Google’a Türkiye’den bir rakip daha!

İnternet çağının hızına ayak uydurmaya çalışan Türk basınının teknoloji gündemiyle imtihanı (ve dramı)…

Daha önce de bahsetmişimdir belki; 1995’te Posta gazetesini kurmak için toplanmış bir ekiptik. Her gazetede adet miydi hatırlamıyorum ama hedeflediğimiz profilin öncelik listesinde olmamasına rağmen Posta’da haftalık bir Bilim-Teknik sayfası vardı.

Çok eski bir zamandan bahsetmesem de o dönem bilgisayar sahipliği bugünküyle kıyas götürmezdi. Cep telefonundan interneti bırakın SMS atmak bile marifetten sayılıyordu. İnternet terimi en az Scrum kadar yabancıydı insanlara. O dönem takıldığımız IRC kanalında ‘Zurna’ nickli bir arkadaşın kendi adına açtığı kanalda laflar dururduk. “Oğlum herkes kanalda” dediğimiz zaman ‘herkes’ kavramının karşılığı 15 kişiydi…

Posta’nın Bilim-Teknik sayfası o dönemki emsalleri gibi yabancı dergilerden dekupe alınan teknolojik icat resimlerinin birebir çevirisi ve popüler bilim haberlerinden derlemelerden oluşuyordu. Popüler dediğim (abartmıyorum) neredeyse her hafta ‘kahve zararlı’, ‘çay yararlı’, ‘kahve yararlı’, ‘çay zararlı’ döngüsünde gidip geliyordu.

Bir gece yazıişlerinde “bunu kim okur yahu?” dedim. Cevap “ne okunur peki?” oldu. Ben de anlattım aklımın erdiğince bilgisayar, internet ve saire. Hafif alaycı “hadi yap bakalım bir sayfa” dediler. Ben de gece işim bitince oturdum bilgisayar başına sabaha karşı bir örnek sayfayı tamamladım. Ertesi gece gösterdim “Ha, bu mu dediğin şey?” deyip bir kenara attılar. Hafiften bozuldum ama ses etmedim.

Meğer onlar da benle dalga geçmiş. Sabah benim sayfayı Yayın Yönetmenimiz Mehmet Y. Yılmaz’a göstermişler, o da bakmış “Tamam Serdar yapsın artık bu sayfayı” demiş. Ben bunu duyunca felç geçirdiğimi dün gibi hatırlıyorum. Orada başlayan süreç sonra aynı çekirdek ekiple Radikal’i çıkarırken tamamen internete odaklanan Sanal Alem sayfasıyla devam etti. Hala da ediyor.

Teknoloji yazmak her geçen zorlayıcı bir hal alıyor. Bir çırpıda sıralamak gerekirse;

 • Eskiden ‘millet anlamaz’ diye hiçbir editörün sayfasına almadığı teknoloji haberleri artık herkesin baştacı. Haftalık bir bilişim sayfasına yazacak malzeme kalmıyor.
 • Haftada bir takip etmek için teknoloji artık uçsuz bucaksız bir alan.
 • Cep telefonundan bilgisayar, tabletlerden sitelere, yazılımlardan trendlere kadar sınırları neredeyse sonsuz bir alanı takip etmek, bir şeyler bilmek zorundasınız.
 • Bu bir uzmanlık alanı olmakla birlikte artık herkesin kendini bir parça bilgili sandığı bir konu.

Özetle işler kolay değil. Yaygınlaşmasından sonra bilişim artık sadece ilgili sayfasının değil, ekonomi, yaşam, dış haberler, spor, sağlık, hafta sonu ekleri; yani HERKES için öncelikli bir içerik.

Ama bu genel ilgi bazen acı olaylara da sebebiyet verebiliyor.

Anadolu Kaplanı

2004 yılında gündemi kasıp kavuran (uydurma) bir Türk İnternet Birliği vardı. Sonra adı Hür Türkiye Teknoloji Platformu olmuştu! Olayın arkasında da Hakan Topuzoğlu isimli bir genç vardı. Kayseri’de ‘kafaladığı’ Anadolu Ajansı (AA) muhabiri aracılığıyla internetle ilgili yalan yanlış haberler servis ettiriyordu. Gazeteler de AA’dan geliyor diye sorgusuz sualsiz haberi basıyordu. O dönem bir yazımda bayağı yüklenmiştim (mutlaka okuyun derim). Gazetenin yeni site tasarımında yorumlar çıkmıyor ama altında kendisi de olaya dahil olmuş ve yorumlarla kendini savunmuştu. AA muhabiri uyarı almış, haberleri kesilmiş, o haberleri yazan arkadaşlar da bana iç bilemişlerdi.

Bilişim konuları bir dirhem de olsa uzmanlık gerektirdiğinden gazetecinin haber yapmadan önce bin defa düşünmesi gerekiyor. Ama bu mümkün olmuyor işte her zaman.

‘Bir Türk dünyaya bedel’ ezikliğimizin de en sık depreştiği alanlardan biri internet. Her şeye rakip çıkartma telaşımızın bin çeşidini bulmak mümkün. Google mı? 220 bin yerden rakibi fışkırıyor! Beyin gibi laf da bedava nasıl olsa…

Son örnek de ibretlik

Bugün Hürriyet ve Radikal‘de bir habere rastladım. Meğer neredeyse bütün haber kaynağında kendine yer bulmuş. Önce habere bakalım (üstüne tıklayarak büyütebilirsiniz)

Radikal Haberi
Hürriyet Haberi

Yazıları tıpatıp aynı olduğundan muhtemelen geldiği gibi aynen girmiş gazetelere. Bu garip üslup ve anlam bozukluğu içeren cümlelerden anlaşılan (umarım) bir gazetecinin elinden de çıkmamış.

Haber şöyle diyor

Tamamı Türk mühendislerden oluşan 150 kişilik ekip Google’a rakip arama motoru kurdu. Geliyoo.com şimdiden birçok kişi tarafından kullanılmaya başlandı.

Türkiye’nin ve dünyanın en gelişmiş veri arama teknolojisine sahip arama motoru Google’a güçlü hamle Geliyoo’dan geldi. Geliyoo CEO’su Buray Savaş Anıl yaptığı açıklamada, “Türkiye’de gelişen teknolojiye ve dünyanın internet pazarına yapmış olduğu yatırımları da göz önüne alarak, birçok teknolojik gelişmeyi Türkiye Cumhuriyeti Devletinin de yapabileceğini göstermek amacıyla Geliyoo.com kuruldu. Geliyoo kazancını Türkiye ile paylaşacak. Geliyoo’nun kuruluş amacı sadece Türkiye’de bulunan arama teknolojisini geliştirmek değil, asıl amacı Türk insanı ve Türk halkının da sevgisini kazanabilecek çalışmalara imza atmak” dedi.

Geliyoo’nun çalışmalardan bazıları ise şu şekilde:

Türkiye’de dünyanın en büyük teknoloji üniversitesinin kurulmasını sağlamak. Türkiye’de toplum ahlakını ve düzenini korumaya yönelik çalışmaları geliştirmek. Porno ve benzeri içerikleri tamamen yasaklamak. Türkiye’nin kültürel zenginliklerini en iyi şekilde insanlara ve dünyaya tanıtmak. İstenildiğinde telif hakkı koruması sağlamak. Dünyanın en modern ve büyük camisini Türkiye’de inşa ederek bir ilki başarmak. Her gün bir evsizi ev sahibi yaparak toplumun kalkınmasına ve gelişimine katkıda bulunmak. Temiz bir Türkiye Cumhuriyeti, adından gururla söz edilen bir ülke yapısının oluşmasına yardımcı olmak.

Durun bitmedi.

Bu garipliği paylaştığımda hayret dalgası daha da büyüdü. Ardından internet dedektifleri devreye girdi. Önce CEO (içini boşalttığımız bir kavram daha) Buray Savaş Anıl’a ulaştı. Gerisi çorap söküğü gibi geldi. Oysa bunu o gazetenin sitesine haberi ekleyen kişi de pekala yapabilirdi.

Olayın kahramanı 1997 doğumlu (?) Anıl’ın profilindeki 13 yıllık tecrübesi gerçekse doğduğu andan itibaren bu işlerin içinde demek. Fantastik hedefleri de gerçeğe dönemedi ama olaya Twitter hesabında şöyle noktayı koydu (bu mesajı sildiyse de ekran görüntüsü aşağıdaki gibi):

Kendi deyimiyle SEO Buray Savaş Anıl’ın yanıldığı tek şey zokayı yiyenin sadece Hürriyet gazetesi olduğuydu. Gösterdiğiyse sosyal medya ve internet birleşiminde hurafelerin nasıl hızla, sorgusuzca ve başarıyla yayılabileceği oldu.

Yansımaları şu an sürüyor.

Dua ediyorum ki biri çıksın “yahu bunların hepsi falanca markanın viral reklam kampanyasıydı” desin. (o zaman daha beter yükleneceğim işte!)

Hepimize geçmiş olsun.


Yorumlar

40 yanıt

 1. cemo avatarı

  Bir deli kuyuya taş atıyor 40 akıllı o taşı çıkartmaya cebelleşiyor 🙂

 2. Kaan avatarı

  medyanın başarısızlığının en bi şahane kanıtıdır bu.

 3. ziyaretçi avatarı

  Haberi ilk gördüğümde çok güldüm evet. Ben profesyonel falan değilim ama bu kadar abuk ve saçma bir habere de inanmak ve haber değeri vererek gazeteye eklemek pes vallahi pes billahi pes tillahi pes. Aldığınız paranın hakkını verin hakkını.

 4. Korhan avatarı

  Milli Motor bile bundan daha heyecan vericiydi 🙁

 5. Arslan avatarı

  Gerçekten şaka gibi. Gerçi artık gazeteler ve siteler de alıştı. Gaybden gelen haberleri yazdıktan sonra özür yazısı yayınlamak kolay gelince hiç düşünmeden yazıyorlar. Neyi okuyalım neye inanalım artık bilemiyorum.

 6. hulya avatarı

  pardon, yanlislikla mesajim bitmeden gonderdim. hem de linkim de yanlisti.

  yeniden deniyoruz: haberi okur okumaz radikal zaytung’la yarismaya basladi herhalde diye dusundum. hatta sizin facebook wall’iniza da post ettim (http://www.facebook.com/profile.php?id=100001056374822#!/permalink.php?story_fbid=142108979174690&id=116317049076)

  muhabiri/kaynagi verilmeden espri oldugu belli olan bir metinin radikal, hurriyet gibi gazetelerde bu kadar kolay haber olarak yayinlanmasi cidden trajikomik bir durum.

 7. Eshki avatarı

  Acaba büyük haber siteleri de mi içeriğini botla çekiyor, editörleri falan yok mu bunların? hadi saçma sapan haberler neyse de yarın medyanın bu açığından faydalanıp sağlam bir virüs yaysalar halimiz ne olacak?

 8. karasancak avatarı

  Bu gazetelerin köküne kibrit suyu dökmek lazım böyle saçmalık olabilir mi? Editörleri internet özürlü olabilir ona birşey demiyorum ama en azından teknolojiyle ve internetle ilgili haberleri bilen birilerinin elinden geçirip yayınlamaları gerek. Daha önce de bu tarz hatalar yaptılar. Bir ara da sözde internet üzerinden dünya çapında yapılan liderlik anketlerinde Atatürk’ün birinci geldiği, anketin devam ettiği vs. yazıyordu. Halbuki bahsedilen domain ihs.com.tr’den alınmıştı dandik olan tasarımında da bir çok Türkçe id, class, resim ismi vs. geçiyordu. Facebook’ta link paylaşır gibi haber yapıyorlar…

 9. evren avatarı

  Bu nedir bu? SEO ne ya? Şaka mı bu?

 10. mehdi avatarı

  harbi komik ya demekki gazeteler feed veriyor herkes copy paste yapıyor yerli google geliyor. hahahaha

 11. Ahmet Kırtok avatarı

  Amirim, uzun yıllar, internet sohbetlerinde tebessüm ile hatırlayacağımız bir hikaye sundu bize Buray Savaş ANIL 🙂

  Bu konuyu, internet arşivine yazınız ile eklediğiniz için teşekkürler.

 12. OGAN avatarı

  Açıkcası ben bu şahsın 13 yaşında olduğunu sanmıyorum ve fedakarcomputer.com un reklamınıda yapmışlar baya…

 13. guner avatarı

  SEO, Search Engine Optimization anlamına gelir. Kısa bir bilgi için http://en.wikipedia.org/wiki/Search_engine_optimization
  Bu arada SEO’yu gerçek anlamında kullandığını varsayıyorum elbette. O kadar da kafa bulmuş olamaz değil mi 🙂

 14. Son_Silahsor avatarı

  Hürriyet bunu sık sık yapıyor. Bir benzerini de aylar önce AcetoBlog‘da okumuştum.

 15. Tugce Ozel avatarı

  Bu bir şeyin virali olmalı. Eğer öyle değilse bu adamlar cidden salak! (150 kişinin birden salak olacağına inanmıyorum)

  Viralse de eğer ardından çok iyi bir şey gelmeli. Gelmezse bu işlerle anılacaklar benden söylemesi…

 16. Muharrem Taç avatarı

  Bu vatandaş şimdi de bu tweet’i yalanlamış. Photoshop olduğunu iddia etmiş. Söylediğine göre olaylar mahkemeye intikal etmiş. Mahkeme Twitter’dan bu status history’sini isteyecek tabi. Radikal hem bu haberi hem de bu habere yazdığı tekzip yazısını sildi.

 17. martinamca avatarı

  Ulusal gazeteleri Allah’a havale etmiştim, ulusal gazetelerin internet sitelerini de Rus hackerlara havale etmek istiyorum. Bir sevap işleyip sunucularını çökerseler ne miktar hayır duvası alırlar kim bilir?

 18. Hakan Topuzoğlu avatarı

  M.Serdar Kuzuloğlu Beyefendi’nin bu denli aklında kalacağımı hiç tahmin etmemiştim.

  – Beyin Kulübü adını verdiğim yahoo tabanlı elektronik grubu kurduğumda ve bilgi paylaşımı için ortam oluşturmaya çalıştığımda.
  – Microsoft Encarta sitesinde yer alan Türkiye aleyhine asılsız bilgilerin kaldırılması için Cumhurbaşkanlığı ve bakanlıklara e-posta gönderdiğimde. Bu e-postaların sonucunda uluslararası yazışmalarla ülkemiz aleyhine yer alan bilgilerin düzeltilmesine katkıda bulunduğumda,
  – Fransa’ya Protesto için sanal imza kampanyası başlattığımda,
  – Türkçe’ye Davet Kampanyası ile Hotmail ve Yahoo başta olmak üzere yabancı sitelerde Türkçe dil desteği olması gerektiğini savunmak için çalışma yaptığımda,
  – Milletvekillerine Hodri Meydan diyerek, millet ile vekilinin interneti kullanmak suretiyle daha fazla iletişimde olabileceğini anlattığımda,
  – Yabancı hayranlığı ile yabancı kısaltmaları kullanmak yerine, kendi kısaltmalarımızı kullanabileceğimi savunduğumda,
  – Sektörün standartlarının olmadığı için sıkıntılar yaşandığını anlatmaya çalıştığımda,
  – 2000’li yıllarda “Bir Yaşam Tarzı Olarak Bilgisayar” düşüncesini savunmak üzere hikayeler yazdığımda,
  – Bilgisayar kullanıcılarını virüslere karşı uyardığımda,
  – SSK’ya Telefonla Randevu yerine İnternet Üzerinden Randevu Sistemini önerdiğimde,
  – İnternet Hakları Beyannamesini kaleme alarak paylaştığımda,
  – Askerleri bir platformda biraraya getirmek üzere ermektubu.net isimli siteyi kurduğumda,
  – Arama motorlarının herşeyi doğru bilemeyeceğine dikkat çektiğimde ve kullanıcıları bilinçli olmaya davet ettiğimde,
  – Hindistan modelinde olduğu gibi bilişim alanında devletimizin çalışmalar yapması gerektiğini vurguladığımda,

  Sırf İstanbul’da değil de Kayseri’de olmam sebebiyle, yargısız infaz ile karşılaşacağımı hiç tahmin etmemiştim.

  Çünkü;
  1. Haberler asılsız değil, iddia eden ispatla yükümlüdür.
  2. Adı geçen kurumlar uydurma değil zaten Türk İnternet Birliği Girişimi , Hür Türkiye Teknoloji Platformu şeklinde isimleri taşıdığı için bir girişim ve platform olmaktan ileri gidememiş ama samimi heyecanla katkı sağlamayı hedeflemiş oluşumlardı. Uzun süredir faaliyetlerimizi TİEV = Tüm İnternet Evleri Derneği , İnternet Birliği Komisyonu olarak yürütmekteyiz.
  3. İnternette herkes fikrini yaymakta özgürdür. İnterneti eşsiz kılan da budur.
  4- Bilgi bu devirde gazeteciler de dahil olmak üzere kimsenin tekeli ve denetiminde değildir.
  5- Haber ajansları uzmanlık gerektiren konulardaki muhabirlerini çok daha sıkı denetlemelidir. Bu onların öncelikli görevidir.
  6- Bir yazarın görevi olaylara ön yargıyla yaklaşmak değil, toplumu bu konuda bilinçlendirmektir.

  M.Serdar bey beni unutamamış olacak ki, yeniden bir yazı yazmış ve etiketlere de özellikle adımı yazmış. Google’da arayan olursa yazısının bulunmasını istemiş galiba ki, Google Alert hemen bana mesaj gönderdi. M. Serdar Kuzuloğlu isimli kişi, hakkında bir yazı daha yazdı diye.

  Yorum bölümünde yayınlanması ümidiyle…

  Saygılarımı sunarım.

  Hakan TOPUZOĞLU

 19. Shaig Muradov avatarı

  Merhabalar, sayın Kuzuloğlu.
  Aslında aynı durumun sadece bizde (Azərbaycan) olduğunu sanıyordum demek ki, değilmiş.
  Aynı haberin (geliyoo mu gelmiyormu onun) Azerbeycan basınında da yer aldığını söylemekden utanç duyuyorum 🙂 . Ben qazetelerin teknoloji içeriklerini kesinlikle takip etmiyorum, o yüzden bu yazının nerden geldiğini bir türlü anlamamışdım Ama, demek ki, hüriyyet gazetesindenmiş. Şu, sugötürmez gerçek ki, teknoloji dünyasının nabzını büyük teknoloji blogları tutuyor ve onlardan alınan bilgiler gerçeği yansıtyor.
  Yazınız şahane olmuş.

 20. […] Açıklama mserdark Etiketler:açıklama, geliyoo, google, hurriyet, radikal, seo, türk, türkiye […]

 21. HubbaBubba avatarı

  Bu adam sahtekarin daniskasi. Google elemani olarak tanitip tehditler savuruyor.

  Gercek profilide: http://www.facebook.com/profile.php?id=1276136709

  Birakin Google’ü kopyalamayi, adam Twitteri bile kopyalamis: Geliyoo (Google), Vizilda (Twitter)

  Sahtekarin gercek profili bu:
  http://www.facebook.com/profile.php?id=1276136709

 22. kullanici ve fikir insani avatarı

  simdi lafim once serdar beye serdar bey baska insanlari insanlar onunde kucuk dusurmeye calisarak kendinizi adam sanmaniza gercekten sizin gibi degerli bir insana yakistiramadim, internette bir cok kisi bir cok sey yapiyor porno siteler vs bu insan sadece kullanicilar icin elbetteki bir nevi reklam amacli bir sey yapmis bana gore bu kadar elestirmeniz yersiz di kendi kalitenizi ben ve benim gibi dusunen bir cok insanda bitirmis oldunuz! Sizin bu denli dusuncesiz oldugunuzu yazinizi okudugumda anladim. Her kim olursa olsun her ne olursa olsun sizin kimler vasitasi ile bu arkadasimiza yazi yazdiginizi biliyoruz artik. gelecek online adindaki arkadaslar ile yapilan samimi gorusmeleriniz sonrasinda bu yazilar gecti. radikal de haberi yayinladiniz haber kaldirildi sizde hirsinizi alamadiniz blogda yazdiniz. yani bukadar kuculmenize ne gerek vardi ki, sizi asil olarak biliyordum bizi bilgilendirmek isteyen bir insan olarak. aslinda siz egolarinizla savasan bir insandan baska bir sey degilmissiniz bunu anladik. he bir de sunuda soyleyeyim geleek online adli sitedeki arkadaslarimiz duyarli bir davranisla bu geliyoo.com sahibi insan hakkindaki tum haberleri ve linkleri de kaldirmislar. simdi ortada kaldiniz yani sizin egonuz sizi bitirdi. Bu haber viral yada degil bir yazisinda geliyoo.com u yapan arkadasimiz soyle yazmis her ne olursa olsun verilen emege saygi duyulmasi gerekir diye, bence cok hakli ve inanin su anda ofkeden kuduruyorum cunku benim icin M. Serdar Kuzuoglu bitmistir. Elbetteki sizin icin bir onemi yok, elbetteki ben sadece dunyada bir tane insanim ama tanidigim kim varsa sunu soyleyecegim degersiz bir insan! Baskalarini kendi sektorundeki basarili insanlari kotuleyerek kendini gundemde tutmaya calisan bir sahsiyet. Diyeceklerim bu kadarda degil. Sizin muritleriniz ozellikle Ahmet Kirtok sayin Ahmet bey yazdiginiz yazilari da okudum bence bes para etmez bir insansiniz! Kendinizi oldugunuzdan farkli gostermeye calisan bir insansiniz. Seo calismasi yapiyormussunuz ben internetten anlamazdim seo calismasi yaptiginizi soylediginiz ortada bir tane siteniz bile yok! Ben adinizi surekli twitter yada ff de goruyorum bos gezenin bos kalfasi bir adamdan baska bir sey degilsiniz bence. Surekli yazi yaziyorsunuz bu kadar bos zamani olan bir insan ben omrumde tanimadim. Sizin kotulediginiz bu kisiyi tanimam etmem ama yaptigi butun siteleri hemen hemen gordum calismalari da guzel artik seo yu ve web tasarimi kelimesinin ne anlama geldigini ogrendim tabi sizin gibi insanlarin ne mal oldugunu da. En azindan hayatimdan bir cok kisiyi cikarmami sagladiniz tesekkur ediyorum. Ve degerli bir insan kattiniz hayatima Buray Savas ANIL i bunun icin de tesekkur ediyorum.

  Yazilarim ve yorumlarim yayinlanir mi bilmem ama su kadarini soyleyeyim. Adinizin gectigi neresi varsa bulup bu yaziyi orayada ekliycem. Oda yetmedi bende bir haber sitesine verip sizi yayinlaticam. 🙂 En azindan hic olmadi kendi blogumda yazicam. Ve arkadaslarimin. Cunku herkes sizi tanimali.

  Diger yazanlara gelince yalakalik dendimi uzerinize yok! Adami sisiriyorsunuz bu insanda sizin sayenizde kotu oluyor ama akilsizlik bu ya hatayi yapanda yaptiranda bedelini oder guzel bir sozle noktaliyorum.

  Alma Mazlumun Ahini Cikar Aheste Aheste!
  Dilara
  Almanya!

 23. MserdarK avatarı

  Kullanıcı ve fikir insanı rumuzlu yazan kişiye bıraktığı eposta adresinden aşağıdaki mesajı yazdım ama sahte bir hesap olduğu için ulaşmadı. Ben de buradan aynen yazayım belki okuma fırsatı olur:

  Bahsettiğiniz kişi Google arama motorunu kullanıp (burası önemli. Yani kendi yaptığı bir sistem yok ortada) çıkan arama sonuçları üstüne
  uydurma bir logo ve site ismi yazan; insanları aldatan, bunu gazetelere haber diye yollayan, kandıran ardından ‘nasıl da yutturdum’ diye Twitter hesabında alay eden biri. Yani ortada ne bir emek var ne de bir samimiyet. İnsanların cehaletini sömürmüş. Bilen birine denk gelmiş olsa bunu yutmaz, ilk saniyede kaldırır bir kenara koyardı.

  Müritlerim olduğunu söylediğiniz Gelecek online dediğiniz siteyi tanımam etmem. Sahibi kim, bilmiyorum bile. Galiba içinden bir editör zamanında gelip benle bir röportaj yapmıştı. Onu da bir daha ne gördüm, ne konuştum. Ahmet Kırtok’u hayatımda görmedim. Sizin gibi internetten bir kere mesajlaşmışlığım var. Zaten bildiğim kadarıyla yurtdışında yaşayan biri.

  SEO olayını nerden çıkardınız anlamadım? Ben kimseye öyle bir hizmet vermedim. Ama istenirse piyasadaki birçok isimden daha iyi yaparım.

  İyi niyetli olabilirsiniz ama bu iyi niyeti neye yönelik kullandığınıza bence bir kere daha bakın lütfen. Benim kişisel olarak kimseyle bir derdim olamaz zaten. Ekran görüntüleriyle, açık seçik ortada olan şeyleri yazmışım.

  Karar yine de sizin elbette.

  Selamlar, sevgiler.

 24. Yasin Koç avatarı

  Şaka gibi değilmi 🙂 Benden başka böyle sahtekarları afişe eden yazıları yazanları görmekte güzel.. Sizin kadar ağır kaçmamışım ama bende hakkında ufak tefek bişiler karalamıştım: http://www.yasinkoc.com.tr/yazilar/geliyoocom_sacmaligi.html

 25. Orhan Terzi avatarı

  Bahsettiğiniz kişi zaman zaman google resmi forumlarında bulunmakta ve engin (!) bilgileriyle insanlara ” ODTU Computer Engineering ” imzasıyla bilgiler vermekteydi. Bu aralar yine kayıplarda. Sanırım hiper-düper projesi geliyööö ile ilgileniyor. Forum platformundada kopya kullanıcılar oluşturarak kendi sorduğu soruya yine kendi cevap verir ve ” en iyi yanıt ” olarak işaretlerdi. Maksat mı ? Seviyesini yükselterek insanları kandırmak!

  Kendisi ne web konusunda ne de diğer konularda bilgi sahibi değildir. Çok detaylı bir araştırma yapmanıza gerek yok, sadece kendisine ait ve fransada olduğunu iddia ettiği ” clair-delune .com “sitesine bakarak tecrübesi hakkında fikir sahibi olmanız mümkün.

  Ancak çok iyi bilgi sahibi olduğu bir konu var : İnsanlara yalan söylemek.

  Evet, ne yazık ki insanlara yalan söylemek konusunda çok tecrübeli. Kendisinin ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdiğini durmadan kör gözüne çöp sokar gibi durmadan yazdığında ” şizofrenik ” bir yapısı olduğunu düşünmeye başlamıştım. Öyle bir insan düşününki aslında hiç olmadığı veya olamayacağı karakterlere bürünmeye çalışıyor.

  Sonra bu olayı okuyorum sağda solda 🙂 Ya ne kadar safız memleket olarak, tebessüm ediyorum. Bilmeyenler ve bu yalancı kişiliği savunmaya geçecekler için yazıyorum; Hala yayında olan sözümona google rakibi site tümüyle google ürünlerini kullanmaktadır!

  Hadi bunları bir kenara bıkraktım da, be güzel kardeşim ne diye dini istismar edip insanları sömürmeye kalkıyorsun ? Yok büyük bir cami yaptıracak, yok pornoyu kesecekte ahlaki değerleri yükseltecek. Ego desen ( ortada fol yok yumurta yok ) ” yok şunu yaptı, yok bunu yaptı, şöyle altından kalktı ” diye her yerde temcit pilavı gibi sıralıyor.

  Peh! Ulan senin gibi insanlara kaldıysa bu memleketin geleceği vay halimize vay!

  Google profiline bir girip baksanız ( buray savaş anıl google profile yazarak aratın ) adam sanki evliya dersiniz.

  Yazıya son bir bonus ekleyeyim, şu dilara ismiyle yazan kişide kendisidir 🙂 Ciğerini öğrenmiş birisiyim ve nerede nasıl ifadeler kullanacağını, Türkçeyi nasıl kullanamadığını iyi biliyorum. Birde sıkıştığı zaman hemen ” Allah, Peygamber ” gibi kutsal bildiğimiz öznelere sarılmayı çok iyi bilir. Ayrıca dikkat ederseniz almanyadan dilara bey pardon hanım seo meo ne varsa haberdar ve kendisini tanımadığı halde çok güzel işlere imza attığını iyi biliyor 🙂

  Buda size örnek olsun, tartışmayı okuyun ve başlatanla savunana dikkat edin. Nasıl bir şizofren olduğunu anlayabilirsiniz : http://www.google.com/support/forum/p/webmasters/thread?tid=3ca217d4d7c0615e&hl=tr

 26. GezEglen avatarı

  medyanın cuvallandığı bir çok andan sadece bir tanesi bu. medya araştırmadan gazetecilik yapıyor. aslında gazeteciliğin temel prensibi araştırmadan geçer.

 27. Beylikdüzü Web avatarı

  Okullarda ders niteliğinde okutulmalı. Hem gazetecilikte hem de iletişim bölümünde.

 28. Özgür Kebapçı Gündüz avatarı

  Şu sıralar tekrar gündeme geldiler, yazınıza denk geldim. Açıkcası Türk arama motoru diyip, direk google ‘a benzer bir arayüz ile çıkıp, forum sayfasında windows 8 hazır teması kullanılması bence marka açısından çok kötü.

 29. KPSS Haberleri avatarı

  Ulaştırma bakanı bile birgün çıkıp Türk Google yapıyoruz dememişmiydi,

 30. Dizin avatarı
  Dizin

  Bir gün başarılı bir proje çıkacaktır ama biz göremeyiz gibi.

 31. iddaa tahminleri avatarı
  iddaa tahminleri

  Ve viral gerçek olmuş tamamen balon bir proje…

 32. Omer avatarı
  Omer

  Vee geliyo yine gundemde 🙂

 33. Hakan Göçmez avatarı
  Hakan Göçmez

  18/11/2010 tarihinde yazılan bir yazıyı 19.01.2017 tarihinde yeniden okumak durumunda kalıyorsak vahlar olsun bize. 7 yılda bir ülke hiç mi ilerlemez? Gazetecilik, habercilik hiç mi gelişmez! Pes doğrusu.

 34. […] bu kişilerin aynı oyunu 5-6 yıl önce de oynamaya çalıştıklarının ortaya çıkmasıydı (bağlantı). Ulaştırma Bakanlığı da bir basın açıklamasıyla bahse konu kişiler ve siteyle […]

 35. […] bu kişilerin aynı oyunu 5-6 yıl önce de oynamaya çalıştıklarının ortaya çıkmasıydı (bağlantı). Ulaştırma Bakanlığı da bir basın açıklamasıyla bahse konu kişiler ve siteyle […]

 36. Kamil Tellioğlu avatarı
  Kamil Tellioğlu

  http://www.Tarmot.com “Türkiye’nin Arama Motoru”

  %100 Türk yazılımı, %100 Türk Sermayesi, üstelik ilgili Devlet kurumlarıyla 100 kere iletişim kurulup destek olun diye ancak tüm kurumlar BTK ya yönlendiriyor ve onlarda sürekli bizim bu işlerle alakamız yok diye geri dönüyor :), Hatta devletten istenen bir kuruş para da değildi sadece internet hattıydı.

  Bununla birlikte kendisi de hazır scriptler kullandığını kabul eden ve hala biz “Milli” projeyiz diyen oluşumlar milyonlarca TL destek alıyor.

  TarmotBot’ların sürekli internet sitelerini arşivlemesi nedeniyle Türkiye’de barındırma ve hat kapasitesi kısıtlamaları yüzünden, Türkiye’deki datacenter’i değiştirip Fransız Guyanasından 🙂 Server almak zorunda kalan bir arama motoru Tarmot…

  Bu yazımı okuyan ilgili büyüklerimizden ricam eğer imkanınız varsa bu tür oluşumların ihtiyacı SINIRSIZ ve hızlı internet ile verileri depolayabilmesi için HDD desteğini sağlayın. Ülkemizin kaynakları yine Ülkemizde kalsın ve büyüsün.

  Ne diyelim inşAllah bir gün hakeden kazacaktır…

Görüşlerinizi paylaşın: