnızlık sakınılması gereken, kötü bir şey mi? Yoksa kendimizle başbaşa kalmayı mı unuttuk?

Bölüm Başlıkları

00:00 Başlangıç.
01:00 Bölüm Notları.
08:07 Kaynaklar.
13:00 Temel Değer ve Kavramlar.
16:54 Neden Yalnızız?
50:50 Yalnızlık kötü bir şey mi?
59:07 Ne yapmalı?
01:05:14 Kapanış.

Kaynaklar


Yayın Tarihi:

Kategori:


Yorumlar

12 yanıt

 1. Eric avatarı

  Güzel bir paylaşım olmuş, neticede sende kişisel gelişimini paylasarak topluma katkı sağlıyorsun Serdar

 2. Zeynep Akın avatarı
  Zeynep Akın

  Merhaba,
  Yalnızlık üzerine anlattıklarınızı dinledim, çok teşekkür ederim. İki ay önce, Dr Brene Brown’un Unlocking Us podcast serisinde, Dr Vivek Murthy ile yaptığı söyleşiyi dinlemiş ve etkilenmiştim. Sabah sizi dinlerken, Dr Murthy ile yapılan sohbeti dinlemekten hoşlanacağınızı düşündüm.
  Buraya bölüm tanıtımını kopyalıyorum, bakmak istersiniz belki:
  Have you ever struggled with feeling lonely – even when you’re surrounded by people you love? I have. It’s painful and confusing. In this episode, I talk to Dr. Vivek Murthy, a physician and the 19th Surgeon General of the United States, about loneliness and the physical and emotional toll that social disconnection takes on us. We talk about his new book, TOGETHER, and what it takes for each of us to tilt the world toward love and connection.
  https://podcasts.apple.com/tr/podcast/unlocking-us-with-bren%C3%A9-brown/id1494350511?l=tr&i=1000472142134

 3. Abdulmelik Genç avatarı
  Abdulmelik Genç

  Yüreğinize sağlık amirim ..

 4. millenialhipster avatarı

  Mr. Kuzuloglu,
  I am writing to you from Houston, Tx. Mr. Kuzuloglu,
  I am Arjin Dogan. I am writing to you from Houston, Tx.
  First I would like to let you know that, I am a very big fan of yours. I started watching your videos with my brother’s recommendation and all I can say is that I amazed by your existence, your thoughts, your ethics, your belief for balance. Every single word you say is exactly how people need to hear.
  YOU ARE AN AMAZING TEACHER WHO KNOWS THE MAGIC OF WORLD’S VERY WELL. YOUR PODCAST IS THE BEST FREE SOURCE.

  I believe that people like you are much needed in Turkey to encourage our youth to become more of themselves instead of living just like their peers. I believe youth in Turkey has amazing potential but they are very discouraged from the pressure. Hopefully, with more volunteer teachers like you, we are going to understand the time, technology, and mentality more. I admire your knowledge and your enthusiasm for books.

  Your wisdom is much needed in Turkey, and I love your humor, your level of perfection, quality of your work. In addition, this is my quote pick for you;
  Who stops us from being free? We Blame the government, we blame the weather, we blame our parents, we blame religion, we blame God. Who really stops us from being free? We stop ourselves. What does it really mean to be free? Sometimes we get married and we say that we lose our freedom, then we get divorced and we are still not free. What stops us? Why can’t we be ourselves? The Four Agreements- Don Miguel Ruiz

 5. […] M. Serdar Kuzuloğlu – Zihnimin Kıvrımları 14 – Hep Yalnızlık Var Sonunda […]

 6. Mari avatarı
  Mari

  Yalnızlık mı dedi biri?buyrun…ama içerisi tek kişilik sen girince ben çıkıyorum..benim de kaderim bu olsa gerek.

 7. ethem nejat avatarı
  ethem nejat

  İki önerim var: Birincisi, talihsizce “Ben Oyum” ismi verilen Nisargadatta Maharaj’ın konuşmalarını içeren kitap, diğeri ise yazar Jed Mckenna’nın “Aydınlanma Çılgınlığı” ile başlayıp devam eden birkaç kitabı. Onları defalarca okudum ve halen okurum. Henry David Thoreau’yu, Walt Whitman’ı, Herman Melville,i ve daha nice çok kıymeti keşfettim ve Jed’in “Yanlış Aydınlanma Çılgınlığı” kitabındaki Mobydick analizini olağanüstü buldum.Ayrıca Maharaj’ın ve jed’in mizah gücüne de hayran oldum.

 8. Jurnal avatarı

  Sayın Serdar Kuzuloğlu,
  Sizin videolarınızı çok beğeniyorum.
  Acaba Doğu ve Batı kavramlarını gerçekten doğru yorumlayabiliyor muyuz? Bana kalırsa bu yorumların çoğu ne yazık ki günümüze endeksli yorumlar. Yani zamandan kendimizi soyutlayıp bir yorum yapamıyoruz. Bu da bizi doğru sonuçlara götürmüyor. Batıcılık ve Doğuculuktan kendinizi soyutlayacağınızı söylemişsiniz fakat acaba kendimizi zamandan soyutlayabiliyor muyuz?
  Yani bin yıl önce çok farklı bir yorum getirecekken bin yol sonra çok farklı bir yorum getiriyoruz. Bu batı ve doğu dikotomisinde çok fazla normatif değerlere girildiğini ve olayın pozitif boyutunun çoğu zaman yakalanamadığı kanaatindeyim.
  Videolarınızın devamını bekliyoruz saygılar.

 9. Numan avatarı
  Numan

  Abi nerdesin ya yalnız kaldık yine sende gittin !

 10. […] Evren Soyuçok, M. Serdar Kuzuloğlu ve Barış Ünver gibi camiadaki ünlü yazarların blog yazılarını […]

 11. Reşit avatarı
  Reşit

  Serdar bey gözünüzü seveyim koltuğunuzun markasını mail adresime yollayın. hayatımda ilk kez çalışacağım, günümün uzun saatleri çalışmakla geçiyor. sizin bu konudaki seçiminize güveniyorum.

 12. Naciye Kavas avatarı
  Naciye Kavas

  Sizi seviyor ve takip ediyorum fakat kırgınım size. Söz verdiniz, iki hafta sonra döneceğim dediniz ama dönmediniz. Ben uzun süre bekledim yeni bölümü. Çok yoğundur, biraz da dinlenmesi gerekiyordur, dedim ama yeni bölüm bir türlü gelmedi. Bu buruklukla sizi takip etmeye devam edeceğim.
  Saygılar.

Görüşlerinizi paylaşın: