Zihnimin Kıvrımları – 1: ‘Yaşama Arzusu’

2005 yılında başladığım podcast serisine, uzun bir aranın ardından yeni bir konsept ve isimle 2020’de bir kere daha başlıyorum.

Sürekli dert yandığımız, sitem ettiğimiz bu yaşamı sürdürmek adına inadımız neden? Tam olarak neyin peşinde ve etkisindeyiz?

Zihnimin Kıvrımları’nın ilk bölümü, ileride işleyeceğim konuların temelini oluşturma niyeti taşıyor: Yaşamın temellerine ve onu sürdürme arzumuza yönelik kafamın içi kadar karışık bir bakış.

Kaynaklar


Yayın Tarihi:

Kategori:


Yorumlar

28 yanıt

 1. Mkaya61 avatarı
  Mkaya61

  Öğrenmeyi öğrenmek için geç kalmış biri için izlemesi gereken yol nedir Amirim ?

 2. Ömer avatarı
  Ömer

  Günümü güzelleştirdi!

 3. Cihan avatarı
  Cihan

  Çok teşekkür ederim.

 4. ALİ KARAYİĞİT avatarı
  ALİ KARAYİĞİT

  Amirim ,fikirlerimi görüşlerimi çevremle eşimle dostumla ailemle paylaştığımda konuşmamızın belli bir yerinde sıkıldıklarını söylüyorlar .Neden bu kadar eskileri araştırıyorsun veya neden bu kadar fazla gereksiz yazılar okuyorsun diyorlar.Güncel siyaseti takip ettiğimde sana yararı yok diyorlar.Teknolojiyi takip ettiğimde bizim ülkeden birşey olmaz diyorlar.Kısacası o diyor bu konuşuyor ben yine bildiğimi yapıyorum ama kendimi bu konularda yalnız hissediyorum .Geçenlerde konuşmanızı izledim orada merağınızı kaybetmeyin demişsiniz.Gerçekten insanı güçlü tutan yaşadığını hissettiren duyguların başında geliyor merak .

 5. Harun AKSAYA avatarı

  Amirim, şu zor günlerde ilaç gibi geldi. Daim olsun…

 6. Salih avatarı
  Salih

  Mkaya61 ‘in sorusunu yanıtlayacak bir öneride bulunmak istiyorum. https://www.coursera.org/learn/learning-how-to-learn ücretsiz olan bu dersi takip etmenizi öneririm. 4 hafta süren keyifli bir içerik. İyi günler dilerim

 7. Ranat avatarı
  Ranat

  Kafamın oldukça karışık olduğu bu corona günlerinde bu Podcast’in ne kadar iyi geldiğini bilemezsiniz ikincisini en yakın zamanda bekliyoruz teşekkürler…

 8. NALAN GÜVEN avatarı
  NALAN GÜVEN

  Hocam kafamda deli sorular oluşturdunuz , devam podcastlarınızı sabırsızlıkla bekliyor olacağım.Ağzınıza sağlık.

 9. Lokman avatarı
  Lokman

  Elinize dilinize sağlık 🙂

 10. Kubilay TUĞLU avatarı
  Kubilay TUĞLU

  Amirim,
  Podcastiniz hayırlı olsun. İlk bölüm gayet güzel ve düşündürücü idi. Sizi dinlemekten keyif alan bir takipçiniz olarak devam bölümlerini sabırsızlıkla bekliyorum.
  Ayrıca bir teknik tavsiyede bulunmak istiyorum. Podcast’i yüklemek için anchor.fm (Spotify tarafından satın alınmış bir podcast aracı) kullanabilir, birçok platforma tek kanaldan yükleme yapabilirsiniz. İkinci olarak kaynak koda baktığımda web sitenize ses kaydını gömmek için blubrry kullandığınızı gördüm. Yine anchor.fm üzerinden alacağınız embed kodu ile çok daha estetik bir oynatıcıya kavuşabilir ve daha iyi istatistik tutabilirsiniz.

  1. M. Serdar Kuzuloğlu avatarı

   Anchor ve benzeri hizmetlerin birçoğunu inceledim. Ancak şimdiye kadar farklı bir dizi süreçte yaşadığım tecrübeler başka bir hizmete bağlı olmanın uzun vadede hep soruna gebe olduğunu gösterdi. Blubrry hizmetini de hosting için değil, sadece WordPress eklentisi olarak kullanıyorum. Bu sitedeki RSS hizmeti güncellenince otomatik olarak Spotify, Apple, Google ve benzeri bütün dizin ve istemciler de güncelleniyor. Dosyalarımı kamu malı (public domain) olarak ArchiveOrg’da tutuyorum.
   Fakat bahsettiğiniz gibi Anchor bu alandaki en iddialı ve pratik seçenek. Kendi yöntemlerim zorlamaya başlarsa dikkate alacağım ilk seçenek olacak kesinlikle.
   Çok teşekkür ederim.

 11. SEVCAN DEDEOĞLU avatarı

  Serdar ‘Abi’ demek istiyorum iznin olursa 🙂 Bugun önce3 bölüm CoronaVirüs Dosyası izledim sonrasında da podcastini dinledim ki tam da elimde olan kitaptan açtın podcasti acaip mutlu oldum. Cehenneme Övgüyü 4 yıl önce okumuştum ,dün yeniden elime almıştım. Sen de girizgahı yapınca mutlu oldum. Evden calıstığım pazartesi günümü seninle tamamlamış oldum ki benim icin cok faydalı bir gün oldu zihinim sürekli calıstı ve bağ kurdu sahip olduğum bilgilerle . Çok teşekkür ederim. İyi ki varsın
  Corona ile ilgili olarak bunu bir sistem krizi olarak görüyorum. Corona virüsünde tesadüfi olarak bu kriz balonunu beklenenden önce patlattığını düşünüyorum. Bunca haber ve bilgi selinin tutsaklıpından da ancak yazarak ve paylaşarak kurtulabileceime inanıyorum. Bir yazı kaleme aldım. Göz atarsan acayip mutlu olurum .Linkini paylaşıorum ;https://medium.com/@sevcandedeoglu92/corona-g%C3%BCnlerinde-ernest-hemingwayin-%C3%A7anlar%C4%B1-c46e79caedf4

  Bi gün karşılıklı konuşup zihin açıcı sohnetlere girersek cok mutlu olurum 🙂 Şu dönemde online olarak mümkün tabi.

 12. Gökay E. avatarı
  Gökay E.

  Serdar bey, siz bu ülkenin başına gelmiş en güzel ikinci şeysiniz. Tüm yazılarınızı, videolarınızı ve konuk olduğunuz her yayını takip ediyorum. Ne kadar detaycı ve titiz olduğunuz bütün içeriklerde hissediliyor. Böyle güzel içerikler hazırlayıp sunmanıza da hayran oluyorum. Sizi gönülden tebrik ediyorum.

  Bu arada konuyla ilgili sizden bir tavsiye almak istiyorum. Düşünmeyi çok seviyorum. Her konuda yolda otobüste tuvalette duşta sporda yani her yerde düşünmeyi/plan yapmayı seven biriyim. Bilmek çok güzel, yeni şeyler öğrenmek daha güzel. Fakat öyle şeyler öğrendiğim oluyor ki şüpheye düşüyorum. Yani karşıma çıkan bazı şeyleri okurken “ya bu karşıma düşünmem istediğin için çıktıysa” “ya doğru bildiğimden şüphe duymam için üretilmiş bir konuysa” gibi sorularla kendimi inanılmaz bir karmaşa içinde buluyorum. Sizin böyle durumlarda izlediğiniz yol nedir? Ayrıca, uyanık olmak ve değiştiremeyeceğiniz şeyleri bilmek ve buna rağmen aynı durumda yaşamak sizin için ne kadar zor?

  1. M. Serdar Kuzuloğlu avatarı

   Şahsen düşünmenin, çabalamanın ve bir nebze de olsa bir şeylerin farkında olmanın bunların aksiyle karşılaştırılınca daha insancıl olduğunu düşünüyorum. Düşünmeden, bilmeden yaşamak insanca değil. Şüphe de iyidir. Düşününce; bizi insan yapan her şeyin bize bu kadar zor ve yük gelmesi ne ilginç, değil mi?
   Aklıma eski bir yazım geldi. Belki ilginizi çeker: Ama insan uyumaz bazen, düşünür.

 13. İsim Gerekli avatarı
  İsim Gerekli

  Malesef antennapod’da gözükmüyor.

 14. Hakan GÖKTÜRK avatarı
  Hakan GÖKTÜRK

  İnsan üç beş damla kan, ırmak üç beş damla su;
  Bir hayata çattık ki, hayata kurmuş pusu.

  Geldi ölümlü yalan, gitti ölümsüz gerçek;
  Siz, hayat süren leşler, sizi kim diriltecek?

  Kafdağını assalar, belki çeker de bir kıl!
  Bu ifritten sualin, kılını çekmez akıl!

  SAKARYA TÜRKÜSÜ

 15. Ayhan KORKMAZ avatarı

  İşte güzel bir haber daha. Görüşlerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmediğiniz için teşekkürler. Takipte kalacağım.

 16. Utku İşbilir avatarı
  Utku İşbilir

  Amirim bu güzel içerik için teşekkür ederim. Sormak istediğim bir soru var. Kaynak taramasını (günümüz internetinde doğru ve kaliteli bilgiye ulaşmak için) anlattığınız bir yazınız ya da videonuz var mı? Varsa ben bulamadım linkini paylaşır mısınız?

 17. ASLIHAN OKUR avatarı
  ASLIHAN OKUR

  Teşekkürler çok faydalandım.Cemil Meriç’ten alıntılar çok iyiydi. Platon’a referansla hazırlanan resim true government/corrupt government hoşuma gitti.Merak eden, düşünen ve okuyan olmak ne güzel.Sizden çok şey öğrendim.Televizyon programlarında görüp takip etmeye başladığımdan beri bir çok yazınızı okudum, videonuzu seyrettim.İyi ki varsınız, hep paylaşın biz de öğrenelim.

 18. Hakan Bayrak avatarı
  Hakan Bayrak

  Harika bir postcast…ve diğerleri de öyle…ağzınıza sağlık…

 19. Emrah Kaçmaz avatarı
  Emrah Kaçmaz

  Ağzınıza zihninize emeğinize sağlık teşekkürler

 20. Doruk Sönmez avatarı
  Doruk Sönmez

  Abi podcast’lerini dinlerken bu hayatta yalniz olmadigimi, sadece bunlari benim sorgulamadigimi goruyorum ve bu beni cok mutlu ediyor.1 saniye icinde dusunduklerimi anlatsam 2 gunde anlatamam ama sen bunu yarim saat veya bir saatte yapiyorsun bu da senin farkin olmali ve bana yasattigin bu mutluluk icin cok tesekkur ederim abi.Iyi ki varsin!!!!!

 21. Serdar çelik avatarı
  Serdar çelik

  Platon metoforuna bayıldım abi ve okuduğumuz yazarların ortak olmasından dolayı da anlaşılmanız ve anlatmak istediğin gayet güzeldi ayrıca alıntılarınızda okumaya teşvik ediyor.Teşekkürler…

 22. […] Zihnimin Kıvrımları Podcast: 1. Bölüm — M. Serdar Kuzuloğlu üzerinden […]

 23. Özcan avatarı
  Özcan

  Amirim, söylediğin herşey güzel geldi; yani hemfikiriz. O yüzden, dinlemesem mi acep artık seni?! Ne dersin 😉

 24. Öner Bilgin avatarı
  Öner Bilgin

  Merhaba Serdar bey harika içerik olmuş. Mutluluk bölümünü dinlemeden bu bölümle ilgili bir soru sormak istiyorum. Öğrenme merak ve sonrasındaki düşünmeden geliyor diyorsunuz ama bundan önce temel başka bir soru var bence. O da şu: öğrenmeye hazır miyim? Sonuçlarını kaldirabilecek miyim? Cunku biliyoruz ki cahillik mutluluktur. Ve eğer öğrenmeyi tam anlamıyla gerçekleştirebilirsek geri dönüşü olmayan bir yola giriyoruz. Öğrenmek bir seçim ama öğrendiğimizi silmek (unlearn) çok zor olan bir şey ve artık seçim şansımız kalmıyor. Bence öğretmenler morpheus gibi hap seçimini açıkça belli sormalı. Sizce öğrenerek mutlu olunabilir mi?

 25. Öner Bilgin avatarı
  Öner Bilgin

  Yorum yazdım ama gelmedi acaba bir moderasyondan mi geçiyor yoksa iphone un oyunu mu

Görüşlerinizi paylaşın: