Türkiye Korsan Partisi kuruluyor!

İnternetin yeniden kurguladığı hayatımızın yeni değer yargılarını siyasete taşımak mümkün mü? Deneyip göreceğiz.

Piratpartiet ya da Türkçesiyle Korsan Partisi 1 Ocak 2006’da İsveç’te kurulan bir siyasi parti. Adından da anlaşılacağı gibi asıl ilgi noktası telif ve patent hakları. İnternet ile değişen ve faklı anlamlara dönüşen yeni düzeni siyasi platformlarda da dile getirerek bir nevi baskı grubu oluşturmaya çalışıyorlar.

Korsan Partisi gösterisinden bir kare
Korsan Partisi gösterisinden bir kare

Radikal gazetesinde bu konuyu en başından beri takip ediyorum. Bu konuda Türkiye’de uzun zamandır kafa yoran, inceleyenlerden biri olduğumu söyleyebilirim. Bu vesileyle konuyla ilgili ek bilgiler edinmek isteyenler için yaptığım haberleri sıralamak isterim:

Partinin üstünde yoğunlaştığı konulardan biri de şeffaf yönetim. İnternet kuşağının beklentilerinin tamamını temsil etmeye ve hayata geçirmeyi hedeflediklerini söylemek yeterli bir özet olacaktır.

İlk başta benim de şüpheyle karşılaştığım Korsan Partisi, kurulduğu İsveç’te 2006 seçimlerine girdiğinde oyların yüzde 0,63’ünü almayı başardı. Yüzde 4 seçim barajı olan ülkede parlementoya giremedi ancak meclis dışındaki en büyük üçüncü parti oldu.

Yüzde 0,63’ü sakın azımsamayın. Daha kurulduğu yıl seçime giren ve neredeyse mevcut bütün siyasi akımlardan farklı duruşa sahip bu parti için bu mucizedir. 2007 yılındaki Türkiye genel seçim sonuçlarıyla karşılaştırırsak Korsan Partisi Türkiye’de seçime giren Bağımsız Türkiye Partisi, Halkın Yükselişi Partisi, İşçi Partisi, Aydınlık Türkiye Partisi, Türkiye Komünist Partisi, Özgürlük ve Demokrasi Partisi, Liberal Demokrat Parti ve Emek Partisi’nden daha fazla oy almış oluyor.

Gençlik kolları ülkenin en hızlı büyüyen teşkilatı oldu. Elbette bunda ülkenin dünyaca ünlü sitesi The Pirate Bay‘e yönelik kapatma davası da büyük rol oynadı. Bu arada Avusturya, Çekya, Fransa, Almanya ve Polonya’da da aynı isimle bir siyasi partinin de kurulmasını sağladı. ABD, Arjantin, Avustralya, Şili, Estonya, Finlandiya, Danimarka, İtalya, Hollanda, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya ve Britanya’daysa kuruluş çalışmaları sürüyor.

2009 İsveç seçimlerine gelince çok ilginç bir sonuç ortaya çıktı: Korsan Partisi ülkedeki oyların yüzde 7,13’ünü aldı! Düşünün… Somutlaştırma açısından yine 2007 Türkiye genel seçimleriyle karşılaştırınca Saadet Partisi, Genç Parti ve Demokrat Parti’den daha yüksek oranda oy almış demek oluyor.

Korsan Partisi gösterisinden bir kare
Korsan Partisi gösterisinden bir kare

Bu sayede sadece İsveç Meclisi’ne değil, Avrupa Parlementosu’na da girmeye hak kazandılar. Bu hızlı yükseliş ister istemez o zamana kadar internetin dönüştürdüğü toplumla ilgili hiçbir derde düşmeyen siyasi partiler de benzer söylemlerle benzer mesajları dile getirmeye başladılar.

Başa dönersek; Korsan Partisi’nin tohumu internet sitesinden başlamıştı. Farklı dillerdeki bildirilerini incelemenizi tavsiye ederim.

Peki ben bunları niye yazıyorum dersiniz?

Amacım tarihe not düşmek.

Türkiye’de Korsan Partisi’ni kurmak için hazırlanıyoruz. Gelişmeleri çok yakında paylaşıyor olacağız. Bu hafta İsveç’te Korsan Partisi yöneticileriyle bir dizi görüşme yapıyor olacağız. Türkiye’deki siyaset yarışının klişeleri içinde değil, farklı bir pencere açma derdinde olacağız.

İnternet kuşağının beklentilerini, değişen kavramları, web düzenini siyasi kanat sınıflandırmalarına hapsetmeden dile getireceğiz.

Bu süreçte fikirleriniz, önerileriniz bizim için çok önemli. Diğer yandan bu süreçte görev almak isteyenlere de gözümüz, kulağımız açık.Yayın Tarihi:

Kategori:


Yorumlar

57 yanıt

 1. ahmet avatarı
  ahmet

  Oyumu vermek için sabırsızlıkla bekliyorum…

 2. Süleyman Şentürk avatarı

  Türkiye’deki yüksek seçim barajı nedeni ile kurulacak olan partinin Türkiye’de böyle bir başarı kazanması İsveç’tekine oranla çok düşük bir ihtimal olarak gözükse de elimden gelen her türlü desteği sağlayabilirim.

 3. 3 Puan avatarı

  Yüzlerce ”Yanındayız” mesajı gelecektir. %1’i elle tutulur somut olacaktır. Baştan bunları göze almanız gerektiğini belirtirim.

  3puan.net olarak bu harekete desteğimiz sonsuzdur…

  Saygılar…

 4. opethmania avatarı
  opethmania

  çok şaşırtıcı bir haber…ama sizin için biraz zor olacağını düşünüyorum…(Türkiye’nin en büyük medya kuruluşunda çalışıyor olmanız ve telif hakları konusunun medya için çok önemli olduğu düşünülürse…)

 5. sinan işler avatarı

  SONUNDA !!!!!!!!!

  11 gün sonra 1 yaşına basacak olan Torrent, P2P.. Teknolojilerini bilgilendirdiğim http://www.torrentalem.com/ ile bu hareketi sonuna kadar destekliyorum. İletişim bilgim sizde mevcut olmalı çekinmeyin. Teorik konularda da beyin fırtınası yapmak isterim.

  teşekkürler.

 6. […] kurulma faaliyetlerine başladığını öğrendim.M.Serdar Kuzuloğlunun bu konudaki yazısını burdan […]

 7. MserdarK avatarı
  MserdarK

  Buradaki amaç ilk etapta barajı aşmak, meclise girmek gibi şeyler değil. Bir bilincin oluşması sadece.

 8. Egitisim Kariyer Enstitusu avatarı

  Serdar Bey, umarım o bilinç en kısa zamanda oluşur. Ben de elimden geldiğince katkıda bulunmaya çalışacağım.

 9. 5posta avatarı

  Adım atmadan muhakkak görüşelim… İsveç Korsan Partisi üyesi ve aktivistiyim.
  http://5posta.org/category/telif-haklari/

 10. sarper avatarı
  sarper

  en fazla bir seçim sonra iktidara yürür.hele düşünsenize facebook’tan bir fırtına yayıldığını.genç ağırlıklı bir ülkede barajı çok rahat geçer.

 11. rabban avatarı
  rabban

  zaten içime sinerek oy verdiğim hiçbir parti yoktu. bu umut oldu cidden. varsın barajı geçemesin hiç önemli değil

 12. 5posta avatarı

  Blogda kullandığım bir plugin bug yaratmış, yukarda verdiğim linkte giremiyorsun, şimdi farkettim. Bu linki dene http://5posta.org/tag/copyright/
  Tabii ki kayıt yaptırıp içeri bakmadıysan.

  2,5 yıldır blogda yazılarımla Türkiye’de bu telif hakları ve internet sansürü üzerine sıkı bir okuyucu kitlesi yakaladım. İdeolojik olarak donanımlıyız. Tahminim, okuyucu kitlem bugün Türkiye’de PiratPartiet in ele aldığı konularda en donanımlı kitle.

  Bana dönmeni bekliyorum.

 13. İbrahim avatarı

  Ben de bir korsan site sahibi olaraktan ilgi ile takip etmekteyim gelişmeleri … Bu tip şeyler ülkemizde şart …

 14. […] korsan partisi kurulacakmış. Bilmeyenler için, Korsan Partisi İsveç’te 2006′da kurulup telif ve patent gibi […]

 15. Uğur Önder Bozkurt avatarı

  Sanılanın aksine “yeni dünya düzeni” böyle mi olacak acaba? Ben de varım. Petrol savaşının içine girmektense kültür savaşının içine girmek daha iyi olmalı.

 16. Özgür Uçkan avatarı

  Bu girişimi önemsiyorum. Serdar’ın açıkça dile getirdiği, “mesele iktidar olmak değil, bilinç uyandırmak” savına da katılıyorum. Bu bakımdan, partinin ilkeleri arasında “bilgiye erişim özgürlüğü” ve “şeffaflığı” net bir biçimde konumlaması gerektiğini düşünüyorum. “Copyright”ın pek bilinmeyen tarihi de işlenmesi gereken konular arasında. Herkes bu konuyu “doğal hukuk”muşçasına kabul ediyor. Şunun şurasında ikiyüzyıllık geçmişi olan bir şeyden bahsediyoruz. Bugün çok tartışılan bi konu bu.

 17. Erat ŞENOL avatarı
  Erat ŞENOL

  Açıkçası interneti kullanan ve haşır neşir olan milyonlarca aklı selim gencin bu hareketin bir parçaı olmak isteyecegini dusunuyorum . Gerçi tam terside söz konusu olabilir. Gelişmeler olsun ilk üyelerden biri olacağım inşallah…

 18. Serkan avatarı
  Serkan

  Çok önemli bir hareketin temellerini atıyorsunuz, her aşamasında aktif olarak yer almak istiyorum. Bu konuda ben de Ankara’dan, elimden gelen her türlü desteği vermeye hazırım. Şu anda Marmara Üniversitesi AB Enstitüsü’nde “Siyasi İletişimde İnternetin Rolü” konulu tez çalışması yapıyorum, bu girişime de verdiğim gönülden desteği fiziki destek olarak sürdürmek isterim.

 19. can turgay avatarı

  Türkiyede meclise girebilmenin imkansız olduğunu düşünüyorum. Ancak içten bir şekilde destekleyebileceğim bu partinin var olması ve ayakta kalması için her türlü yardıma hazırım.

 20. 5 posta avatarı

  FriendFeed de ve burada yazılanları toparlayan, diğer ilgili konuları da kapsayan bir blog postası yazdım. Burayı okuyanların, orayı da okumasında fayda var diye düşünüyorum. http://5posta.org/ne-interneti-lan-anti-manifesto/

 21. Erkan avatarı

  Blog yazarı ve iyi bir internet gezgini olarak atılacak her adımı destekliyor olacağım.
  Hatta üzerime düşeni yapmayada hazırım.

 22. Burak avatarı

  Önümüzdeki seçimlere 18 yaşını doldurmuş bir kişi olarak yetişirsem kesinlikle destekleyeceğim.

 23. Metin avatarı

  Bu konudaki çalışmanızı yakından takip edeceğim.Sapla samanı birbirine karıştırmadığımı baştan uyararak bu konuda sarf edilecek enerjiyle birlikte Türkiye interneti konusunda da yapılması gereken şeyler var diye düşünüyorum.En yaygın internete ulaşma şekli olan Adsl’in sabit hattan sabit ücret alınmaksızın ayrılmasının en az bu hareket kadar önemli,en az bu harekete ayrılacak kadar enerji sarfedilmesi gerektiğini düşünüyorum.Elektrik faturasından daha fazla kotalı internet faturası ödeyenler ne demek istediğimi çok iyi anlayacaklardır.Bu konuda bir girişimimiz olsa da muvaffak olamadık ama sizin önderliğinizdeki her türü oluşuma varım.

 24. Rıza avatarı

  Çok heyecan verici bir olay, bu oluşumun bir parçası olmak çok güzel olur.

 25. […] tabii. Temmuz 2008′de Yeşiller Partisi kuruldu. Yakın zamanda ise Türkiye Korsan Partisi kurulacak. Yakın zamanda milliyetçilik, irtica, laiklik gibi yapay gündemlerden, gerçek şeyleri […]

 26. […] Türkiye’de kurulması düşünülen bir korsan partiye ilgi var gibi. Eğer Türk’ün organize olamama ve hizip yaratma hastalığı bu harekete ket vurmazsa birşeyler olacak. Halihazırda 33 ülkede var Korsan Parti. En son İsviçre’de 150 kişiyle kuruldu. İsviçre Korsan Parti kurucuları hareketi ”ne sağ ne de sol, yalnızca ileri” olarak açıkladılar. Ehhh Bismillahirrahmanirrahim… […]

 27. Barış Atasoy avatarı

  Sonuna kadar destekliyorum ama Türkiye’de bu kadar entelektüel bir hareketin ne kadar destek göreceğini düşünmek istemiyorum. Zira çoğu insanın fikir özgürlüğünden anladığı, torrentla porno indirme “hakkının” elinden alınması ve bunun popüler bir forumdan indirilen crackli bir yazılımla aşılamaması.

  Bu magazinleştirilmemesi gereken ciddi bir konu. Yıllardır medyanın ne kadar büyük bir sorun olduğuyla ilgili yazıp çiziyorum. Fakat Türkiye’de bağımsız bir Internet medyası oluşamadı, çünkü bunu becerebilecek örgütlenme,insan gücü,para yok. Bugün kaç Internet haber sitesinin gerçekten muhabiri var?

  Demek istediğim aslında şu: Türkiye’de Internet medyası denen, bana göre %95 copy-paste’den ibaret olan topluluk, medyayla öyle ya da böyle sembiyotik bir ilişki içinde. Biz onların artıklarını yiyoruz, onlar da kendilerini daha da şişirmemize karşılık -çünkü o medyanın yarattığı cehalet ve kalitesizlik Internet üzerinde yeniden üretiliyor- buna izin veriyorlar.

  Böyle bir çabayı kamuoyuna duyurmak için basını kullanamazsınız. En iyi ihtimalle Star Haber’de “bir grup kaptan Hook hayranı zibidi genç parti kurdu” diye haber yaparlar, bizim kelleleri de kırmızı halka içine alırlar.

  Bu iş Internetten ne kadar organize olur? Açıkçası pek ciddiye alınacağına ihtimal vermiyorum; birileri elbet bunun da bannerını yapıp trafiği sömürmeye kalkacak ve aklı başında adamlar bu işten soğuyacak.

  Birilerinin bu işe para koyması gerek; çünkü fiziksel olarak bir araya gelmedikçe, politik bir hareket ortaya çıkmaz.

  Ciddiye alındığında da, ilk olan sizin sitelerdeki reklamlara olur:)

  Önemli bir uyarı yapmak ihtiyacı hissediyorum (size değil tabi!), BU BİR SOSYAL AĞ GENİŞLETME GİRİŞİMİ OLMAMALI.

  Seçim barajını aşamamak gibi şeyler problem değil. Böyle bir partinin, zeka ve eğitim seviyesinin ultra yüksek olduğu kuzey Avrupa ülkeleri dışında zaten %1’den fazla oy almasına imkan ve ihtimal yok. Dolayısıyla “acaba bakan çıkarabilirmiyiz yahu?” tartışmasının da alemi yok. Önemli olan, biz de buradayız ve yaptıklarınız şeylere karşıyız demek. Bunun önemini anlayamayanlara Bakunin öneriyorum.

  Ben de varım…

 28. MustafaCS avatarı
  MustafaCS

  Galiba en sonunda internet üzerinde kurulan faşizan sansür mekanizmasına kafa tutacak bir parti geliyor. Çok şükür.

 29. cemal şen avatarı

  internet üzerindeki özgürlükleri kısıtlamaya yönelik girişimlere yalnızca Çin, Sudi Arabistan, İran gibi ülkelerde değil, özgürlükler konusunda ileri saydığımız devletlerde de rastlıyoruz. Dünya interneti için pek iç açıc manzara değil. Bizde bazı şeylerin onlara bakılmadan yapılamadığı için daha fazla gayret göstermemiz bir zorunluluk.

  Ortaya çıkartılan yasaların bilgisayar kullanmasını dahi ne kadar bildiği meçhul kişilerce hazırlandığı düşünülürse, konu hakkında bilgililerin daha yüksek sesle konuşmasına ihtiyaç var.

  http://astroturk.net yanınızda.

 30. yusufd84 avatarı
  yusufd84

  iyi yaa sonunda kurtuldum acaba boş mu atsam yoksa yazı tura mı atsamdan kurtuldum hem de vicdanım rahat olur:):)

 31. gökhan güneş avatarı
  gökhan güneş

  arkadaşlar hepiniz bende varım bende varım diye heyecanla atlamışsınız. (kusura bakmayın ama öyle). bu parti davalarla cezalarla karşı karşıya kalacak. yapılan yatırımlar meyvelerini almadığı zamanlar olacak. acaba destek veren hepiniz zor zamanlarda ne kadar destek olacaksınız? yaw bu adamlar da boş heves peşinde koştu diyerek yorum yapmakla mı kalacaksınız? bir işi anlamadan destek oluyorum diye heyecanlanmak türk toplumunun bir huyu. lütfen konuyu anlayalım. parti kuruyoruz diye siyasete girenler ne alemde görüyoruz. yapılanma hiç kolay değil ve bunun için toplanması gereken bi meblağ olması lazım. tabela asmakyeterli değil. maddi desteğe ne kadar varsınız? soruyorum!

 32. Immo Guitti avatarı

  bir de söyle bir sey var
  “Anarchistische Pogo Partei Deutschlands”
  http://dahkeuberalles.blogspot.com/2009/06/alaman-mucizesi-pank-abiler.html

 33. Aranel Surion avatarı

  Onca zaman sonra ilk kez bir partiye oy verip, oy oranlarını takip edeceğim demektir 🙂 İyi şanslar.

 34. salihrocker avatarı

  partinin oy alması önemli değil, önemli olan kurulmasıdır, siyasete yeni bir görüş getirmesidir. !

 35. Oguz avatarı

  http://www.gergingergedan.org projesi olarak sansür ve küreselleşme karşıtı bir proje geliştirmekteyiz. Bu hareketimizi sanatla da destekleme çabasındayız. Özellikle internet teknolojileriyle gelen küreselleşme ve bunun lokal kültürlere olan negatif yanları üzerine yazmaktayız. Anlayacağınız dominant kültürün kar amacına küreselleşmeyle ulaşması problemini değerlendiriyoruz. Sansüre gelince İsveç’te Piraten Partiet nasıl telif hakları üzerine kuruluyorsa Türkiye’dekinin gündemininde de sansür olmalı çünkü bizim problemlerimizden bir tanesi de bu.. Sonuna kadar destek vermeye hazırız Gergin Gergedan ekibi olarak.

 36. […] ve bu durum beni çok sevindirdi. Destek vereceğimizi buradan da belirtmek isterim. İlgili konuya buradan ulaşabilirsiniz bu […]

 37. Murat avatarı
  Murat

  Türkiye’de Korsan partisi tutmaz hoca. İsveç’te Korsan diyince copyright’sız program kullanan akla gelirken, Türkiye’de copyright’sız programları satan kişi akla geliyor.
  Aslında düşününce hepimiz korsanız. Yıllarca arkadaşımızdan müzik kaseti aldık kopyaladık dinledik, televizyondan VHS’ye kayıt yaptık sakladık, mağazalardan orjinal olmayan kopya oyunları diskette aldık… Amerika’da felan “kopya almayı” bir hırsızlık, suç gibi gösterirken, biz daha ziyade kopya satanların üstüne yoğunlaştık.
  Ayrıca şu var, copyright meselesi bizim ülkede mafya işine döndü resmen. Gerçi Amerika’da felan da telif hakkıyla uğraşan şirketler sanatçılardan daha çok para kazanıp bir de haraç alıyorlar, ama Türkiye’de telif hakkı meselesi daha bir şamatalı. Zamanında telif haklarından korunmak için Lucky Luke’ün ismini Red Kit olarak değiştirip satan bir milletiz, şimdi Pınar Altuğ çıkıp televizyonda telif hakkıydı zarttı zurttu kahrolsun internet diye felan konuşuyor. Sanat denilen şey esasında para amacıyla yapılan bir iş değil. Ama bizim “sanatçı”lar tam anlamıyla tüccar haline gelmiş durumda. Gerçi onlara sanatçı demek çok zor. Bu konu hakkında daha fazla konuşabilirim ama kısa keseyim.

 38. Hakan avatarı
  Hakan

  Ben bu güne kadar hiçbir siyasi partiye üye olmamış biri olarak bu çok heyecan verici oluşumun içinde olmaktan mutluluk duyarım. Partinin tutup tutmaması, yüzde kaç oy aldığımızın hiçbir önemi yok. Bir bilincin oluşması için bu tip girişimlerin olması gerek. Bizim ülkemizde neden bir Piratpartiet yok diyorduk. ee olsun artık…

 39. tolga hırsova avatarı
  tolga hırsova

  Bu konuyu bir süredir takip ediyorum. Türkiye’de kurulacak partinin harcını karanlardan olmak isterim.

 40. Hakan avatarı
  Hakan

  Bişi sorucam.. 9 temmuz perşembe akşamı 23:10 trt’de yayınlanan mithat bereket’in pusula programının konusu piratpartiet’di. Bu programı izleyemeyenler internet üzerinden nereden izleyebilir acaba? ben aradım bulamadım da

 41. Zeki Pehlivan avatarı
  Zeki Pehlivan

  Siyasetin içinde bulunmuş,bir çok projede imzası olan,ancak seffaflıgın kayboldugu , hesapların sorulamadıgı , boyun egik halde sorgusuz sualsiz gidilen yolların gencligin onunu kesecegine inandıgım için bu sekilde oluşumlarda tecrubemi,bilgi birikimimi ve cevremi kullanmaya hazır oldugumu dile getirmek isterim…

  frienfeed : friendfeed.com/zekipehlivan
  twitter : twitter.com/myzeke

 42. winterismute avatarı
  winterismute

  kim kuracak korsan partiyi? mserdark’mı? bence yemez! yerse eğer arkandayız, hatta finansal destek vermek istiyoruz… (kazanınca yolsuzluk yaparız dimi kanka…)

 43. Mutlu Tevfik Koçak avatarı

  Ben kurayım, bu kuruluş işlemleri konusunda tecrübeliyim ne de olsa! http://www.mtkocak.net/?p=49

 44. psyche avatarı
  psyche

  torrent hash’lerinin fislenmesi marifetiyle ISP’lerin “copyright infringment tesbit ettik” uyarilari gonderdigine dair yorumlar iyice artti (mininova’da, yabanci torrentciler arasinda) botnet mevzuu, ciddiye almayin diyen var, aman dikkat diyen var. ulkemizde durum nedir, boyle bir uygulama var mi? guncel bilgi varsa paylasirsaniz faydali olur. 9. bolge hayallerim yerini paranoyaya birakti an itibariyla.

 45. laplopaloyayay avatarı
  laplopaloyayay

  Oy atmayacaktım, fikirlerime yakın amaçlar edinmiş bir parti yok şuanda ama, seve seve Korsan partisine oyumu atacağımı belirtmek isterim 🙂

 46. […] Bundan 2 ay önce, Radikal Gazetesi yazarı M. Serdar Kuzuloğlu’nun yazdığı “Türkiye Korsan Partisi Kuruluyor” başlıklı blog yazısından sonra geçtiğimiz günlerde organizasyonun internet sitesi de […]

 47. […] Türkiye Korsan Partisi kuruluyor! […]

 48. […] is a discussion going on about founding The Pirate Party in TürkiyeTurkish. Serdar Kuzuloğlu recently said what if there was a tax on sharing?Turkish. The idea is […]

 49. OGAN avatarı

  Sonuna kadar destekçinizim…
  Oyum size…
  Hatta web sitemdede reklamınızı yapacağım…

 50. […] tabii. Temmuz 2008′de Yeşiller Partisi kuruldu. Yakın zamanda ise Türkiye Korsan Partisi kurulacak. Yakın zamanda milliyetçilik, irtica, laiklik gibi yapay meselelerden farklı şeyleri gündeme […]

 51. […] tabii. Temmuz 2008′de Yeşiller Partisi kuruldu. Yakın zamanda ise Türkiye Korsan Partisi kurulacak. Yakın zamanda milliyetçilik, irtica, laiklik gibi yapay meselelerden farklı şeyleri gündeme […]

 52. halilkupeli avatarı

  destege haziriz amirim…

 53. Lütfi Demirci avatarı

  Bu konuda bir gelişme oldu mu? Bazı sorunlar mi cozulemedi yoksa Turkiye buna hazir degil mi dendi?

 54. abdullah4372 avatarı
  abdullah4372

  Hem isminde bile Korsan olacak hemde hak savunacak?

 55. yigitak avatarı

  Arif’in Manchester’a attığı gole benzer bir şeyler ararken düştüm buraya ama “ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN” demeden geçemedim. : )

 56. […] tabanında almanın doğru olacağını düşünüyorum. Piratpartiet veya Türkiye şubesi ‘Korsan Parti‘ gibi olumsuz bir çağrışımı da yok. Daha geniş ama internette saçma videolarla ömür […]

Görüşlerinizi paylaşın: