Kategoriler
Genel

Türkiye Korsan Partisi kuruluyor!

İnternetin yeniden kurguladığı hayatımızın yeni değer yargılarını siyasete taşımak mümkün mü? Deneyip göreceğiz.

Piratpartiet ya da Türkçesiyle Korsan Partisi 1 Ocak 2006’da İsveç’te kurulan bir siyasi parti. Adından da anlaşılacağı gibi asıl ilgi noktası telif ve patent hakları. İnternet ile değişen ve faklı anlamlara dönüşen yeni düzeni siyasi platformlarda da dile getirerek bir nevi baskı grubu oluşturmaya çalışıyorlar.

Korsan Partisi gösterisinden bir kare
Korsan Partisi gösterisinden bir kare

Radikal gazetesinde bu konuyu en başından beri takip ediyorum. Bu konuda Türkiye’de uzun zamandır kafa yoran, inceleyenlerden biri olduğumu söyleyebilirim. Bu vesileyle konuyla ilgili ek bilgiler edinmek isteyenler için yaptığım haberleri sıralamak isterim:

Partinin üstünde yoğunlaştığı konulardan biri de şeffaf yönetim. İnternet kuşağının beklentilerinin tamamını temsil etmeye ve hayata geçirmeyi hedeflediklerini söylemek yeterli bir özet olacaktır.

İlk başta benim de şüpheyle karşılaştığım Korsan Partisi, kurulduğu İsveç’te 2006 seçimlerine girdiğinde oyların yüzde 0,63’ünü almayı başardı. Yüzde 4 seçim barajı olan ülkede parlementoya giremedi ancak meclis dışındaki en büyük üçüncü parti oldu.

Yüzde 0,63’ü sakın azımsamayın. Daha kurulduğu yıl seçime giren ve neredeyse mevcut bütün siyasi akımlardan farklı duruşa sahip bu parti için bu mucizedir. 2007 yılındaki Türkiye genel seçim sonuçlarıyla karşılaştırırsak Korsan Partisi Türkiye’de seçime giren Bağımsız Türkiye Partisi, Halkın Yükselişi Partisi, İşçi Partisi, Aydınlık Türkiye Partisi, Türkiye Komünist Partisi, Özgürlük ve Demokrasi Partisi, Liberal Demokrat Parti ve Emek Partisi’nden daha fazla oy almış oluyor.

Gençlik kolları ülkenin en hızlı büyüyen teşkilatı oldu. Elbette bunda ülkenin dünyaca ünlü sitesi The Pirate Bay‘e yönelik kapatma davası da büyük rol oynadı. Bu arada Avusturya, Çekya, Fransa, Almanya ve Polonya’da da aynı isimle bir siyasi partinin de kurulmasını sağladı. ABD, Arjantin, Avustralya, Şili, Estonya, Finlandiya, Danimarka, İtalya, Hollanda, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya ve Britanya’daysa kuruluş çalışmaları sürüyor.

2009 İsveç seçimlerine gelince çok ilginç bir sonuç ortaya çıktı: Korsan Partisi ülkedeki oyların yüzde 7,13’ünü aldı! Düşünün… Somutlaştırma açısından yine 2007 Türkiye genel seçimleriyle karşılaştırınca Saadet Partisi, Genç Parti ve Demokrat Parti’den daha yüksek oranda oy almış demek oluyor.

Korsan Partisi gösterisinden bir kare
Korsan Partisi gösterisinden bir kare

Bu sayede sadece İsveç Meclisi’ne değil, Avrupa Parlementosu’na da girmeye hak kazandılar. Bu hızlı yükseliş ister istemez o zamana kadar internetin dönüştürdüğü toplumla ilgili hiçbir derde düşmeyen siyasi partiler de benzer söylemlerle benzer mesajları dile getirmeye başladılar.

Başa dönersek; Korsan Partisi’nin tohumu internet sitesinden başlamıştı. Farklı dillerdeki bildirilerini incelemenizi tavsiye ederim.

Peki ben bunları niye yazıyorum dersiniz?

Amacım tarihe not düşmek.

Türkiye’de Korsan Partisi’ni kurmak için hazırlanıyoruz. Gelişmeleri çok yakında paylaşıyor olacağız. Bu hafta İsveç’te Korsan Partisi yöneticileriyle bir dizi görüşme yapıyor olacağız. Türkiye’deki siyaset yarışının klişeleri içinde değil, farklı bir pencere açma derdinde olacağız.

İnternet kuşağının beklentilerini, değişen kavramları, web düzenini siyasi kanat sınıflandırmalarına hapsetmeden dile getireceğiz.

Bu süreçte fikirleriniz, önerileriniz bizim için çok önemli. Diğer yandan bu süreçte görev almak isteyenlere de gözümüz, kulağımız açık.

“Türkiye Korsan Partisi kuruluyor!” için 56 yanıt

Türkiye’deki yüksek seçim barajı nedeni ile kurulacak olan partinin Türkiye’de böyle bir başarı kazanması İsveç’tekine oranla çok düşük bir ihtimal olarak gözükse de elimden gelen her türlü desteği sağlayabilirim.

Yüzlerce ”Yanındayız” mesajı gelecektir. %1’i elle tutulur somut olacaktır. Baştan bunları göze almanız gerektiğini belirtirim.

3puan.net olarak bu harekete desteğimiz sonsuzdur…

Saygılar…

çok şaşırtıcı bir haber…ama sizin için biraz zor olacağını düşünüyorum…(Türkiye’nin en büyük medya kuruluşunda çalışıyor olmanız ve telif hakları konusunun medya için çok önemli olduğu düşünülürse…)

Buradaki amaç ilk etapta barajı aşmak, meclise girmek gibi şeyler değil. Bir bilincin oluşması sadece.

en fazla bir seçim sonra iktidara yürür.hele düşünsenize facebook’tan bir fırtına yayıldığını.genç ağırlıklı bir ülkede barajı çok rahat geçer.

zaten içime sinerek oy verdiğim hiçbir parti yoktu. bu umut oldu cidden. varsın barajı geçemesin hiç önemli değil

Blogda kullandığım bir plugin bug yaratmış, yukarda verdiğim linkte giremiyorsun, şimdi farkettim. Bu linki dene http://5posta.org/tag/copyright/
Tabii ki kayıt yaptırıp içeri bakmadıysan.

2,5 yıldır blogda yazılarımla Türkiye’de bu telif hakları ve internet sansürü üzerine sıkı bir okuyucu kitlesi yakaladım. İdeolojik olarak donanımlıyız. Tahminim, okuyucu kitlem bugün Türkiye’de PiratPartiet in ele aldığı konularda en donanımlı kitle.

Bana dönmeni bekliyorum.

Bu girişimi önemsiyorum. Serdar’ın açıkça dile getirdiği, “mesele iktidar olmak değil, bilinç uyandırmak” savına da katılıyorum. Bu bakımdan, partinin ilkeleri arasında “bilgiye erişim özgürlüğü” ve “şeffaflığı” net bir biçimde konumlaması gerektiğini düşünüyorum. “Copyright”ın pek bilinmeyen tarihi de işlenmesi gereken konular arasında. Herkes bu konuyu “doğal hukuk”muşçasına kabul ediyor. Şunun şurasında ikiyüzyıllık geçmişi olan bir şeyden bahsediyoruz. Bugün çok tartışılan bi konu bu.

Açıkçası interneti kullanan ve haşır neşir olan milyonlarca aklı selim gencin bu hareketin bir parçaı olmak isteyecegini dusunuyorum . Gerçi tam terside söz konusu olabilir. Gelişmeler olsun ilk üyelerden biri olacağım inşallah…

Çok önemli bir hareketin temellerini atıyorsunuz, her aşamasında aktif olarak yer almak istiyorum. Bu konuda ben de Ankara’dan, elimden gelen her türlü desteği vermeye hazırım. Şu anda Marmara Üniversitesi AB Enstitüsü’nde “Siyasi İletişimde İnternetin Rolü” konulu tez çalışması yapıyorum, bu girişime de verdiğim gönülden desteği fiziki destek olarak sürdürmek isterim.

Türkiyede meclise girebilmenin imkansız olduğunu düşünüyorum. Ancak içten bir şekilde destekleyebileceğim bu partinin var olması ve ayakta kalması için her türlü yardıma hazırım.

Bu konudaki çalışmanızı yakından takip edeceğim.Sapla samanı birbirine karıştırmadığımı baştan uyararak bu konuda sarf edilecek enerjiyle birlikte Türkiye interneti konusunda da yapılması gereken şeyler var diye düşünüyorum.En yaygın internete ulaşma şekli olan Adsl’in sabit hattan sabit ücret alınmaksızın ayrılmasının en az bu hareket kadar önemli,en az bu harekete ayrılacak kadar enerji sarfedilmesi gerektiğini düşünüyorum.Elektrik faturasından daha fazla kotalı internet faturası ödeyenler ne demek istediğimi çok iyi anlayacaklardır.Bu konuda bir girişimimiz olsa da muvaffak olamadık ama sizin önderliğinizdeki her türü oluşuma varım.

[…] Türkiye’de kurulması düşünülen bir korsan partiye ilgi var gibi. Eğer Türk’ün organize olamama ve hizip yaratma hastalığı bu harekete ket vurmazsa birşeyler olacak. Halihazırda 33 ülkede var Korsan Parti. En son İsviçre’de 150 kişiyle kuruldu. İsviçre Korsan Parti kurucuları hareketi ”ne sağ ne de sol, yalnızca ileri” olarak açıkladılar. Ehhh Bismillahirrahmanirrahim… […]

Sonuna kadar destekliyorum ama Türkiye’de bu kadar entelektüel bir hareketin ne kadar destek göreceğini düşünmek istemiyorum. Zira çoğu insanın fikir özgürlüğünden anladığı, torrentla porno indirme “hakkının” elinden alınması ve bunun popüler bir forumdan indirilen crackli bir yazılımla aşılamaması.

Bu magazinleştirilmemesi gereken ciddi bir konu. Yıllardır medyanın ne kadar büyük bir sorun olduğuyla ilgili yazıp çiziyorum. Fakat Türkiye’de bağımsız bir Internet medyası oluşamadı, çünkü bunu becerebilecek örgütlenme,insan gücü,para yok. Bugün kaç Internet haber sitesinin gerçekten muhabiri var?

Demek istediğim aslında şu: Türkiye’de Internet medyası denen, bana göre %95 copy-paste’den ibaret olan topluluk, medyayla öyle ya da böyle sembiyotik bir ilişki içinde. Biz onların artıklarını yiyoruz, onlar da kendilerini daha da şişirmemize karşılık -çünkü o medyanın yarattığı cehalet ve kalitesizlik Internet üzerinde yeniden üretiliyor- buna izin veriyorlar.

Böyle bir çabayı kamuoyuna duyurmak için basını kullanamazsınız. En iyi ihtimalle Star Haber’de “bir grup kaptan Hook hayranı zibidi genç parti kurdu” diye haber yaparlar, bizim kelleleri de kırmızı halka içine alırlar.

Bu iş Internetten ne kadar organize olur? Açıkçası pek ciddiye alınacağına ihtimal vermiyorum; birileri elbet bunun da bannerını yapıp trafiği sömürmeye kalkacak ve aklı başında adamlar bu işten soğuyacak.

Birilerinin bu işe para koyması gerek; çünkü fiziksel olarak bir araya gelmedikçe, politik bir hareket ortaya çıkmaz.

Ciddiye alındığında da, ilk olan sizin sitelerdeki reklamlara olur:)

Önemli bir uyarı yapmak ihtiyacı hissediyorum (size değil tabi!), BU BİR SOSYAL AĞ GENİŞLETME GİRİŞİMİ OLMAMALI.

Seçim barajını aşamamak gibi şeyler problem değil. Böyle bir partinin, zeka ve eğitim seviyesinin ultra yüksek olduğu kuzey Avrupa ülkeleri dışında zaten %1’den fazla oy almasına imkan ve ihtimal yok. Dolayısıyla “acaba bakan çıkarabilirmiyiz yahu?” tartışmasının da alemi yok. Önemli olan, biz de buradayız ve yaptıklarınız şeylere karşıyız demek. Bunun önemini anlayamayanlara Bakunin öneriyorum.

Ben de varım…

Galiba en sonunda internet üzerinde kurulan faşizan sansür mekanizmasına kafa tutacak bir parti geliyor. Çok şükür.

internet üzerindeki özgürlükleri kısıtlamaya yönelik girişimlere yalnızca Çin, Sudi Arabistan, İran gibi ülkelerde değil, özgürlükler konusunda ileri saydığımız devletlerde de rastlıyoruz. Dünya interneti için pek iç açıc manzara değil. Bizde bazı şeylerin onlara bakılmadan yapılamadığı için daha fazla gayret göstermemiz bir zorunluluk.

Ortaya çıkartılan yasaların bilgisayar kullanmasını dahi ne kadar bildiği meçhul kişilerce hazırlandığı düşünülürse, konu hakkında bilgililerin daha yüksek sesle konuşmasına ihtiyaç var.

http://astroturk.net yanınızda.

iyi yaa sonunda kurtuldum acaba boş mu atsam yoksa yazı tura mı atsamdan kurtuldum hem de vicdanım rahat olur:):)

arkadaşlar hepiniz bende varım bende varım diye heyecanla atlamışsınız. (kusura bakmayın ama öyle). bu parti davalarla cezalarla karşı karşıya kalacak. yapılan yatırımlar meyvelerini almadığı zamanlar olacak. acaba destek veren hepiniz zor zamanlarda ne kadar destek olacaksınız? yaw bu adamlar da boş heves peşinde koştu diyerek yorum yapmakla mı kalacaksınız? bir işi anlamadan destek oluyorum diye heyecanlanmak türk toplumunun bir huyu. lütfen konuyu anlayalım. parti kuruyoruz diye siyasete girenler ne alemde görüyoruz. yapılanma hiç kolay değil ve bunun için toplanması gereken bi meblağ olması lazım. tabela asmakyeterli değil. maddi desteğe ne kadar varsınız? soruyorum!

http://www.gergingergedan.org projesi olarak sansür ve küreselleşme karşıtı bir proje geliştirmekteyiz. Bu hareketimizi sanatla da destekleme çabasındayız. Özellikle internet teknolojileriyle gelen küreselleşme ve bunun lokal kültürlere olan negatif yanları üzerine yazmaktayız. Anlayacağınız dominant kültürün kar amacına küreselleşmeyle ulaşması problemini değerlendiriyoruz. Sansüre gelince İsveç’te Piraten Partiet nasıl telif hakları üzerine kuruluyorsa Türkiye’dekinin gündemininde de sansür olmalı çünkü bizim problemlerimizden bir tanesi de bu.. Sonuna kadar destek vermeye hazırız Gergin Gergedan ekibi olarak.

Türkiye’de Korsan partisi tutmaz hoca. İsveç’te Korsan diyince copyright’sız program kullanan akla gelirken, Türkiye’de copyright’sız programları satan kişi akla geliyor.
Aslında düşününce hepimiz korsanız. Yıllarca arkadaşımızdan müzik kaseti aldık kopyaladık dinledik, televizyondan VHS’ye kayıt yaptık sakladık, mağazalardan orjinal olmayan kopya oyunları diskette aldık… Amerika’da felan “kopya almayı” bir hırsızlık, suç gibi gösterirken, biz daha ziyade kopya satanların üstüne yoğunlaştık.
Ayrıca şu var, copyright meselesi bizim ülkede mafya işine döndü resmen. Gerçi Amerika’da felan da telif hakkıyla uğraşan şirketler sanatçılardan daha çok para kazanıp bir de haraç alıyorlar, ama Türkiye’de telif hakkı meselesi daha bir şamatalı. Zamanında telif haklarından korunmak için Lucky Luke’ün ismini Red Kit olarak değiştirip satan bir milletiz, şimdi Pınar Altuğ çıkıp televizyonda telif hakkıydı zarttı zurttu kahrolsun internet diye felan konuşuyor. Sanat denilen şey esasında para amacıyla yapılan bir iş değil. Ama bizim “sanatçı”lar tam anlamıyla tüccar haline gelmiş durumda. Gerçi onlara sanatçı demek çok zor. Bu konu hakkında daha fazla konuşabilirim ama kısa keseyim.

Ben bu güne kadar hiçbir siyasi partiye üye olmamış biri olarak bu çok heyecan verici oluşumun içinde olmaktan mutluluk duyarım. Partinin tutup tutmaması, yüzde kaç oy aldığımızın hiçbir önemi yok. Bir bilincin oluşması için bu tip girişimlerin olması gerek. Bizim ülkemizde neden bir Piratpartiet yok diyorduk. ee olsun artık…

Bu konuyu bir süredir takip ediyorum. Türkiye’de kurulacak partinin harcını karanlardan olmak isterim.

Bişi sorucam.. 9 temmuz perşembe akşamı 23:10 trt’de yayınlanan mithat bereket’in pusula programının konusu piratpartiet’di. Bu programı izleyemeyenler internet üzerinden nereden izleyebilir acaba? ben aradım bulamadım da

Siyasetin içinde bulunmuş,bir çok projede imzası olan,ancak seffaflıgın kayboldugu , hesapların sorulamadıgı , boyun egik halde sorgusuz sualsiz gidilen yolların gencligin onunu kesecegine inandıgım için bu sekilde oluşumlarda tecrubemi,bilgi birikimimi ve cevremi kullanmaya hazır oldugumu dile getirmek isterim…

frienfeed : friendfeed.com/zekipehlivan
twitter : twitter.com/myzeke

kim kuracak korsan partiyi? mserdark’mı? bence yemez! yerse eğer arkandayız, hatta finansal destek vermek istiyoruz… (kazanınca yolsuzluk yaparız dimi kanka…)

torrent hash’lerinin fislenmesi marifetiyle ISP’lerin “copyright infringment tesbit ettik” uyarilari gonderdigine dair yorumlar iyice artti (mininova’da, yabanci torrentciler arasinda) botnet mevzuu, ciddiye almayin diyen var, aman dikkat diyen var. ulkemizde durum nedir, boyle bir uygulama var mi? guncel bilgi varsa paylasirsaniz faydali olur. 9. bolge hayallerim yerini paranoyaya birakti an itibariyla.

Oy atmayacaktım, fikirlerime yakın amaçlar edinmiş bir parti yok şuanda ama, seve seve Korsan partisine oyumu atacağımı belirtmek isterim 🙂

Görüşlerinizi paylaşın: