Gezi Cafe yenilendi

Güzel bir ortamda, güzel bir sohbette, güzel bir vesileyle ortaya çıkan güzel fikirler…

Birkaç gün önce Sevim Gözay Kanaltürk’teki Cosmoplus programı için benimle bir röportaj yaptı. Konu internet sansürü, yasaklar ve genel durumdu. Bayağı keyifli bir sohbet oldu, ekrana nasıl yansır, ne kadarı yansır bilemem. (İlgilisi için 18 Kasım saat 22:45’te yayımlanacağını belirteyim)

Sevim ilginç bir tesadüf olarak mekan seçimini Taksim Gezi Cafe’den yana yapmıştı. Benim oraya düşkünlüğüm malum. Tam o gün yaz boyunca kapalı kalan ikinci katın açıldığını farkettim. Röportajı da o katta yaptık. Harika bir yer olmuş; meraklısına tavsiye ederim. Tam bir lounge havası yakalanmış. Yaldızlar, açık, pastel renkler. Hizmet, menü, vs zaten tekrar etmeye gerek yok.

Çekimden sonra sohbet ederken Sevim’in aklına süper bir fikir geldi. Eğer bir aksilik olmazsa Cosmo’nun bütün eski ve yeni bölümleri televidyon’da da yayınlanıyor olacak. Bence gayet de güzel olur.

Bugün de elektronik ortamda karşılıklı birkaç temasımızın olduğu ama kanlı canlı hiç tanışmadığım Yüce Zerey ile aynı yerde buluştuk (Yüce kafadan “Gezi’de yapalım” dedi blogumu okuyan biri olarak).

Saat 13:30’da başlayan muhabbetimiz 16:30’da doğru anca bitti. Bitti de denmez; ‘kalkmak zorunda kaldık’. Arada da tekrarlamaya karar verdik. Yüce ile daha önce tanışmış, sohbet etmiş olmayı dilerdim.

Sohbetimiz sırasında aklımıza güzel bir fikir geldi. Türkiye’de pek örneğine rastlamadığım bir ‘okuma kulübü’ kuralım dedik. Belirli aralıklarla toplanıp okuduğumuz kitapları birbirimize anlatıp içeriklerini tartışmak derdimiz.

Bize katılmak ister misiniz?Yayın Tarihi:

Kategori:


Yorumlar

11 yanıt

 1. Simto Alev avatarı

  Daha önce bir grup arkadaşımla “kitap tahlili” adıyla benzer bir etkinliğimiz vardı. Bir kitap seçer, bir de kitabın ölçütüne, zamansal yoğunluğumuza göre süre belirlerdik. Hepimiz aynı kitabı belirlenen sürede okur, buluşma günü geldiğinde de kitabı ve karakterleri tartışırdık. Oldukça da keyifliydi. Ancak kalabalık bir grup ne kadar işlevsel olur pek kestiremiyorum.

 2. Sinan avatarı
  Sinan

  işte hem zeka hem güzellik 🙂
  böyle bir fotoğraf çekilip konulurmu serdar beyy… 🙂
  Nazım hikmeti yavaş yavaş daha iyi anlıyorum.

 3. kutsi avatarı
  kutsi

  “Eğer bir aksilik olmazsa Cosmo’nun bütün eski ve yeni bölümleri televidyon’da da yayınlanıyor olacak.”

  Aksilik olmasın, lütfen aksilik olmasın 🙂

 4. Yüce Zerey avatarı

  Böylesine derin ve niteliği olan, tanımakta geç kaldığım insan Serdar Kuzuloğlu ile her kulübe evet 🙂

  Kitap kulübü, Televidyon bünyesinde masa etrafında toplanmış “efenim neden sanat?” söylemini haykıran, Kürşat Başar müadili çakma bir programa bile dönüştürülebilir. Herkes birbirinin şiirinin kafiyesini inceler, cinas, çapraz, düz vs… Katılmak isteyenler, müdüriyete adını yazdırsın.

 5. nanotürkiye avatarı

  Serdar Bey, sizin düşündüğünüz kitap projesi şöyle bir şey mi? http://www.zaman.com.tr/yazar.do?yazino=646888

 6. ayşegül yüksel avatarı

  OKUMA KLUBÜNÜ BİLEMEM DE, OKUMA SİTE’Sİ BENİM İŞİM DİYORUM.

  Programı izliycem Sevim Gözay yine arabada gezen, trafik işiklarında ceple konuşan tikky şehirli kız olmasın ama.

  Çünkü doğru soruları ve sohbetin açarını bilen İYİ BİR RÖPORTAJ’cı.Başarılı bi kadın, seviyorum…

 7. Şekip Can Gökalp avatarı

  Vaktinde okuduğuma sevindim bu yazıyı. İzleyeceğim bu akşam, bir terslik çıkmazsa.

  Sevim Gözay’ın röportajlarını ben de beğenirim. SiyahKahve hakkında konuşmuştuk CNNTürk zamanında, yayınlandı mı bilmiyorum gerçi.

 8. sevim gözay avatarı
  sevim gözay

  güzel sözlere ve dileklere teşekkürler 🙂 mserdark’ya açıkladım ama merak edenlere de haber verelim ki kanal pek sıcak bakmadı bu işe… int yayın çalışmaları varmış dediler, konuyla ilgili olarak. gelişmelere göre görüşmek üzere diyorum… 🙂 selam ve sevgiler,

 9. Savaş Şakar avatarı

  Ropörtajı çok kısa kesmişlerdi. “Kitap Kulübü” ben Hedef Alliance’da iken kurmuştuk. Bizim yöntemimiz bir kişinin ortak seçtiğimiz bir kitabı sunması şeklindeydi. Ama önemli olan doğru kitabı seçmekti. Ben ilk sunan olarak Lewis Caroll’un alice Harikalar Diyarında’sını seçtim ve nasıl “virtual world”, “matrix”, “yüzüklerin efendisi” vb.ye temel oluşturduğundan, kitabın içindeki sembolizme kadar ciddi bir sunum hazırlamıştım. Bu tip çalışmalar ciddiye alınıp doğru kitaplar seçildiğinde bence çok keyifli ve anlamlı olabilir. Örneğin birisi “Umberto Eco’nun Faucault Sarkacı’nı anlatarak başlasın, ben bu çalışmaya kafamı koyayım :))))

 10. John Doe avatarı
  John Doe

  “iPhone’un çakması olursa…” t-shirt’ünüzle gitmişsiniz Sevim Hanım ile sohbete.

 11. […] Zerey daha yeni tanıştığım birisi (öylesine bir tesadüfle hem de). Daha çok uzun süre birbirimizin fikirlerinden […]

Görüşlerinizi paylaşın: