E-sigara içmeyelim de ot mu çekelim?

Sigaranın alternatifi olarak yaygınlaşan e-sigaralar ne kadar tercih edilebilir bir seçenek dersiniz?

Sigara bağımlılığı paçamı zor kurtardığım alışkanlıklarımdandı. Kesinlikle kötü bir şey olduğu için bırakmadım. Her fırsatta söylediğim gibi sigara (tütün) yerini başka bir şeyle dolduramadığınız çok güzel bir şey. Bunu sadece içenler bilir. Ama pek çok güzel şey gibi hayatınızdan pek çok şey de götürüyor. Ben işin muhasebesi sonucunda bırakmaya karar verdim.

Sigarayı terk ettiğim 1998 yılında light (düşük katranlı) sigaralar yeni çıkıyordu. Bu kadar marka da yoktu. Hele şimdilerde pek çok kişide gördüğümüz elektronik sigaralar (e-sigara diyelim) hiç  yoktu.

Birkaç saat önce bir kafede yaptığım toplantıda birkaç kişinin elinde bu e-sigaralardan görünce biraz araştırayım dedim. Ulaştığım genel ve konuya özel bilgileri özetlemeye çalışacağım.

Sigara dünyasına ait genel veriler

 • Dünyanın pek çok ülkesindeki katı yaptırımlara rağmen sigara yıllık 100 milyar dolarlık dev bir sektör.
 • Dünyada en çok sigara içen ülke Sırbistan. Sırplar kişi başı yılda ortalama 2 bin 869 sigara içiyor. 20’lik paketlerle hesap edersek günde yarım pakete yakın tüketim eder.
 • Türkiye kişi başı yıllık bin 339 adet tüketimle 35. sırada yer alıyor.
 • Karşıt kampanyalar ve yaptırımlar sayesinde sigaranın anavatanı ABD’de tüketim 1965’ten bu yana yüzde 42 düşmüş.

E-sigara bilgileri

 • E-sigaralar 2013’te 1,5 milyar dolarlık bir sektör oluşturmuş (yani genelden payı hala çok düşük)
 • İçerikleri standart değil. Özellikle bazı ucuz (aromalı) olanların sigaradan daha kanserojen içeriğe sahip olduğu iddia ediliyor.
 • E-sigaralar sigaranın kağıdının yanmasından kaynaklanan zehirli gazlara sahip değil ancak yine zararlı olan nikotinden muaf değil. Yani e-sigaradan da aynı miktarda nikotin almış oluyorsunuz.
 • Genel çalışma prensipleri içindeki pilin cihazın içindeki sıvıyı ısıtıp atomize buharlaştırmasından ibaret.
 • Her e-sigara kartuşunda 13-16 gram arası nikotin bulunuyor. (bir kartuşla ortalama 250 nefes çekiliyor)
 • E-sigaralara dair bir regülasyon, yönetmelik, standart yok. Ancak birçok ülke bununla ilgili çalışıyor.
 • Birçok ülkede sigara içilemeyen alanlarda e-sigara da içilemiyor. (etrafa yaydığı nikotinden dolayı)
 • Ne kadar güvenilir / tercih edilebilir olduğuna yönelik bir araştırma henüz yok. Hele tehlikesiz olduklarını kimse iddia etmiyor.
 • Sigarayı bırakmaya ne kadar yardımcı olduğu da muamma. Zira sigarayı bırakmak için e-sigaraya yönelen pek çok tiryaki tüketime aynen devam ediyor. Günün sonunda ‘bırakma’ gerçekleşmiyor.
 • Genel ortalamada 6 aylık kullanımdan sonra e-sigara içicilerin yüzde 7’si tamamen bırakabilmiş (nikotin bantlarında bu oran yüzde 6).

Şimdilerde bambaşka bir pazar daha var. Malum ABD’de pek çok eyalette esrar üretimi, satışı ve kullanımı serbest bırakıldı (yoksa iş daha beterine doğru gidiyor). Yakında bütün ülkede serbest olacak. Bu yepyeni, dev bir pazar oluşturdu. Çünkü yasal esrar (bütün uyarılara rağmen) sokak satış fiyatından çok daha yüksek bedellere sahip.


Yayın Tarihi:

Kategori:


Yorumlar

11 yanıt

 1. alpkaan avatarı

  Hollandadayim, esrar icerken okudum.

 2. Yok Yaa avatarı
  Yok Yaa

  Türkiye’de de esrar serbest olmalı. Çünkü sentetik esrar (bonzai) piyasada dolanıyor ve çok ama çok tehlikeli. Esrar içenler bile isyan ediyor. Piyasada ot yok.

 3. jim morrison avatarı

  Türkiye’ de satılsa bu kadar ot içen olmazdı belki de.
  Yasaklar bizim ufaklıkları daha da kamçılıyor.

 4. Serkan Cura avatarı

  Ben de 14 yıldır içiyordum 1 yıl öncesine kadar. Bir anı var bu bırakma olayının o ana denk geldiniz mi bitiyor. Başka türlü ne nikotin bandı, ne e-sigara ne de nikotin sakızları başarılı olabiliyor. Önemli olan ben bunsuz da yaşayabilirim/yaşayabiliyorum diyebilmekte saklı.

 5. mcD avatarı

  Burada (yeni zelanda) şöyle bir market var; http://www.cosmiccorner.co.nz/shop/ buradan online olarak ya da şehirin çeşitli yerlerindeki mağazalardan yasal olarak alışveriş yapabiliyorsunuz. Esrar görünümlü kimyasallar satıyorlar aslında ve tüm Kiwi’ler bunun insanı deli yaptığını bu yüzden illegal olanı yani weeds’e yöneldiklerini söylüyorlar. Aynı şekilde sitede de görebileceğiniz gibi çeşitli haplar da satıyorlar ve etkileri açıklama bölümünde var. Benim anlamadığım gerçekten de daha etkili olan bu uyuşturucuların neden normal esrardan daha rahat bir şekilde, yasal bir şekilde satıldığı. İlginç.
  Ek olarak sigara fiyatları; 1 paket sigara 18 – 27 yeni zelanda doları arasında, dolayısıyla herkes elektronik sigaralara ya da sarma sigaralara yönelmiş durumda.

 6. daftpark avatarı

  20 Yıldır esrar içerim bi bağımlılığını görmedim. Serbest olmalı.

 7. eyuboglu avatarı
  eyuboglu

  Amirim size pipo dan başkası yalan

 8. İnternet kılavuzu avatarı

  Esrardanda kötü bir şey var memleketimde maraş ağız otu adam sigarayı bırakmak için ota başlıyor sizede tavsiye ederim 🙂

 9. MAKYEVELLİ avatarı
  MAKYEVELLİ

  E-sigaranın sigaraya göre yüzde 97 daha az atık bıraktığı ve binlerce zehirden daha az zararlı olduğuna dair İngiliz Bilim adamları araştırma yayınladı. Sanırım sigara firmaları dezenformasyon yapıyor bu konuda. Mesela Almanya gibi her şeyi dikkatle takip eden bir ülkede bu derece yaygın olmazdı.

 10. Çağdaş avatarı
  Çağdaş

  Her kartuşta 13-16 mg nikotin var ifadesi doğruyu yansıtmayan bir ifade. Aynı şekilde. Bir kartuşu 250 nefes içiyorsunuz da aynı ölçüde hatalı bilgiler. E-sigara da nikotin değerini aldığınız ya da yaptığınız likite göre kendiniz belirlersiniz. Ve kartuş diye ifade ettiğiniz tank sizin ne kadar sıklıkla kullandığınıza göre aşırı göreceli bir şekilde biten bir yapıya sahip.

 11. halegulsumsalih avatarı

  20 yıldır içiyosun ve bağımlı değilsin..oda iyiymiş kadeşim 😀

Görüşlerinizi paylaşın: