Türkiye’nin web ufkundan birkaç detay

Türkticaret.net yöneticileriyle bir yemeğin ardından edindiğim bilgilerden oluşan bir derleme.

Bugün turkticaret.net’in sahibi Murat Yanıklar ve yardımcısı Ali Gökhan Yalçın ile bir öğle yemeği yedik. Murat ile sık diyebileceğim aralıklarla görüşüyoruz. Her birinde beni şaşırtmayı başarıyor.

Uğraştıkları onlarca farklı şeylere ek olarak ufukta üç önemli girişimleri var:

 1. TV uzantılı alan adları konusunda sanıyorum dünyanın en iyi portföylerinden birine sahipler. Bunlar arasında web.tv adresi oldukça ilgi çekmişti ama ona gelinceye kadar daha nice ilginç alan adlarına sahipler ve hepsi için de bir şeyler kafalarında var. (bir kısmını da ben sokuşturdum dayanamayıp)
 2. Adhood adını verdikleri yeni reklam ağıyla bence Türkiye’de çok önemli bir yere kavuşacaklar (henüz açık değil). Bunların arasında en dikkat çekici olan patent başvurusu da yaptıkları DNS tabanlı reklam modeli. Bu yapıda DNS sunucusu üstünden site sahibinin sitesine hiçbir şey eklemesine gerek kalmadan reklam yayınlamasına izin veriyor. Reklam modelleri arasındaki en ilginciyse toolbar benzeri olan. Bu yöntemde sitenin üstünde sanki bir toolbar yüklenmişçesine reklam çıkıyor, tıklayınca bir mikro site gibi sayfa içinde açılıyor. Bu noktada olanaklar sonsuz. Buna ek olarak geleneksel bütün banner seçenekleri, video reklamlar; hatta video içi bant reklamlar bile söz konusu. Adhood’u ilerde çok duyacaksınız. Ben yaklaşık 1 aydır dinliyorum; açıldığında detaylarını ben de yazarım elbette 🙂
 3. Ok.net adresinde yeni bir içerik portalı kuruyorlar. Portal lafı da öylesine söylediğim bir şey değil; resmen yeni bir ekolay / mynet geliyor. Gerek var mı diyorsanız da bekleyin açılsın, sonra konuşalım.

Bunlar konuştuklarımız arasında bahsedebildiklerim ve işin acısı onların da sadece bahsedebildiğim kadarı. Yoksa web dünyasında daha çok şey duyacaksınız o cepheden.

Ben de bahsedebileceğim hale gelmeleri için sabırsızlanıyorum. (Bir uyarı/hatırlatma: MYK Medya bu projelerin bazılarında içerik ortağı. Sonra bir yanlış anlaşılma olmasın!)


Yayın Tarihi:

Kategori:

Etiketler:


Yorumlar

7 yanıt

 1. Erinc avatarı

  Adhood cok ilginc. DNS olmasi nedeniyle site sahibinin cok kontrolu olmayacak gibi. Ornegin site sahibi en basitiyle tiklamalari kendi tarafinda takip edebilecek mi? Yakinda gorecegiz sanirim.

 2. […] Bu arada şunun da altını çizmek gerekiyor ki artık tükenip giden portal kültürünün geri gelmesi gerekiyor, ancak tabii hakkını vererek, şu anda yayında ebn portalım diyen siteler renkli lunaparklardan farklı değiller ne yazık ki, iyi bir portal için ise hala bir umut var! […]

 3. […] girmis. Incelemek isteyenler icin link Ayrica Serdar Kuzuoglu’nun blogundan Adhood ile alakali yazisindan bir alinti; […]

 4. […] Serdar Kuzuoglu’nun blogundan Adhood ile alakali yazisindan bir alinti; […]

 5. BlogCini avatarı

  Haber ve yazı için başta teşekkürlerimi sunarım.

  Ancak işin için de Türkticaret.net i gördüğüm anda ben şahsen irkildim! Çünkü oradan çok çektim ben! 3 adet sitem ve yaklaşık 9 domainimi (özellikle domain) kurtarana kadar canım çıkmıştı.

  Adhood’u inceledim, kendi sitelerin de detaylı bir şekilde inceledim hemde. Hatta başvuruda da bulundum. Ancak umarım bunu da hosting işi gibi içinden çıkılmaz bir çukura, koca bir kara dliğe dönüştürmezler!

 6. Kısaca y.o.i avatarı
  Kısaca y.o.i

  Sitemizde adhood reklamlarını yayınlamaya başladık ama istatistikler sürekli 0(sıfır) görünüyordu. Sanki gösterim de tıklamada olmamış gibi.. Tıklamayı geçtim, gösterim yok diyor, halbuki günlük ziyaretçi ortalamamızı biz biliyoruz. Mail attık bildirdik, ses çıkmadı, kendi sitelerindeki hata bildirim formunu doldurduk ses çıkmadı. Şu anda hesabımıza erişemiyoruz. Muhtemelen iptal etmişlerdir. Önceleri hata dediğimiz durumun şimdi dolandırıcılık olduğu kesinlik kazandı. Bu pazar o kadar önemli ki, her sektörde olduğu gibi reklam yayınlama ve gelir elde etme konusunda da üçkağıtların olması doğaldır.

 7. Sinan avatarı
  Sinan

  Merhaba,

  Yazınız için teşekkür ederim. Ok.net açıldı, açılsın şimdi konuşalım demişsiniz. Yeni bir mynet veya ekolaya cidden ihtiyaç yoktu. Zaten var olanlar salak saçma hizmetleri ile bizleri bunaltmaktayken, ok.net aynı bokun başka suyu anlamına gelmektedir.

  Bu yorumu onaylamanız dileğiyle.

Görüşlerinizi paylaşın: