İçeriğe geç

Facebook’taki Türk markalarının algı raporu

1 Mart 2011 günü Twitter, Friendfeed ve Facebook hesaplarım üstünden yaptığım bir çağrıyla duyurduğum anketin sonuçlarını paylaşma zamanı geldi. Kime ne faydası dokunur bilemem ama katılan 1.530 kişinin hepsine çok teşekkür ederim. Duyuruyu yaparken söylediğim gibi sonuçları hepinizle paylaşıyorum.

İndirmek için ilgili linkleri kullanabilirsiniz. Web üstünden incelemek isterseniz ‘Full’ düğmesine basarak tam ekran yapmanızı tavsiye ederim.

Yeni bir ankette görüşmek üzere!

Kategori:Web Dünyası

2 Yorum

  1. Raporu daha okumadım ama şahsen benim için gerekli bir araştırmaydı. Çok teşekkür ederim 🙂

  2. Merhaba,
    Aslında doğru bir denek olmasam da yardımcı olmak için ankete katılmıştım. Sonuçları da ilgiyle okudum teşekkürler 🙂 Mesleki olarak da ilgimi çeken bir konu ve listede adı geçen markalardan birinin sayfasının oluşum aşamasından beri içindeyim. Facebook’ta markalar çok ciddi sınav veriyorlar fakat büyük çoğunluğu hala bunun farkında değil. Bir hevesle açılıp kaderine terk edilen sayfalar, yazılmış olumsuz görüşleri yanıtlamayan sayfa yöneticileri bizler için çok değerli olan bu mecradan markaları da soğutuyorlar. Özellikle hızlı tüketim gibi şikayete açık markaların bile sayfalarını, yorumlarını takip etmeyişi inanılmaz. Diğer bir konu da bu sayfalarda “üreyen” spam nitelikli post’lar… “Jigolo ilanı” bile yayınlayan var. Dolayısıyla açıp bırakmakla olmuyor “takip şart” 🙂 Özellikle Facebook’taki kullanıcı çeşitliliği bu markalara 7/24 kriz yaşatmaya müsait. Bunların yanında bu sayfalar interaktif iletişimin sağlanabilmesi, duyuruların hızlı ve verimli yapılabilmesi ve özellikle etkinlikler sırasında sıcak iletişim kurulması açısından çok da önemli. Türkiye’deki birçok marka son dönemde sosyal medyada var olmayı daha çok önemsemeye başladı, sevindirici bir gelişme, fakat ısrarla söylüyorum ki “kontrollü” olduğu sürece 🙂 Bu süreçleri takip eden çok başarılı uzmanlık ajanslarımız var artık ve ben yakın zamanda her kurumsal iletişim ekibinde bir de sosyal medya uzmanı göreceğimizi umuyorum… Selamlar.

Görüşlerinizi paylaşın: