Candy Crush ekonomisi

Rengarenk şekerlerin kilo yapma ve diş çürütme dışında bir ‘faydasından’ söz edilebilir mi? Üreticisi için evet.

Bir Tetris ya da Angry Birds olmuş mudur? Kesinlikle evet. Candy Crush oyununa ait rakamsal veriler bu iddiayı sonuna kadar destekliyor. 500 milyon dolar değerle halka açılmaya hazırlanan King Digital‘ın en büyük kozu şüphesiz bu sonu gelmez şeker çılgınlığı.

unnamed

Önce oyuna dair ilginç bir ayrıntıyla başlayalım.

Sadece resmi Youtube videosu 2 milyara yakın izlenen Gangnam Style‘ı unutmuş olamazsınız (Macarena, Lambada ya da You Can’t Touch This gibi nöronlarımıza kazındı). Memleketimizi de şereflendiren PSY kardeşimizin bu şöhretin ardından gelen ikinci klibi Gentelman’ı izlerken bir buçuk saniyelik Candy Crush seansını da kaçırmış olamazsınız.

Bu teşhirin oyunun üretici firmasına bedeli 1 milyon dolar oldu!

Bir mobil oyunun bir müzik videosunda 1 saniye yer almak için 1 milyon doları gözden çıkardığı bir zaman dilimi… Şirketin bu yatırımdan çok daha kazançlı çıktığını kabul ederiz, değil mi? Haksız da sayılmayız. Rakamlara bakalım:

 • Oyunun üreticisi King Digital Entertainment PLC’nin (bundan böyle King diyelim) 2012 geliri 164,4 milyon dolar. Candy Crush ile (yani 2013’te) yıllık gelir 1,88 milyar dolara çıkıyor.
 • Aynı dönemde dişli rakip Zynga’nın geliri 873 milyon dolarda kalıyor. Farmville devri çok eskide kaldı (Candy Crush da bir gün aynı kaderi paylaşacak elbette).
 • Taklitlerin mantar gibi türemesinin ardından King şirketi Candy kelimesini bir oyun markası olarak tescilledi.
 • Dünya mobil oyun gelirlerinin yüzde 95’ini 3 oyun paylaşıyor: Candy Crush Saga, Farm Heroes Saga ve Pet Rescue Saga. Liderin kim olduğunu tahmin ediyorsunuz sanırım. Yüzde 78’i bizim şekerlere gidiyor.
 • 2014’te mobil oyun gelirlerinin yüzde 30 artması bekleniyor. (2013’te 13,2 milyar dolardı). King de bundan aslan payını alacak gibi görünüyor.
 • Yayıncı şirketin 2012 karı 7,8 milyon dolardı. Bu rakam 2013’te 567,6 milyon dolara çıktı.

Yeni bir Angry Birds mü doğuyor? Göreceğiz.


Yorumlar

4 yanıt

 1. Hsyn avatarı

  Hiç oynamamış olmanın gururunu yaşıyorum…

 2. semat avatarı
  semat

  Şeker beni de yakalayamadı, çok memnunum

 3. evrenulgen avatarı

  Yan ürün olarak (hediyelik eşya,oyuncak,film) Angry Birds’ü yakalayamaz.Belki onun gibi ek oyunlar çıkarmasıda zor ama can sıkıntısı (bekleme salonu,otobüs,tuvalet) anında iyi bir oyun.(Henüz oynamamış olmamın sevincini yaşıyorum)

 4. İnternet kılavuzu avatarı

  Şeker benide yakaladı facebook’dan oynamıyorum illada telefon.

Görüşlerinizi paylaşın: