Lars Hinrichs ile bir öğle yemeği

Yine yemek, yine yemek… Bu öğlen Lars Hinrichs ile birlikteydim. Lars, Türkiye’de cember.net’i Çağlar Erol‘dan 4,36 milyon avroya satın alan Xing sitesinin kurcusu. 22 yaşında iş hayatına atılmış ve Avrupa’nın en büyük iş ağı sitesine imza atmış bir isim. The Socialsoftware Weblog, Business Networking ve Loic Le Meur’s Blog adlı 3 tane  blogu var. Yemekte…

Yine yemek, yine yemek…

Bu öğlen Lars Hinrichs ile birlikteydim. Lars, Türkiye’de cember.net’i Çağlar Erol‘dan 4,36 milyon avroya satın alan Xing sitesinin kurcusu. 22 yaşında iş hayatına atılmış ve Avrupa’nın en büyük iş ağı sitesine imza atmış bir isim. The Socialsoftware Weblog, Business Networking ve Loic Le Meur’s Blog adlı 3 tane  blogu var.

Yemekte Xing Türkiye Genel Müdürü Hakan Gönenli ve XING’in Kurumsal İletişim Müdürü Sabine Brockmeier de vardı.

Birçok şey konuştuk ama birkaç notu paylaşayım. Yarın bir basın toplantısı düzenleyecekler. Ardından akşam bir kokteyl olacak. Ben Ankara’da bir konferansta konuşmacı olduğum için katılamayacağım ama sanıyorum her yerde XING hakkında epey şey okuyup / seyredeceksiniz. (Biz de televidyon olarak bir kayıt yapacağız, hepinizle paylaşabilmek için)

Benim paylaşmak istediğim notlar şöyle:

 • cember.net operasyonunun bana basit bir database satın alımı gibi göründüğünü söyledim. Sonuçta 300 bin üyeli lider siteyi satın alıp, markayı tamamen yok edip, bir süre sonra tamamen XING Türkiye içine enjekte ettiler. Lars satın alımı zaten bunun için yaptıklarını, kimi pazarlarda  rekabet etmek yerine lideri satın alarak ilerlemeyi seçtikleri belirtti.
 • Lars’ın iddiasına göre cember.net artık büyüme kapasitesi (ölçekleme) yeteneğini yitirmiş bir siteymiş. XING altyapısıyla ve hizmetleriyle çok daha gelişmiş bir yapıya kavuşmuş. Şahsen iki farklı markanın ve altyapının yönetilmesinin maddi ve manevi zorluklarını tahmin edebiliyorum.
 • Hakan, Türkiye’deki kullanıcıların bu geçiş sürecinde fazla direnç göstermediğini söyledi.
 • 49 avro cent karşılığı girilen iş ilanlarının yöntem ve sonuçlar açısından oldukça yenilikçi olduğunu ve önemli bir gelir kaynağı olacağını düşünüyorlar.
 • XING’in nüfusunun yüzde 13’ünü kapsadığı ülkeler varmış.
 • Toplam üyelerin yüzde 37’si Almanya’danmış.
 • En büyük rakipleri olan Amerikan Linkedin her yeni hizmetlerini kopyalayıp duruyormuş.

Diğer notlara gelirsek:

 • Lars Hinrichs sipariş ettiği her şeye “uff amma da büyükmüş” dedi ama maşallah hepsini de küçük artıklar kalana kadar yedi.
 • Hakan Gönenli limonata konusunda çok seçici.

Geriye de şöyle bir anı kaldı:

Lars Hinrichs ve Hakan Gönenli
Lars Hinrichs ve Hakan Gönenli

(Nokia N96’nın kamerasından hiç memnun olmadığımı söylesem?)

Yorumlar

2 yanıt

 1. ayşegül yüksel avatarı

  hiç yakışmış mı . Teknoloci devriyesi bi şahsiyete şu foto. hiç olmuş mu?! CAM gibi çeken bi makineniz olsun dilerim.
  TERZİ SÖKÜĞÜNÜ dikemez işte bazen.

Görüşlerinizi paylaşın: