YouTube’un yeni denemesi: XL

(Öncelikle yeri gelmişken insaniyet namına hatırlatayım. Youtube İngilizce’de ‘Yuğtuğb’ şeklinde telaffuz ediliyor. Yani yazıldığı gibi ‘Yutube’ şeklinde değil. Çok sık karşılaştığım için yazma gereği duydum.) Online video sektörünün lideri YouTube, başındaki dert azmış gibi her geçen gün başka bir yenilikle ortam kokluyor. Bunlara son örnek de Youtube XL. XL’in özelliği AJAX destekli arayüzü sayesinde online…

(Öncelikle yeri gelmişken insaniyet namına hatırlatayım. Youtube İngilizce’de ‘Yuğtuğb’ şeklinde telaffuz ediliyor. Yani yazıldığı gibi ‘Yutube’ şeklinde değil. Çok sık karşılaştığım için yazma gereği duydum.)

Online video sektörünün lideri YouTube, başındaki dert azmış gibi her geçen gün başka bir yenilikle ortam kokluyor. Bunlara son örnek de Youtube XL.

XL’in özelliği AJAX destekli arayüzü sayesinde online video içeriğini web sitesi görünümünden Hulu ya da Joost’ta gördüğümüze benzer şekilde daha basit, sade ve ‘zaplama’ hissi yaratacak bir forma sokması.

Youtube XL
Youtube XL ana sayfasından görünüm

Bu formatı tamamen tarayıcı içinde, hiçbir ek yazılım, eklenti kurmadan sağlayabiliyor oluşu onu birçok farklı cihazdan da tüketilebilir hale getiriyor. Şu arayüzü Apple TV, PS3, Xbox360, Nintendo Wii ya da Microsoft Windows Media Center PC‘den televizyonunuza yansıtıp kumandanızla takip ettiğinizi düşünün.

Hatta televizyon üreticilerinin yavaş yavaş eklemeye başladığı kablolu / kablosuz internet erişiminin bu arayüzle doğrudan iletişim kurduğunu hayal edin.

Denemek için: http://www.youtube.com/xl

Üstelik unutmayın: Başbakan giriyor, siz de girin!


Yayın Tarihi:

Kategori:

Etiketler:


Yorumlar

3 yanıt

  1. İbrahim avatarı

    Tasarım olarak geliştirildiğinde daha güzel olacaktır …

  2. Egitisim Kariyer Enstitusu avatarı

    Videolararası geçişlere biraz daha animasyon katılabilirdi. Teşekkürler Serdar Bey.

  3. Abdullah avatarı

    Bu durdurulmuş…

Görüşlerinizi paylaşın: