Google reklamverenlerini bekleyen acı sürpriz

Televidyon ve Yahoyt için yoğun bir Google Adwords kullanıcısı olarak sistemin işleyişinde bir takım mali gariplikler olduğunun ilk günden bu yana farkındaydık. Ödemeleri Google ile ilgisi olmayan İrlanda merkezli (Arvato Finance) adlı bir firmaya Citibank üstünden havale ediyoruz (diğer herkes gibi), Google da parayı aldım, yürüyün diyor. Peki bunun vergisi (KDV) ne oluyor? İşte bu…

Televidyon ve Yahoyt için yoğun bir Google Adwords kullanıcısı olarak sistemin işleyişinde bir takım mali gariplikler olduğunun ilk günden bu yana farkındaydık.

Ödemeleri Google ile ilgisi olmayan İrlanda merkezli (Arvato Finance) adlı bir firmaya Citibank üstünden havale ediyoruz (diğer herkes gibi), Google da parayı aldım, yürüyün diyor.

Peki bunun vergisi (KDV) ne oluyor?

İşte bu acayip durumu sadece bizim farketmediğimizi bir gün MYK’ya gelen bir yazıyla anladık. Başbakanlık Gelirler İdaresi Başkanlığı yürüttüğü bir soruşturmaya karşılık televidyon’da yayımlanan iki Google röportajının orijinal kopyasını bizden istiyordu. Hazırladık, yolladık.

Biraz eşeleyince işin altından Google’a aktarılan paraların KDV’sinin peşine düşüldüğü gerçeği çıktı. Google yöneticileri de üstü kapalı bu gelişmeyi doğruladılar. Bu olaylar aylar önce yaşandı. Muhtemelen sonuca doğru yaklaşıyoruz demektir.

Durum özetle şu: çok yakında Google’a ödenen reklam paralarının KDV’sini devlet bizlerden isteyecek. Bu bizim gibi ufak bir şirket için bile o kadar büyük bir tutara denk geliyor ki kara kara düşünüp duruyorum.

Peki ya bizi devede pire gibi bırakan dev Google  reklamverenleri ne yapacak?

Peki siz ne yapacaksınız?

ÖNEMLİ NOT: Bu yazıyı yazdıktan 1 gün sonra Google İrlanda Adwords Ekibi’nden Nilgün Kopuzoğlu bir açıklama gönderdi. İçindeki herkesi ilgilendiren kısmı aynen ekliyorum:

Yalnızca Avrupa Birliği fatura adreslerine sahip olan AdWords reklamverenleri KDV masraflarına tabidir.
Ancak Google Ireland Ltd, Türkiye dışında kurulmuş olan ve yurtdışında hizmet veren bir firma  olduğundan, sunduğumuz faturalar yasal olarak geçerlidir.
Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nca yayınlanan 15/12/2004 tarih ve GEL.0.29/2920-228-48-60202 sayılı yazıya göre, yurtdışında bulunan bir firmadan internet aracılığıyla alınan hizmetlerin karşılığı olarak elektronik ortamda alınan faturalar veya makbuzlar, yapılan ödemeyi gösterir banka kredi kartı silip/ekstresi veya banka havalesi dekontu ile birlikte resmi bir belge olarak ibraz edilebilir ve gider / maliyet kaydı olarak düzenlenebilir.
Google Adwords’ü iş amaçlı kullandığınız için ve adresiniz İrlanda dışında AB kapsamında bir iş adresi olduğundan, KDV masraflarını kendiniz tahakkuk ettirmeniz gerekmektedir. Faturanızda ek olarak KDV masrafları yer almayacaktır.

Bu pekiştirici bilgiden de haberdar olmanızda fayda var.Yayın Tarihi:

Kategori:


Yorumlar

6 yanıt

 1. Gazanya avatarı

  Siteye maliye’nin bannerını koysak. Vergi hakkında bir kaç video ve yazı koysak. Size yaptığımız gibi tüm bannerları da insanlık adına hayır olsun diye koyduk desek. Acaba yerler mi 🙂

 2. Mehmet Ozturk avatarı
  Mehmet Ozturk

  Arkadaslar bir uluslararası vergi uzmani olarak biraz bilgi vereyim. bu durum her tur yurtdisi fatura icin gecerlidir. Google, irlanda ya da adwords e has bir fark yoktur. Bir AB ulkesi TR ye fatura kesiyorsa ihracat oldugundan kdv dogmaz. Bu durumda TR ye dusen de bu kdv yi almaktir. Faturayi alip gider yazacak olana dusen de sorumlu sıfatı kdv denen yolu takip etmektir. Hizmet yurtdisinda veriliyor kabul edildiginden gelir vergisi stopaji dogmuyor. O reklamlardan TR de de faydalanildigi ileri surulurse (ki mumkun olabilir aslinda) bir de gelir vergisi yuku dogar.

 3. Banka Kredileri avatarı

  Öldürür bu memleketin işleri be yahu:) Maliyeciler interneti öğreniyo arkadaşlar galiba:) İşi bulduk walla:)

 4. Hüseyin Erkmen avatarı

  Ne kadar ki Türkiye google adsense harcama miktarı?

 5. mono avatarı
  mono

  ya bu nilgün kopuzogluna nasıl ulaşırız… ciddiyim bak… bişe sorcam ben bu kıza

 6. Bilisimhaberi avatarı

  Direk ara İrlanda’yı I want meet Mrs. Nilgün de yardımcı olurlar. Çok nazikler

Görüşlerinizi paylaşın: