Facebook ve Markalar Anketi (2013)

Facebook’un Türkiye için anlamı herkesin malumu. Milyonlarca kişi için internete girmek Facebook’a girmekten ibaret. Bu kadar büyük bir kitleyi markaların başıboş bırakması elbette düşünülemez. 2011 yılından bu yana tekrarladığım (yani geleneksel diyebiliriz) Facebook ve Markalar başlıklı anketin 2013 ayağı da tamamlandı.

Twitter ve Facebook‘taki çağrıma ilgi gösterip anketi dolduran 1.418 kişiye buradan teşekkürlerimi sunuyorum. Ve söz verdiğim gibi sonuçları 6 Kasım itibariyle derleyerek hepinizin kullanımına açıyorum. İçeriğini değiştirmediğiniz sürece kullanmakta, dağıtmakta, paylaşmakta serbestsiniz.

(Aşağıdaki kopyanın alt bandındaki en son tuşa basarak sunumu tam ekran inceleyebilirsiniz)

Olayların tarihçesine de bakmak isterseniz:

 • Facebook ve Markalar Anketi (2011)
 • Facebook ve Markalar Anketi (2012)

Faydalı olması dileğiyle.

, , , , ,

8 Responses to Facebook ve Markalar Anketi (2013)

 1. Kerem Çobanoğlu 06/11/2013 at 23:15 #

  Bence biraz daha soru sorsaydınız yine de insanlar kırmaz katılırdı.
  Ben ölçülebilirlik ve genellikle tuhaf istatistikleri çok merak eden biri olarak, anketleri genellikle yan sekmede açıp vakit buldukça bir istatistik oluşturulmasına katkı sağlamaya çalışıyorum.

  “bugün kimler toplu hangi ulaşım araçlarını kullandı”
  “en son yediğiniz yemek” vs gibi gibi farklı sorularla da okuyabileceğimiz değişik davranışlar çıkabilir.

  Mesela sahibinden.com’da en çok incelenen araba markasının BMW olup, en çok satılanın markanın Renault olması gibi, toplantı yaptığım firmalardan da merak ettiğim tuhaf detayları öğrenmeye çalışıyorum. Sonra da kullanabilir miyim diye izin falan istiyorum.

  Diyeceğim o ki, devamını bekliyoruz.

  Hele hele insanların bir proje üzerinde çalışırken, istemsiz şekilde tüm dünyalıları kendi çevresindeki insanlar gibi görme handikapını da düşünürsek, lütfen gördüğünüz anketlere katılın, katılttırın.

  • M. Serdar Kuzuloğlu 06/11/2013 at 23:17 #

   Seneye biraz daha kapsamlı bir şekilde yineleyeceğim anketi. Şıklarda bazı eksiklikler var. Sürekliliği bozmamak adına eklememiştim ama seneye yeni ve daha kapsamlı bir araştırma yapacağım.

   Tavsiyeleriniz için ayrıca teşekkürler.

 2. Yiğit Kalafatoğlu (@yicit) 06/11/2013 at 23:21 #

  Eline sağlık üstad. Tek içimden geçen keşke her yaş grubundan eşit düzeyde katılım sağlabilseymiş, daha da sağlıklı bir sonuç olurmuş.

 3. Mustafa Kemal Öz 06/11/2013 at 23:28 #

  Sonuçlar az çok tahmin ettiğim gibi çıkmış.. Uğraşı için ayrıca teşekkür ederim.

 4. Kerem Çobanoğlu 06/11/2013 at 23:48 #

  Ben de cevabınız için teşekkür ederim.

  Biraz daha farklı konulara değinmek bazı incelemeler yapmak istiyorum ama yapmak istediklerimi gerçekleştirebilecek kadar ünlü değilim henüz. O yüzden sizin gibi nüfusu olan kişileri ikna etmek niyetindeyim, istediğim anketler/sonuçlar için. :)

  Mesela genel olarak internetten siparişe çekinen ama sadece gittigidiyor’dan “alış” yapan insanların olması çok tuhaf geliyor bana.

  Ya da tanıdığım ve şu an üzerinde çalıştığımız uygulama hakkında eleştirilerini belirten herkese, “sence Türkiye’de kaç android kaç ios cihaz vardır” diye soruyorum ve cevapları gördükçe, hem anket ve araştırmalar yapmaya niyetleniyorum hem de insanlara dünyanın/ülkenin etraflarından oluşmadığını anlatmaya niyetleniyorum.

  Hatta mesela insanların askere gittiği şu günlerde, sektörden ve genellikle marka tarafında çalışan arkadaşlarıma hep, aslında yaşadığın yerin nasıl bir yer olduğunu göreceksin modunda cümleler kurdum.

  Basit bir facebook reklamı oluşturmak dahi olsa yapacağı iş, ülkeyi okumamış insanlarla çalışmama gibi düşüncelerim var.

  Neyse galiba bu ve benzer konularda düşündüklerimi buraya yorum olarak yazmak yerine bir blog açmalıyım artık. Pardon kirlettim buraları.

  Sonuç olarak internet ve kullanım davranışları hakkında siz anket hazırlayın, destek olmak isteyenler desteklesin, paylaşalım, ben mesela babamın arkadaşlarına falan da yaptırayım. Bu tarz anketlere katılımı arttırmak için çabalayalım ki, daha güzel okunacak ve katkı sağlayacak çalışmalar olsun.

  İyi akşamlar.
  Teşekkürler.

 5. Hakan Ceylan 07/11/2013 at 10:55 #

  Anket sayesinde kendi tercihlerimin genel katılım içinde bulunduğu noktayı tespit edebilme şansına sahip oldum. Eline sağlık, teşekkürler.

 6. Aykut 07/11/2013 at 11:33 #

  amirim Türkiyeli kullanıcılar derken ne demek istediniz? mesela ingiltereli veya fransalı kullanıcılar doğru bir tanım mıdır?

 7. İsimsiz 14/11/2013 at 11:23 #

  Elinize sağlık çok Güzel bir çalışma olmuş.

Bu yazıyı tamamlayacak katkılarınızı beklerim