Doğu ile Batı: Takıntı ile tutkunun savaşı

Medeniyet, hiç gereği yokmuş gibi görünen emeklerin bütünüdür. Ve Batı’nın tutku olarak gördüğünü Doğu’nun takıntı olarak algılaması boşuna değildir.

Yıllar önce okuduğum bir gezginin izlenimlerini derlediği kitapta ilginç bir tespite denk gelmiştim, Doğu ülkelerindeki tacirlerin kendi içinde bir özene sahip ancak toplamda özensiz denebilecek ürün teşhirine dikkat çekiyordu. Üstüne epey düşünmüştüm. Yürüyüp geçtiğiniz sokaklara bu gözle bakınca sahiden her şey farklı görünür. Anadolu’da da esnaflık özenden çok ‘taşma’ ve ‘işgal’ ile zehirlenmiştir. Teşhiri de yine bu eğilimden nasiplenir.

İş yapış şekli de benzer tarzda küçük, faydasız; sonunda kendini de mağdur eden fakat yine de binbir türlü bahaneyle varlığını sürdüren kurnazlıklara bağımlıdır.

Bunları günbegün gelip geçtiğim sokaklardaki örneklerle zihnime biriktirmeye başladım. Sonra bir gün neredeyse bütün kitaplarını iştahla okuduğum Gökhan Akçura‘nın -övmelere, sevmelere doyamadığım- Manifold‘da bir yazısına denk geldim: Göz Avlama Sanatı. Bu seride Akçura İstanbul’dan (aslında Beyoğlu’ndan) Anadolu’ya -üstelik bir bakıma zorla– yayılan vitrin kültürünü işledi (Toplamda 4 bölümlük bir yazı dizisine dönüştü: 1, 2, 3, 4).

Aslen Doğu ticaret kültüründe vitrin yoktu. Doğu esnafı elindeki en nadide ürünleri Batılı meslektaşları gibi ışıltılı, ilgi çekici camekanlarda teşhir etmek yerine (hatta aksine), dükkanının içinde, tezgahının altında, halılara-bezlere sarılı olarak saklıyor ve sadece kendisi için özel bulduğu müşterilere gösteriyordu.

2015 yılında izlediğim bir sunumun içinde bu ateşin közünün bu topraklarda hala tüttüğünü fark etmiştim. Kapalıçarşı’da kilim dükkanı işleten Hikmet Şırlak, TEDxReset sunumunun içinde (10:10) şöyle bir cümle ediyordu:

Bir kilimin içinde sanatsal bir değer varsa kendi konuşur. Yeter ki ona odaklanıp, kafanızda anlam bulmaya çalışmayın.

Gülüşme ve alkışlar yüzünden temposu, dengesi, ahengi sürekli bozuluyor olsa da Şırlak’ın sunumu izlenmeye değer.

Bir başka halıcıdan şöyle bir cümle aklımda: “Serdiğim halının üstünde diz çöküp dokunmayan müşteri benim de hevesimi kaçırır” Küçük ancak çok şey anlatan bir tavır.

Merdiven adlı meşhur şiirinde hayat denen tırmanışta basamakları ağır ağır adımlamayı salık veren Şair Ahmed Haşim, Frankfurt ziyareti izlenimlerini aktardığı seyahatnamesinde vitrini “Henüz elifini bilmediğimiz bir göz avlama sanatının zalim incelikleri” şeklinde tanımlar. Yani Doğu’ya göre vitrin teşhirden çok aldatmaya, yanıltmaya yönelik bir çabadır. Felsefi açıdan tartışılmaya değer olduğuna şüphe yok.

Geçen yıl Salt Beyoğlu’nda Gökhan Akçura’nın bu konudaki bir sunumunu iştahla izleme fırsatı buldum.

Akçura titiz arşivciliği ve eşsiz eserlerine kıyasla iyi bir sahne anlatııcısı değil. Yine de paylaştığı ve bir kısmını kayıtlarıma geçirdiğim arşiv çalışması şapka çıkarılacak bir kaynak oluşturuyordu.

1929’da ABD’den dalga dalga yayılan ‘Büyük Buhran’ adlı ekonomik krizin artçı şoklarıyla savrulan genç Türkiye, ekonomiyi –yerli ve milli ürünlerle- canlandırmak için ‘Milli İktisat ve Tasarruf Cemiyeti’ öncülüğünde icat edilen ‘Tasarruf ve Yerli Malı Haftası’ kapsamında bir vitrin yarışması düzenlenir. Esnaf bu konuda o kadar tecrübesizdir ki Avrupa’dan vitrin tasarımcıları getirenler dahi olur (ve yarışmayı da onlar kazanır).

21. yüzyılın Anadolu esnafında durumun değiştiğini söylemek de kolay değil. Vitrinler dükkanların standartlarına girmiş olsa da ticaret erbabı için çoğu hala sakil, yalapşap, özensiz; yaratıcılık ve meydan okumadan muaf alanlardır. Kimi zaman senelerce dokunulmayan; öksüz, kimsesiz, tozlu camekanlar.

Bütün bunları yeniden aklıma getiren bugün denk geldiğim bir araştırma ve onu Twitter’da paylaştıktan sonra bir takipçimle aramızdaki yazışma oldu.

Paylaşımda özetle aktarmaya çalıştığım gibi ABD / Oregon Üniversitesi, Kimyager Christopher Hendon liderliğinde bir araştırma yürüterek (espresso) kahvenin en ideal demlenme şeklini incelemişler. Sonuca göre iyi bir espresso için daha kahveyi daha kalın taneli çekmek, daha az miktar kullanmak ve daha kısa bir sürede basınçlı sudan geçirmek gerekiyormuş.

Araştırmada kullanılan makineleri Barista Technology adlı Avustralyalı bir şirket sağlamış. Kimin nesidir diye araştırdım. “Espresso’ya dair ortaya konabilecek ne yenilik kalmış olabilir?” bahanesine sığınmadan 2013 yılında faaliyete geçen bir girişim çıktı karşıma. Niyetleri, tutkunu oldukları kahveyi daha iyi bir noktaya ulaştırmak.

‘Kahvenin zirvesi’ olarak tanımlanan espresso’nun tarihi de yine böyle bir tutkudan çıkıyor. “Kahvede yeniliğe ne gerek var?” demeyen bir İtalyan (Torino şehrinden Angelo Moriondo), 1884 yılında ince çekilmiş çekirdekten yüksek basınçlı su geçirerek elde edilen ve yoğun kıvamından ötürü genellikle bir parmak (150-200 gr. arası) servis edilen formu keşfetmiş. Çıkış noktalarından biri de çok daha kısa zamanda demleyip, çok daha fazla kişiye kahve satabilmek.

Temelde kahvenin tarihi çok daha eski. 11. yüzyıla kadar gidiyor. Avrupa’ya taşıyansa Osmanlı’nın ordusu ve sefirleri (diplomatları). Ancak ‘Türk kahvesi’ formunu acı ve yavan bularak bugünkü formuna dönüştürme konusunda en büyük pay Avusturya’nın.

Öyküsü de ilginç. Kısaca aktarayım.

1683 Osmanlı kuşatması sırasında Viyana’da bulunan ve öncesinde uzun süre İstanbul’da yaşadığı için Türkçeyi iyi bilen Jerzy Franciszek Kulczycki, Viyana Kralı adına casusluk yapar. Böylece Osmanlı’nın bozguna uğramasında büyük rol oynar. Kral bu iyiliğin karşılığı olarak Osmanlı’nın kaçarken geride bıraktığı 500 çuval kahveyi ona hediye eder. Kolschitzky de bu sermayeyle kendi kahve dükkanını açar. Fakat Viyanalılar Türk tipi acı kahveyi pek sevmez. O da süt ve bal gibi katkıları deneyerek yeni tatlar, türler keşfeder (ve olaylar gelişir).

İlginç bir ayrıntı olarak Casus Kulczycki, Ressam Jan Matejko’nun ‘Sobieski at Vienna’ adlı tablosunda sol üst köşesinde kendine yer bulmuştur.

İçinde Osmanlı bağlantısı geçmese de sürecin bir kısmı 1862‘den bu yana kafasını sadece daha iyi kahve yapmaya yoran (yine Avusturyalı ve kişisel favorilerimden) Julius Meinl’ın videosunda anlatılıyor.

Miladı ve ekseni her zaman kendimize bağlamaya yatkın olduğumuzdan kahveyle ilişkimizde algımız (aynen çayda olduğu gibi) bizi bazen yanıltıyor. Yoksa elbette ki kahve bizim icadımız değil. Hatta düşününce Türklerin yerleşik düzende en uzun yaşadığı Anadolu coğrafyasında kahve asla yetişmedi. Kahvenin kökeni (‘Köleler Diyarı’ anlamına gelen Habeşistan adıyla da bilinen) Etiyopya’nın Kaffa bölgesi. Bu mucizevi mahsul, bugün dahi ülkenin en büyük gelir kaynağı.

Kahve 15. yüzyılda Habeşistan’dan Yemen’e, oradan da 16. yüzyılda Mekke ve Mısır’a geçiyor. Osmanlı’ya gelişi de aynı dönemlerde (Kanuni Süleyman devrinde) iki Suriyeli tüccar sayesinde. İlk kahvehane 1554’te Tahtakale’de açılıyor. Sonrasında olaylar, olaylar

Fakat bu topraklara uğrayan ya da bizzat buralardan doğan pek çok şey gibi kahve de geldiği şekilde aynen kalmış. Yüzyıllar boyu neredeyse hiç değişmeden. Yarım bir hevesle kurulup bir daha dokunulmayan tozlu bir vitrin gibi. Dozu aşmış, ölçüsü kaçmış bir gelenek övgüsünün, gelişimin önündeki en büyük engele dönüşebileceği gözden kaçmış. Kahvenin çekirdeği, pişimi, fincanı ve sunumu da bu gelenekçilikten nasibini fazlasıyla almış. Yenilikçi, deneysel arayışlar ayıplanıp kınanmış.

Kimilerinize iddialı gelebilir ama düşünün isterim: Arzum’un 2002’de piyasaya sürdüğü elektrikli Türk kahvesi cezvesi ve (Hayli ilginç hikayesini dönemin Genel Müdürü’nden bizzat dinlediğim) Türk kahvesi makinesi Arçelik Telve 2004 yılında icat edilmeseydi sizce bugün hayatımızda Türk kahvesi kalacak mıydı? Ya da daha doğru bir soruyla: Bu kadar fazla yerde içilebilir olacak mıydı? Restoranlar en az bir personelinin elinde bir cezveyle ocak başında dakikalarca kahve kaynatmasına katlanacak mıydı? Ya da aynı emek evlerde, misafirliklerde verilecek miydi dersiniz? Ben cevaplayayım: HAYIR! Asla.

Türk kahvesini bu sürat ve telaş çağında hala hayatta tutan şey işte bu meydan okuma ve tutkudur. İnsan medeniyeti, bir şeylerin daha farklı, daha verimli, daha iyi şekilde yapılmasına yönelik çabanın ürünüdür. Bir geleneği sıradanlaştırmadan, baştan savmadan geliştirip zamana meydan okutabilmek ancak böyle mümkündür.

Batı’nın tutku diye dert edindiği şey, Doğu için takıntıdır. Kulağımıza sıkça çalınan ancak bir türlü içselleştiremediğimiz, üzerimizde emanet gibi duran sürdürülebilirlik, birey, kamusal alan, düşünce ve ifade özgürlüğü, hür teşebbüs, burjuva gibi kavramların buralarda karşılığını bulmakta zorlanması biraz da bu yüzdendir.

Ah, kimselerin vakti yok
Durup ince şeyleri anlamaya.
Kalın fırçalarını kullanarak geçiyorlar
Evler, çocuklar, mezarlar çizerek dünyaya.

İlkyaz / Gülten Akın.

Her türlü nimetinden ziyadesiyle nasiplendiği ‘medeniyet‘ olgusunu sadece önüne gelen mahsulünden ibaret sananlar “Batı’nın ilmi, Doğu’nun ahlakı” gibi safsatalarla, bahanelerle ömür tüketir. İçine düştüğü çukuru, kendine ezberletilen kalıplarla biraz daha derinleştirir.

Oysa ilmi doğuran, mümkün kılan, onun araçlarına hayat veren bizzat onun yaratıcılarının ahlakıdır. Bu yüzden Batı’nın bütün araç, gereç, yazılım, donanım, sistem, kural, düzen, kavramlarını; yani ilmini alırsınız ancak ahlakından yoksunluk, onları kullanarak hedeflerinize ulaşmanızdan sizi alıkoyar. “Neden olmuyor?” diye hayıflanır durursunuz.

Düşünelim mesela, sizce Türkiye’de herhangi bir üniversite, üretici ve bilimcilerle bir araya gelip ideal Türk kahvesinin ölçüsü, ısısı, basıncı ve kıvamıyla ilgili akademik araştırma yapmış mıdır? Ya da bölgesel çekirdeklerin kavurma ideal şekli ve harmanıyla ilgili bir çalışma yürütmüş müdür? Yeni bir kahve türü geliştirebilmiş midir?

Twitter’da bir kahve paylaşımı üstüne gelen bunca fikrin ve sorunun ardından aklıma da ister istemez -yine- Çetin Altan’ın Limonata yazısı düştü. Ne güzel özetlemişti bu halleri vaktinde:

Yaşam sevgisi bir kültürdür. Tıpkı çiçek sevgisi, tıpkı müzik sevgisi, tıpkı yüzme sevgisi gibi…
Bu sevgi ya vardır, ya yoktur.
Böyle bir sevgi pekişmemişse; orada insanlar, ne yaratıcı bir yaşama, ne sağlıklı bir aşka, ne keyifli bir yücelmeye fazla kulaç atamazlar. Kafası yarım kesik bir horoz gibi, çırpınır, bunalır, önüne geleni suçlar; ne istediğini, ne aradığını, daha doğrusu ne halt edeceğini bir türlü tam kestiremez ve kendilerini de, canım yaşamı da ziyan zebil ede ede, sönüp giderler.
Yaşam sevgisi; enerjinin, yaşam zevkini kuşaklar boyu ortaklaşa yoğurmasından oluşur.
Enerji yoksa orada sadece kurnazlık vardır. Kurnazlık da, yaşam sevgisiyle yaşam zevkinin en amansız celladıdır.

Limonata / Çetin Altan.

Her şeyi üstümüze vazife bilerek, her şeyin daha güzelini hayal ederek yaşayacağımız bir ömür dileğiyle.


Yorumlar

24 yanıt

 1. akın tekin avatarı

  Birkaç dakika önce siteye girdim ve umarım ekipler amirim yeni bir yazı paylaşmıştır diye düşünürken en son yazınızın haftalarca önce atıldığını gördüm. Neyse eski yazılardan bir şeyler okuyayım dedim ve bitirince de siteyi yeniledim sonra ne göreyim belki birkaç saniye içinde atılmış bu yazı… Henüz okumadan bu yorumu yazıyorum ve eminim ki bana çok şey katacak varolun.

 2. Utku Serhun Acar avatarı
  Utku Serhun Acar

  Merhaba, elinize sağlık, çok şey öğrendim yazınızdan. İki ekleme yapmak isterim, mazur görün.
  BBC 4’da yayınlanan bir podcast, kahvenin yolculuğu hakkında detaylı bilgiler içeriyor;
  https://www.bbc.co.uk/programmes/m000c4x1
  Cezvenin daha iyi hale getirilmesi için bir çaba;
  https://www.bbc.co.uk/programmes/m000c4x1
  Teşekkürler

 3. Nesrin Endir avatarı
  Nesrin Endir

  Merhaba,

  Batının tutkun doğunun takıntılı olması bizim kültürümüzün baskı, korku, endişe gibi davranış ve duygularla yoğrulmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum.Daha özgür ortamlarda kendini ifade edebilen ve bu sebeple ayıplanmayan seninde varlığının kabul edilmesi gibi durumlar yaratıcılığı destekliyor.

  Anne, babalar çocuklarını hep bir kısıtlama çerçevesinde büyüttüler şu zamana kadar…Yeni yeni başladı çocuğu dinleme, düştüklerinde kalkabilirsin sen de yapabilirsin yaklaşımları…

  Eleştiriye açık, kendini özgürce ifade edebilen, ayıplanmayan şekilde yetişebilen çocukların daha tutkun olabileceğini düşünüyorum.

  Teşekkürler…

 4. midemuhendisi avatarı

  Kahve ile ilgili olarak ben de -mutfak kültürüne meraklı ve araştıran birisi olarak- kafa yoruyor, “Türk Kahvesi neden bir espresso olmadı?” çerçevesinde bir çalışma hazırlıyorum. Özündeki fikirlerimiz aynı gözüküyor Serdar Bey, inovasyon ve yaptığı işi iyi yapma-geliştirme tutkusunun eksikliği… Yazı hazır olunca görüşlerimi ve tespitlerimi ileride paylaşırım ama o zamana kadar,

  Kahve Nedir?
  https://midemuhendisi.blog/kahve-nedir/

  Kahve Hakkında İlginç Gerçekler
  https://midemuhendisi.blog/kahve-hakkinda-ilginc-gercekler/

  başlıklı iki nitelikli yazımı bırakayım…

 5. Erman avatarı
  Erman

  Mehmet Gürs’ün 8 Ocak 2017 de NTV’de yayınlanan Arka Koltuk programında iy kahveye (hem çekirdek olarak, hem kavurma olarak, hem pişirme olarak) Ulaşmak için yaptıkları arayış ve geliştirmeleri de izlemenizi öneririm. Yani aslında eleştirdiğiniz konularda da Türkiye’de araştırmalar yapılıyor Serdar bey. Linki: https://youtu.be/Gx5ysPu-8Rg

 6. kembo avatarı
  kembo

  Sizin yazılarınızı okurken aldığım keyif inanılmaz, yazının doluluğu, içerisine farklı noktalardan giren farklı konu, obje ve başlıklar. En güzelide bütün bu herşeyin bir ortak noktada birleşmesi. Üstelik yazı içinde verdiğiniz bağlantılar, videolar ve eklerde kaybolup gitmek. Muhteşem bir tad. Sen çok yaşa üstadım.

 7. Ozge Efe avatarı
  Ozge Efe

  Merhaba, yaziniz icin tesekkurler. Daha dün vitrin meselesini düsünmüstüm, dogrusu Edirne’nin köyünde tarla kenarinda kendi yetistirdigi sebze meyveyi satan ailemin tezgahini ve Fransa’da yasadigim bolgede semt pazarinda gordugum tezgahlari kiyasladim. Aralarinda ucurum var, sonra aile WhatsApp grubuma pinterestten buldugum ornekleri attim, birkac yorum ekledim, basit neler yapilabilecegini soyledim, insanlar yol kenarinda boyle guzel tezgah gururlerse dururlar müsteri artar dedim. Sizce cevap var mi? Tahminimce gülüp geçtiler, maalesef estetik diye bir algi yok, önlerine örnek serseniz bile bos is gibi geliyor onlara. Gelecek yaz su vitrin tezgah meselesine el atacagim, etkisi olacagina eminim.

  Sevgiler

 8. Rıza avatarı
  Rıza

  Yurtdışına gittiğinde yaptığı ilk iş Türk bi lokanta bulmak olan millet kahveye bu kadar zaman ayırır mı hiç.

 9. Hüseyin avatarı
  Hüseyin

  Kahve makinesi ile ilgili yorumunuza katılmayarak Türk kahvesi makineleri icat olmasaydı da kahvenin yine aynı sıklıkta evlerde, misafirliklerde tüketileceğini düşünüyorum.

 10. Boşver avatarı
  Boşver

  Türk kahvesi ile ilgili burada (http://turkkahvesidernegi.org/images/pdf/Standartlarimiz.pdf) bir makale var ama ne kadar doğrudur nasıl bir araştırma sonucu analizi yapılmıştır bilemiyorum. Refrans olarak çokça yabancı kaynaklara yer verilmiş. Ayrıca Scholar Google’da epey bir makale var.. boğulmak isterseniz araştırabilirsiniz.

 11. Özlem avatarı
  Özlem

  Yazınızı ilgiyle okudum… Vitrin benim için hep bir metafor olmuştur bu ülkenin gerçekliğini anlatabilmek adına. Çok güzel tesbit ler gerçekten… Türk kahvesi ise gelenekselin yaşatılması olarak hep baskın gelmiştir ülkemizde. Evet Türk kahvesi makinesi bir güzel inovasyondur ancak hala israrla evimde_ tüm modern yaşantıma karşın_ cezve ile kaynatıyorsam ve makineye karşıysam evimde, bu da Türk insanının içselleştirdiği çok fazla dinamiklerle ilgilidir… Bazen geleneksel olan adına nostalji mi dersiniz yoksa başka birşey mi moderne israrla bir sıfır önde durabiliyor… Başka güzel yazılarınızda yine farkındalıklarla dolu bir güzel zaman geçirmek adına hoşkalın.

 12. serdar avatarı
  serdar

  yazıya diyecek yok elbet ama okurken link barındıran kelimelerin renginin kırmızı oluşu okumanın ahengini bozmakta, lezzetini sulandırmakta. ayrıca o her bir linkle açılacak sayfada ayrı birer külliyatın varlığı bu bozukluğu katlayıp duruyor.acaba diyorum daha yumuşak bir renk bu aksamayı hafifletmez, yazıyı daha da lezzetlendirmez mi?

 13. Sercan avatarı
  Sercan

  Merhaba, tüm yazılarınızı ve derlemelerinizi ilgiyle takip ediyorum.
  Bu içerikteki Türk kahvesi metaforu üzerinden yaptığınız çıkarımlar çok hoştu.
  Doğu, Batı; Tutku, takıntı ekseninde kafama takılan bazı konuları arz etmek istedim.
  I. Kant’a göre insan bölünmüştür. Hem hayvanlar aleminin parçası olan doğal bir varlık (hedef, mutluluk ve haz), hem de Tanrı’nın suretinde yaratılmış ahlaksal bir varlık (hedef, erdemli olmak).
  Bu bölünmüşlüğünü dengeleyen olgun uygarlıklar -21. yy. için Batı- toplumsal evrim sonucu moderniteye kavuşmuş. İçinde bulunduğumuz çağdaki Anadolu uygarlığı ise tarihsel ilerlemesini teknolojiyi ve bilgiyi kullanmaya indirgedi.
  Neden araçlara sahibiz ama toplumsal amaçlarımız yok? Neden evrensel değer yargılarını -normatif akıl ve ahlakı- küçümseyenler her alanda iktidar sahibi oldu? Neden kimse, kimsenin ne sorduğunu anlamadan sadece cevabı bulmak istiyor?
  Galiba tüm bu sorular anlamsız. “Reklamcılık kendi ürününü imal ediyor; Her daim doyumsuz, kaygılı, huzursuz, sıkılmış tüketici.” Kârın bireysel ancak bedelin toplumsal olduğu bir garip dönem.
  Saygılarımla.

 14. uzunyusuf avatarı

  İnanıyorum ki teknoloji kahve yaparken beklenen süreyi kısaltmak için değil, ileride uzatmak için uğraşacak. Ta ki bunu teknolojik yenilikler yeterli hale getirinceye kadar. Hızlıca üretilebilen, hemen alınabilen, “zaman kaybı” na sebep olmasın istenilen bu tarz değişimler ileride kendisini tam tersi bir dürtüyle değiştirecektir. Geleneksel kahve tüketiminde sadece maddeye odaklanıp, onun yapımı ve tüketimi süresinceki aktiviteleri görmezden gelirsek, sadece zaman iyileştirmesi için odaklanırız. Belki de batının ve sermayeciliğin şu ana kadar ilgilendiği en temel şey. Ama artık biliyoruz ki ilerde zaman insan gücü ile değil robot gücü ile ilişkilendirilecek. Kimbilir o zaman geldiğinde 15-20 saniyelik espressolar yerini 5-10 dakikalık geleneksel türk kahvelerine bırakacak.

 15. Hasan Tuzcu avatarı
  Hasan Tuzcu

  Serdar bey, yazıyı okurken sesinizden okumak keyfine sahip bir takipçinizim. Tutkum olan kahveden yola çıkıp emek verip birçok şeyi masaya servis etmişsiniz. Bize de bundan nasiplenmek, tadını alarak keyfini sürmek düşer. Elinize sağlık

 16. yasin avatarı

  Yüzümüze tokat gibi çarpan bir yazı daha. Bütün geceyi, SerdarK. videolarını izleyerek ve yazılarını okuyarak geçirdim yine. Çok şey öğreniyor, en önemlisi enerji doluyoruz. Varolun.

 17. Melhuzat avatarı

  Amirim harika bir yazı olmuş gerçekten! Ben bir Türk kahvesi yapıp içeyim…

 18. Kubilay avatarı
  Kubilay

  Yazınızdaki söylemi anlamış olmakla beraber, bahsettiğiniz Doğu’nun Orta Doğu olduğunu düşünmekteyim. Uzak Doğu dediğimiz Doğu’da bunlar pek görünmemekte. Örneğin, Avrupa’ya giderseniz karşınıza çıkan orta ve üst düzey lokantaların eğer tek tip mutfak hizmeti sunuyorlarsa Fransız, İtalyan, Arjantin, Meksika, Yunan, Çin, Tayvan, Japon, Vietnam gibi mutfaklardan oluştuğunu farkedersiniz. Doğu’dan gelmiş olan ve ağırlıkla Türklerin yoğun olduğu ülkelerde ise Türk mutfağı genelde bizdeki büfelerden hallice yerlerde görünür. Girdiğinizde ise, sizi karşılayan iç mekan dekorasyonu Getto’dur. Kendinizi Beşiktaş’ta kokoreç dükkanına girmiş gibi hissedersiniz. Bu örnek dahi, bulunduğu ülkenin beklentilerini anlamayan, kültürün ne istediğini farketmekten uzak duran, değişimden korkan, düzenim bozulmasıncı yaklaşımın eseri diye düşünüyorum.

 19. serkanince avatarı

  Yine harika tespitlerle kaliteli bir yazıya imza atmışsınız klavyenize sağlık. Türk kahvesi dediğin acı olur mantığıyla hareket eden doğu takıntısı Dünya’da ki kötü kahve çekirdeklerinden kabul edilen robusta çekirdeklerinin kullanılmasıyla ve bu çekirdeklerin yine aynı mantığa dayanarak fazla kavrulup , en ince ayarda çekilmesiyle zift gibi kahve yapmaktan dolayı gelişim gösteremiyor. Mehmet Gürs yetersiz olsa da bu konuda bilinçlendirme yaptı. Soy markası , yenilikçi kahve standları ile en azından pişirme tekniğini korumaya yönelik güzel çalışmalar yaptı. Son olarak yine doğu kültüründe yer alan Mırra , daha uzun pişirilerek , daha acı bir kahve deneyimi sunuyor. Sanırım geleneklerin acılarla ilgili bir bağlantısı mevcut.

 20. sena avatarı
  sena

  akü gibi enerji harcarken bir yandan enerji doluyor gibi hallere gark oluyorum sizi dinleyip okurken:)

 21. Levent ONUR avatarı

  Aaaaah çok sevgili Serdar Bey keşke keşke sizinle çok daha genç yaşlarda tanışma fırsatı bulabilseydim. Ama hiç bir şey için geç değil nefes aldığımız sürece. Ufkuma ufuk kattınız. Ufuk açıyorsunuz mutlu ve çok mutlu bir yaşam diliyorum size. Mutlu olmaya devam edin ki benim gibi nicelerine kavuşsun birikimleriniz. Tarihe düşülen notlardan biride (M. Serdar KUZULOĞLU demişti ki…) olacak çoook uzun yıllar sonra.

 22. Ferhat Özdemir avatarı

  Yazının “limonata” ile bitmesi çok güzel olmuş. Aracılığınız ile tanıştığım Çetin Altan’ın bu müthiş yazısını birkaç ayda bir tekrar ediyorum. Yaşama sevgisi ile dolmak ümidiyle…

 23. Mehmet Ortaç avatarı

  Amirim uzun zamandır yeni yazı göremiyoruz. Bir yanımız eksik kalıyor. Gözlerimiz yollarda.

 24. Mehmet Özcan avatarı
  Mehmet Özcan

  Bu uyku düzenin bozulduğu “Corona Günleri”nde (Uyku hasreti konusunda yasadiklarınızı anlamaya başlıyorum diyemem.) özenli ve şahane bağlantılarıyla dolu yazınız için teşekkür etmek istedim.

Görüşlerinizi paylaşın: