Herkesin üretici olduğu bir dünyada yaratıcılık

2008 yılından beri iştahla takip ettiğim bir konu olmakla beraber 3 boyutlu yazıcılar konusuna bu blogda pek değinmediğimi fark ettim. 3D printer, 3B yazıcı gibi karşılıkları da bulunan bu konu kabaca bilgisayarınızda tasarladığınız (ya da hazır tasarlanmış dosyasını yüklediğiniz) bir objeyi aynen kağıda bir yazı, resim, şekil bastırır gibi 3 boyutlu olarak ‘üretme’ ya da ‘oluşturma’yı özetliyor. Aslında mesele bir yazdırma değil ama bu şekilde yerleşti; çok da dert değil.

Nasıl çalıştığına bir örnekle bakalım:

3 boyutlu yazıcılarla yapabilecekleriniz hayalleriniz ve el becerenizle sınırlı. Ama geçen haftaki gazete yazımda bahsettiğim 1.400 dolar etiketli Digitizer adlı cihazla yaratıcılığa da pek ihtiyaç kalmadı. Herhangi bir cismi Digitizer’a yerleştirip herhangi bir 3 boyutlu yazıcıyla aynısını üretebilirsiniz.

Şahsen ‘hmm, ilginçmiş’ deyip pekala geçiştirilebilecek bu konunun dünyayı kökten değiştireceğine inanıyorum. Hem de varlığından haberdar olduğum ilk günden beri. Herkesin, -neredeyse- herşeyi üretebildiği bir dünya markalardan telif haklarına, üreten / tüketen sınıflarından iş modellerine kadar aklınıza gelen her şeyde en az internet kadar etkili olacak.

3byazici

Nasıl ki internet yaşamımıza ait sınırları dijital bir simülasyonla yok ettiyse, 3 boyutlu yazıcılar da fiziksel dünyayı esnetecek. Evinde kendi otomobil parçasını üretebilen, sahip olduğu ürünleri ‘hack’ edecek yeni parçalar geliştirebilen ve en önemlisi bunu internet üstünden herkesle (ücretli/ücretsiz) paylaşan bir insanlığı hayal bile etmek heyecan verici.

Bu konuda yazıyı uzatmak mümkün ama daha önceden yazdığım yazıları paylaşarak yönlendirmeyi daha uygun buluyorum. Konuyla ilgiliyseniz birkaç dakikanızı ayırıp okumanızı tavsiye ederim.

  • Radikal / 18 Ağustos 2008: Konuya dair kayıtlara geçen ilk bahis bu yazımda.
  • Radikal / 25 Ağustos 2008: Tamircilerden girerek 3 boyutlu yazıcılar dünyasına bakış.
  • Blog / 16 Aralık 2012: Yaygınlaşması beklenen 3 boyutlu yazıcıların 2013’teki olası seyrine bakış.
  • Radikal / 17 Nisan 2013: Herkesin üretci olduğu bir dünyada sanayi toplumu dönüşümü ve olası hukuki sorunlar.
  • Radikal / 24 Nisan 2013: 3 boyutlu yazıcılarda cehennemin kapıları da açıldı. Artık bu cihazlarla evde herkesin silah üretmesi mümkün. Üstelik ücretsiz, ruhsatsız, sorgusuz, sualsiz.
  • Blog / 3 Mayıs 2013: 3 boyutlu yazıcıların hukuk alanında oluşturabileceği yeni nesil sorunlara bakış.

Bütün bunların özetinde emin olduğum tek şey şu: şu an fiyatları birkaç yüz ile birkaç bin dolar arasında değişen 3 boyutlu yazıcılar ucuzlayacak, yaygınlaşacak ve üretim maliyetleri düşecek. Yukarıdaki yazılarda linklerini verdiğim model paylaşım ağları da yaygınlaşacak. Telif hakkı sorunlarının yanısıra yanlış tasarımdan kaynaklı birçok garanti, güvenlik sorunları da olacak. Ama arabamızın sinyal kolundan mutfak robotunun kırık düğmesine, özel baskısı cep telefonu kılıfından doğumgünü pasta süsüne kadar her şeyi oluşturup kullanabildiğimiz bir dünyada her şeyin bambaşka olacağına şüphe yok.

Data ve atomların birbirine karıştığı ilginç bir harmana hazır olun!