İçeriğe geç

Blog sahiplerine veri analiz tavsiyeleri

Bu yazıda paylaşacağım hizmetlerin bir kısmı her türden site sahibinin işine yarar ama belki de başlığı ‘WordPress blog sahiplerine’ diye güncellemek gerekirdi (nimet adres sormaz ki?).

Google Analytics kullanmayan site var mı bilmiyorum. Sayfalarınıza ekleyeceğiniz tek bir satır ile site siteniz ve ziyaretçileriniz hakkında istemediğiniz kadar derin ve çeşitli bilgiler sunan ücretsiz bir araç. Standart hali yeterince iyi ama işi biraz daha geliştirmek isteyenler için ücretli / ücretsiz yüzlerce ek de var. Bu yazıda işinize yarayacağını düşündüğüm Analytics tabanlı birkaç yeni nesil hizmetten bahsedeceğim.

Google Analytics Dashboard

Google Analytics Dashboard adlı (ücretsiz) WordPress eklentisi bu kodu sayfalarınıza otomatik olarak eklemenizi, WordPress yönetici ekranında detaylı bir özet ekranı yerleştirmenizi ve yeni nesil Analytics kod ayarlarını kolayca yapabilmenizi sağlıyor. Kendi sitesinde detaylı açıklamalarını (ve başka güzel eklentileri) bulabilirsiniz.

Xtra.ga

Bu ücretsiz hizmet Google Analytics’in rapor sayfalarını mümkün olduğunca sadeleştirip her gün size (ya da belirleyeceğiniz bir gruba) özel formatlı bir eposta şeklinde yolluyor. Kaç kişi ziyaret etmiş, hangi platformları kullanıyorlar, hangi siteler üstünden ve anahtar kelimelerle sayfanıza gelmişler gibi pek çok bilgiyi bir gün öncesiyle kıyaslayarak inceleyebilirsiniz.

Her site için kullanabileceğiniz güzel bir seçenek. Deneyin derim.

See your visitors

Google Analytics ve benzeri hizmetler sitenizdeki trafiği özetleme konusunda başarılılar ancak o an neler olduğuna dair en ilginç sonuçları see your visitors veriyor.

Hizmete (ücretsiz) üye olduktan sonra sayfanıza ekleyeceğiniz bir satır kod sayesinde bu hizmet -adından da anlayacağınız gibi- o an sitenizde insanlar nereye tıklıyor, nelere bakıyor bir heatmap ile gösteriyor. Böylece sitenizde ne ilgi çekiyor, ne çekmiyor inceleme fırsatı yakalıyorsunuz.

Yönetim ekranını açtığınızda sitenizin görüntüsü üstündeki renk değişimlerini gözlemlemek hipnotize edici bir hal alıyor. Uyarmış olayım 🙂

Qunb

Bir başka Analytics özetleme ve görselleştirme aracı daha. Analytics hesabınızı bağladıktan sonra blog, e-ticaret, haber sitesi gibi hangi tip bir site olduğunuzu seçtikten sonra aşağıda görebileceğiniz senaryolarla analiz verilerinizi görselleştirebiliyorsunuz (tıklayıp büyütebilirsiniz).

qunb

Kesinlikle harika ama ne yazık ki ücretli bir seçenek (ücretsiz bir deneme sürümü de var). Detayları sitesinden inceleyebilirsiniz.

Levers

Büyük veri (big data) kavramını duymamış olamazsınız. Bu aralar cümle içinde kullanmayanı dövüyorlar. Anlamıyla niyeti arasında farklar barındıran bir kavram. Anlamı adından anlaşılıyor. Ama onu anlamlı hale getiren şey koca veri yığınları içinden anlamlı bir veri çıkarıp bunu stratejiye dökmek. Yoksa hepimizin hayat boyu izleye, dinleye bitiremeyeceği dijital şarkı, türkü, film arşivi de büyük bir veri oluşturuyor.

blueprint

Levers hizmeti bağladığınız Google Analytics verilerini inceleyerek gelecekte trafiğinizin nasıl şekilleneceğini öngörüyor. Bu hizmetin kısa bir süre sonra büyük bir satın alıma sahne olacağını düşünüyorum. Levers ücretsiz ancak ön kayıt gerektiriyor. Onay için sabırlı olmakta fayda var, kuyruk uzun!

MoreMetrics

Google Analytics ve bağlı hizmetler sitenize ait performansınızı ölçüyor. Peki ya sosyal medya? MoreMetrics adlı ücretsiz hizmet birkaç basit adımla sosyal medya hesaplarınızın performanısını da Analytics üstünden takip edebilmenizi sağlıyor. Şu an için Twitter, Facebok sayfaları, Youtube, Instagram ve Google+’ı ekleyebiliyorsunuz.

Twitter-Followers-in-Google-Analytics

Zaman bazındaki iniş çıkışları gözlemlemek için kesinlikle akıllıca bir seçenek.

Faydalı olması dileğiyle.

Kategori:Web Dünyası

32 Yorum

 1. Google Analytics sitenizle ilgili bir çok veriyi gösterebiliyor gayet güzel. Fakat WordPress’in Jetpack uygulaması daha sade kullanmak isteyenlere diğer bir alternatif olarak gösterilebilir.

  • Doğru, fakat Jetpack’in arayüz olarak destek verdiği WordPress Analytics temel veriler açısından bile Google Analytics’e kıyasla çok basit kalıyor.

   • Katılıyorum Jetpack ile Google Analytics mukayese bile edilemez. Üç beş satır kodla aldığımız veriler mükemmel.

 2. Guven Guven

  Bunlara ek olarak PIWIK uygulamasını tavsiye edebilirim. Ben kendi blogumda kullanıyorum. Google Analytics’e bağlanmıyor kendisi ancak onun kadar çok detaylı bilgiye erişmenizi sağlıyor. Ücretsiz ve açık kaynak kodlu. Mobil uygulamaları ve WordPress için eklentisi var bu sayede panele girmeden ister iOS üzerinden istersenizde WordPress Admin sayfasından istatistiklere erişebiliyorsunuz.
  Ben Google Analytics’i blogumun Google dostu olması için verdiği önerileri için kullanıyorum. Temel istatistiklerimi Piwik’den alıyorum. Kesinlikle tavsiye ederim.

 3. Atilla Atilla

  Hem Google Analytics hem de Yandex Metrica kullanıyorum. Metrica kullanmamın sebebi ziyaretçilerin mause hareketlerini bir video gibi izliuyorsunuz. Analytics’de gerçek zamanlı ziyaretçi göstergesi de var, Metrica’da bu özellik yok.

 4. selim selim

  Didiklerin iyi gibi amma, bişey anlamadık, gelirken de bizim torunlara bonibon fındık fıstık gibi al da gel….

 5. Uzun zamandır Google Analytics kullanıyorum. Gerçek zamanlı ziyaretçi takibi ve son düzenlemelerden sonraki hali çok iyi oldu.

 6. Xtra.ga hakkında hiçbir bilgim yoktu fakat sayenizde öğrendim ve hemen kullanmaya başladım. Oldukça faydalı bir makale olmuş, fırsat bulduğunuzda sizce en başarılı WordPress eklentileri ile ilgili yorumlarınızı okumayı çok isterim. Teşekkürler,

  • Hoşuma giden ve kullandığım WordPress eklentileriyle ilgili bir yazım var zaten. Yazının başında linkini vermiştim.

 7. Chartbeat var, kısmen sıyrıldığı noktalar var google analyticten.

  • Chartbeat’i denedim ancak Google Analytics kadar dışa açık ve geliştiriciler tarafından zenginleştirilen bir platform değil. Dahası ücretli bir uygulama.

 8. Deneyim Deneyim

  Amerikan kökenli şirketlere mümkün olduğunca uzak olmayı seviyorum.
  Kendi kurduğum piwik ve yandex metrica aracılığı ile takip ediyorum.
  Yandex metrica’nin arayuzu g.analytics ten daha iyi gibi.

 9. Google analytics çok iyi analiz yapıyor.

  Amma velakin kendi kendimizi google’a fişlemiyor muyuz? Kişisel değil, yarı özgün projelerin tutmama nedeni analytics’tir. İçeriği, kullanıcı bilgilerini kendi elimizle verdiğimiz için ön sıralara çıkamıyoruz. Analytics’in doğrudan arama sonuçlarına etki ettiğini düşünüyorum.

 10. Google Analitik verilerini düzgün okumak cidden çok önemli bir iş, sadece hit bak çıkla olacak iş değil analitik. Bu yüzden aldığım verileri nasıl yararıma kullanabilirim diye düşünürüm genelde.

 11. Jetpack’in yetersiz olduğunu savunanlardanım maalesef günümüzde, özellikle sosyal medyanın seo açısından önemini ve hatta sosyal medya seo gibi bir sektörün mümkün olabileceği düşünülüyorken jetpack bu ihtiyacımızı karşılayamıyor.

  Google analiytics konusuna gelirsek fazlasıyla karmaşık ve bu makalede yazan 2 ürün kullanmaya başladım bile. Serdar abi, teşekkür ediyorum.

  Konu dışı: E-Tohum start-up konuşmanızı dinledim ve açıkçası feyz aldığım çok nokta oldu, teşekkür ederim gerçekten o konuşmayı yaptığınız için ve tabii ki etohum girişiminin değerli yöneticilerine.

 12. suatsaygin suatsaygin

  Jetpack ile Google Analytics verileri arasında %50 gibi fark var bende. Sizce neden olabilir?

 13. Google Analytics ve metrica kullanıyorum bende. Özellikle google’ın webmasterlar için sunduğu ürünleri (Analytics ve Webmaster tools) kullanıp, sonuçları iyi analiz edebilirseniz çok yararlı olduğunu göreceksiniz. Seo çalışmaları için her ne kadar bunları kullanmanın sıkıntı doğuracağını söyleselerde ben tüm sitelerimde yaptığım analizler ile çok büyük başarı elde ettim.

 14. tavsiyeleriniz çok güzel, sanırım xtra.ga deneyeceğim 🙂

 15. Bun eklentiler wordpress ve blogger kullanıcılarının baya işine yarıyor.Burada bu uygulamaları toplu olarak görmek güzel

 16. onlinefullfilmizle onlinefullfilmizle

  Elinize sağlık bir çok blog ve wordpress kullanıcıları için eşi benzeri bulunmaz bir yazı olmuş. Eminim bilmeyen arkadaşlar için açıklayıcı ve öğretici bilgi olmuş.

 17. WordPress jetpack eklentisi de bende ek olarak gösterilebilir. Çünkü her geçen gün kullanımı yaygınlaşıyor :).

 18. Hocam Güzel Tavsiyede Bulunmuşsunuz Teşekkürler

 19. Google Analytics vazgeçilmezimdir. Ayrıca tavsiyeleriniz için teşekkürler. Xtra.ga sitesini sık kullanılanlara ekledim, müsait anımda bir göz gezdirrim 🙂

 20. Seeyoursvisitor çalışmıyor sanırım servisi sonlandırmışlar. Qunb un ücretsiz olan tarafını herhangi bir seo tools da veriyor. Xtra.ga ve more metrics fena değil dişe dokunur bilgiler veriyor. Levers için sıra bekliyoruz 🙂 İçlerinde en faydalı google analytics dashboard bence tşk.ler amirim..

 21. “See your visitors” icin bir soru: O bir satirlik kodu wordpress sitesinde sayfama nasil yükleyecegim? Özellikle Page Builder kullaniyorken. Hazreti Google ve Hazreti Youtube bana anlamli bir sonuc vermedi. Tesekkürler.

 22. hasan odek hasan odek

  Google Analytics son zamanlarda sayım konusunda cıvıttı önerdiğiniz alternatifleri deneyeceğim teşekkürler.

Görüşlerinizi paylaşın: