Türkiye’nin web ufkundan birkaç detay

Bugün turkticaret.net’in sahibi Murat Yanıklar ve yardımcısı Ali Gökhan Yalçın ile bir öğle yemeği yedik. Murat ile sık diyebileceğim aralıklarla görüşüyoruz. Her birinde beni şaşırtmayı başarıyor.

Uğraştıkları onlarca farklı şeylere ek olarak ufukta üç önemli girişimleri var:

  1. TV uzantılı alan adları konusunda sanıyorum dünyanın en iyi portföylerinden birine sahipler. Bunlar arasında web.tv adresi oldukça ilgi çekmişti ama ona gelinceye kadar daha nice ilginç alan adlarına sahipler ve hepsi için de bir şeyler kafalarında var. (bir kısmını da ben sokuşturdum dayanamayıp)
  2. Adhood adını verdikleri yeni reklam ağıyla bence Türkiye’de çok önemli bir yere kavuşacaklar (henüz açık değil). Bunların arasında en dikkat çekici olan patent başvurusu da yaptıkları DNS tabanlı reklam modeli. Bu yapıda DNS sunucusu üstünden site sahibinin sitesine hiçbir şey eklemesine gerek kalmadan reklam yayınlamasına izin veriyor. Reklam modelleri arasındaki en ilginciyse toolbar benzeri olan. Bu yöntemde sitenin üstünde sanki bir toolbar yüklenmişçesine reklam çıkıyor, tıklayınca bir mikro site gibi sayfa içinde açılıyor. Bu noktada olanaklar sonsuz. Buna ek olarak geleneksel bütün banner seçenekleri, video reklamlar; hatta video içi bant reklamlar bile söz konusu. Adhood’u ilerde çok duyacaksınız. Ben yaklaşık 1 aydır dinliyorum; açıldığında detaylarını ben de yazarım elbette 🙂
  3. Ok.net adresinde yeni bir içerik portalı kuruyorlar. Portal lafı da öylesine söylediğim bir şey değil; resmen yeni bir ekolay / mynet geliyor. Gerek var mı diyorsanız da bekleyin açılsın, sonra konuşalım.

Bunlar konuştuklarımız arasında bahsedebildiklerim ve işin acısı onların da sadece bahsedebildiğim kadarı. Yoksa web dünyasında daha çok şey duyacaksınız o cepheden.

Ben de bahsedebileceğim hale gelmeleri için sabırsızlanıyorum. (Bir uyarı/hatırlatma: MYK Medya bu projelerin bazılarında içerik ortağı. Sonra bir yanlış anlaşılma olmasın!)