Lost tutkunlarına bazı tavsiyeler

Ben hayatımda dizi seyretmedim. Yani bu digiturk ve cnbc-e devrinde izlenen gibisinden. Seyrettiğimi hatırladığım şeyler Dallas, MacGayver, Knight Rider, Twin Peaks (İkiz Tepeler), Visitors (Ziyaretçiler) ve Battlestar Galactica idi. O devirden sonra ne yerli, ne yabancı hiçbir şey izlemedim. Kimileri inanmıyor ama bin beşyüz sene süren Bizimkiler dizisinden ya da Kurtlar Vadisi’nden bir bölüm bile…

Lost heyeti bir arada.
Lost heyeti bir arada.

Ben hayatımda dizi seyretmedim. Yani bu digiturk ve cnbc-e devrinde izlenen gibisinden. Seyrettiğimi hatırladığım şeyler Dallas, MacGayver, Knight Rider, Twin Peaks (İkiz Tepeler), Visitors (Ziyaretçiler) ve Battlestar Galactica idi.

O devirden sonra ne yerli, ne yabancı hiçbir şey izlemedim. Kimileri inanmıyor ama bin beşyüz sene süren Bizimkiler dizisinden ya da Kurtlar Vadisi’nden bir bölüm bile izlemedim. Bir şey kaçırdığımı da sanmıyorum.

Bir gün eşim Lost diye yeni bir dizi başlayacağını ve çok güzel bir şey olduğunu söyledi. Digiturk’te açtı. Ben de söylene sıkıla karşısına geçtim. Daha ilk dakikadan beni sardı. Bölüm bittiğinde kalakaldım. Hemen internete sarıldım nedir bu diye. Baktım ABD’de dizinin ilk sezonu bitmiş bile. Hepsini çektim oturup izlemeye başladık. Saatlerce, sabahlara dek…

Lost’ta beni vuran şey dizinin kavramsal ve simgesel referansları oldu. Bu diziyi Friends seyreder gibi seyredebilirsiniz. Ki etrafımdakilerin yüzde 90’ı böyle izliyor. Ama içindeki ayrıntıların altını eşeledikçe dizinin yapımcıları Carlton Cuse, Damon Lindeloff ve nedense pek adı anılmayan ama dizinin yazım safhasındaki asıl ‘guru’ olan Javier Grillo-Marxuach‘a hayran kaldım.

Ben bu dizi sayesinde bir sürü kitap okudum, yüzlerce saat podcast dinledim, Yunan mitolojisini yeniden taradım, İncil ve Tevrat’ı kurcaladım… Başka hiçbir TV yapımı için bu kadar vakit harcamadım.

Şöyle özetleyebilirim:

 • Gördüğünüz hiçbir aksesuvar tesadüf değil. Arkada bir biblo duruyorsa bir anlamı var. Eğer o anlamı biliyorsanız bir ipucu veriyor. Bilmiyorsanız geçip gidiyor ama yine de izleyebiliyorsunuz. Bütün kurguda bu var ve bu diziyi böylesine benzersiz yapan da o.
 • Hiçbir isim rastgele seçilmemiş. Çoğunun genellikle İncil ve Tevrat’tan; kimi zaman da edebiyat ve Twilight Zone’dan (bizdeki ismiyle Alacakaranlık Kuşağı) karşılıkları var. Ama esas mesele İncil ve Tevrat.
 • Çoğu şey bir anagram.
 • Dizi, televizyon tarihinin en karmaşık karakter, mekan ve konu örgüsüne sahip.
 • İpuçlarını toplayınca dizinin altında aslında bambaşka bir dizi yattığını dehşetle farkediyorsunuz.
 • Altın Çağ çizgi romanına meraklıysanız dizide inanılmaz referanslar var.
 • Benzerine hiç rastlanmamış bir PR ve tanıtım tekniğine imza attı.

Elbette sıradan bir izleyicinin bu kadar ayrıntıyı takip etmesi imkansız. Benim rutinim senelerdir şöyle: önce diziyi izliyorum, ardından en az 4 saat konu hakkındaki makale ve teorileri okuyorum, ardından 4-5 saat yapımcı ve izleyicilerin podcastlerini dinliyorum.

Kullandığım kaynakları paylaşmak istedim. Eğer bu şekilde takip ederseniz Lost’un neden böylesine önemli olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Seçim sizin tabi…

Kaynak siteler:

 • ABD’deki yayıncı ABC’nin diziye ait resmi sitesi
 • Dizinin yapımcılarının resmi tartışma sitesi: Fuselage
 • Bu dizi hakkındaki her ayrıntıyı bulabileceğiniz muhteşem bir wiki: Lostpedia
 • İpuçları ve ekran görüntüleriyle ilgili sağlam bir kaynak
 • Türkçe kaynaklar: yüzsekiz, lostfan ve lostturk.

Podcastler:

Bu dizinin podcastlerini kesinlikle kaçırmamanızı tavsiye ederim!

 • Yapımcıların resmi podcasti. Fena sinir bozuyor. Çünkü her şeyi bildiklerini biliyorsunuz ama hiçbir şey söylemiyorlar!
 • Get lost
 • Generally Speaking. Bunlar koyu hristiyan bir karı-koca. Çok iyi gidiyorlar ama bazen iş din propagandasına dönüyor. Yine de tavsiye ederim.
 • The Lost Podcast with Jay and Jack. Bazen çok çok çok konuşuyorlar, komik olmayan espriler yapıyorlar ama yine de iyiler.
 • Lostcasts. Kısa, öz ve faydalı.
 • Lost dizisine ait bütün podcastlerin yer aldığı bir liste.

Siz bunlarla bir başlayın, sonra kitaplarına, bu dizi için yaratılmış kurgu sitelere, alternatif gerçeklik oyunlarına gireriz bir ara…

İyi seyirler 🙂Yayın Tarihi:

Kategori:


Yorumlar

13 yanıt

 1. Özer (Wrzl) avatarı

  Biz ‘geek’lerin dışında izleyen ve seven tayfanın “Kate, Sawyer’la mı olacak Jack’le mi?” diye merak ettiği için izlediğine eminim.

 2. Mustafa Tan avatarı

  Selamlar Serdar Hocam,

  Gerçi bir tek Lost izliyormuşsun ama yine de TV Forecast uygulaması işine yarayabilir:

  http://www.iphoneturkey.biz/2009/01/tv-forecast-ile-amerikan-dizileri.html

 3. Göksel avatarı

  bir ara bende bozmuştum kafayı en ufak ayrıntılara takılmaya başlamıştım internetten ne olduklarına bakmaya başladım gerçi bazıları boş çıkıyodu yazarlar açıklıyodu bizzat önemsiz diye 🙂

 4. Okan Yüksel avatarı

  Lost gerçekten de bir salgın halini aldı, dün gece 5. sezonu da açmış oldum ve 5. sezonu beklerken hayatımda oluşan boşluğun sebebinin de Lost olduğunu böylelikle anladım.

  Gerek altyapısı, gerek görselliği ile mükemmel bir dizi. İnsanı hemen etkisi altına alıyor ve hayattan koparıyor. Ayrıca karakterlerin bir çoğu da filozoflardan esinlenerek oluşturulmuş, örneğin John Lock aydınlanmanın en önemli filozoflarından bir tanesidir.

 5. Erkan avatarı

  Lost’un 5. sezonu şubatta başlıyacaktı.Onu bekliyorum. Ayrıca Lost’u seven birisi Prsion Break dizisinide sever. 🙂

 6. uyuyang avatarı

  @özer öncelikle sana katılmıyorum. Bu diziyi 2.sezondan itibaren amerika ile eş zamanlı yakaladım ve izliyorum. O dönem üniversite sıralarında oturuyordum. Sizin düşündüğünüz gibi sadece “geek”ler bu konuda yorum yapmıyor. Bu konuda yorum yapabilen fazlasıyla insan var. Fizikçiler kimyagerler, felsefe adamları ve din adamları dahil olmak üzere her kesimden insanın bu konuda fazlasıyla bilgisi var.
  Serdar Bey bazı tespitleriniz yerinde olmakla birlikte size de bir kaç ufak tavsiyem olacak. Binlerce insan Lost için teoriler üretmeye devam ediyor. Edecek de! Ancak büyük bir izleyici kitlesini kendine bağlayan yapımcılar izleyicilerinden o kadar eminler ki finallerini en azından bir kaç ayrı sahne çekiyorlar ki en fazla düşünülen sonun yerine bir diğeri alıyor. J.J.Abrams’ın adımlarını dahi kontrol eden bir kitle söz konusu. Bir çok teorinin açığa kavuştuğu ve bilimsel olarak da ispatlanabildiği diğer bir dizi de “Fringe”. Eğer İzlemediyseniz tavsiye ederim. J.J. Abrams’ın bu dizide de yönetmen kadrosunda yer alması ister istemez diziyi Lost izleyicilerine yapılan bir hediye olarak düşünmeye itiyor.

 7. Erdemir avatarı

  bu lost nedir ya ben bunu hiç duymadım hangi kanalda çıkıyor 🙂

 8. aydın avatarı

  yuzsekiz.com’da çok detaylı incelemeler bulunabilir,ancak bende hızlı izleyip bitirmeyi tavsiye etmiyorum.5.sezonda sinir katsayılarım son raddede.kısmen spoiler içersede(ki çok anlaşılır olduğunu sanmıyorum.) http://aydinbaltaci.net/blogg/?p=179 adresinde oyuncular hakkında kısa bir yazı yazmıştım,(özellikle jin’in michael jackson black or white klibinde değişen kafalardan biri olma haberi üzerine çok araştırma yapsamda gerçekliğine dair bir ipucum olmadı,)ayrıca 5.sezon 11.bölümde bir türk oyuncu dizide rol alacak.çocuk oyunucunun imdb sayfasi bu hafta %4.000 küsür gibi bir popülerlik artışına da sahne oldu.

 9. TEAkolik avatarı

  Üstad senide lost bağımlısı yaptık ya 🙂

 10. GOzi avatarı

  108.com da Jacob hakkındaki yorumlara bakılırsa Jacob’un bir insan olduğu konusu çok güçlenmiş.

  Siz ne dersiniz?

 11. Uğur Önder Bozkurt avatarı

  Yav, Lost ile uğraşılır mı? Satranç seviyorsanız bunu da izleme sabrınız olabilir. (Ben satrancı da sevmiyorum ve buna da sabrım yok!)
  Ben (ve eşim) How I Met Your Mother ve Scrubs ile gülüyoruz ve haftalık dizi açlığımızı gideriyoruz.

  “SUIT UP!”

 12. levent avatarı

  Finali beni hayal kırıklığına uğrattı çok saçmaydı hiç beyenmedim sinirlendim o kadar soru varki aklımda 🙁

 13. vdevrim avatarı
  vdevrim

  Tarafımdan çok geç olarak fark edilmiş bir yazı. Bunu seven bunu da sever diyesim geldi; Battlestar Galactica. Dizi tavsiye eden adam olmak istemezdim ancak edebiyatı seven, dinler tarihine meraklı herkesin göz atmasında fayda olan bir yapım. http://www.imdb.com/title/tt0407362/

Görüşlerinizi paylaşın: