Peki Maksim Gazinosu ne oldu?

Bir dönem sahnesi için ayrı, seyirci koltukları için ayrı kavganın koptuğu yerlerde şimdi bambaşka kavga ve hevesler var.

Taksim Devlet Sahnesi ile ilgili yazım rekor sayıda okunmuş, Google’dan da bayağı ziyaretçi çekiyor (nedense?). Orada bahsetmiştim; her gün arabamı eski Maksim Gazinosu’na park ediyorum. Orayı yıkıp otopark yapmışlar. Orası da eski Devlet Sahnesi ile birlikte dümdüz edilip alışveriş merkezi + otopark + otel olmak için gün sayıyor. Taksim’in en değerli arazisi olduğuna şüphe yok. Bu iştahı anlayabiliyorum içim parçalansa da.

Maksim’i daire içine aldım. Taksim Meydanı’nın en stratejik noktasında. Hemen yanında da Devlet Sahnesi. Etrafındaki pek çok yerin üstündeki planlar ve yapılan değişiklikler de malum. Bir şeyi engellemek mümkün değil bu ülkede ama en azından bir dönemlerini bilelim. Bu hakkımız hala var (tıklayarak büyütebililrsiniz).

Önce bir zamanların ihtişam ve statü sembolü Maksim’in eski halini hatırlayalım:

Buyrun bu da şimdiki hali:

Julien de heveslenip gidip bir çekim yapmış. Ondaki fotoğraflar biraz daha detaylı.

(YILLAR SONRA BİR EKLEME: İşlem tamam ve olaylar ve olaylar…)Yayın Tarihi:


Yorumlar

7 yanıt

 1. J. avatarı

  Tesekkür ederim, Serdar 🙂

 2. Can Yılmaz avatarı

  Fahrettin Aslan bir dönem tekrar canlandırmaya çalışmıştı Maksim’i. Hatta assolist olarak Petek Dinçöz vardı ama pek talep görmedi heraldeki uzun soluklu olmadı.

 3. ferhat avatarı

  Bir zaman en büyük kabadayılarının gelip en ön tarafa oturup rakı içtiği yer vay be maksim simdi yıkılıp gitmissin ne adamlar gordu ne insanlar öldü en hızlı zamanları 1960 1980 arasıdır

 4. samed kılıç avatarı

  yazık diyorum orada yıllar var hayaller var gecmısın acı tatlı birsürü hatırası var yüzlerce insanın izleri bir adı var.1961 de mertlik vardı şimdi ise menfaat…

 5. Sedat çelik avatarı
  Sedat çelik

  Maksim gazinosu önüne perde çekilerek istanbul halkından gizlice hiç bir yasa tanımadan yok edilmiştir.uzun yıllar birinci derece tescilli olan bu yapı önce ikinci derecede korunacak listeye alındı,bir müddet sonra tamamı yıkılacak hemde beşbin m2 alanın tamamına onyedisine katlı bir otel ve çarşı yapmak için alınmış ruhsatla!pes !pes yani bu nasıl bir güç.bazen paranın gücünden nefret edesi geliyor.her yanı yolsuzluk kokuyor.bu özel imar iznine karşı açılan davalar var onlarda sonuçlanıncaya kadar onyedisine katlı otelde müşteriler yatmış olacak.

 6. […] ofise dönerken yıllardır kurt gibi merak ettiğim bir sorunun cevabını buldum. Biliyorsunuz Maksim Gazinosu kapanalı çok oldu. Bir ara hortlatmaya çalıştılar ama yine olmadı. Bitmiş demek ki bu […]

 7. omer avatarı
  omer

  hurda bi gazino hic bi ise yaramaz otel olursa devletin kari olur en azindan.bizim gazinolara ihtiyacimiz yok

Görüşlerinizi paylaşın: