Ben burada eğleniyorum

Kişisel bloglarından para kazanmaya çalışan arkadaşlarım var. Beni rahatsız eden bir yanı yok. Üstelik keşke kazanabilseler; çoğu Google reklamlarından gelecek günlük bir iki (rakamla 1-2) dolar gelirin yolunu gözlüyor. Genelde de durum bu.

Bloglar kişisel, kurumsal ya da tamamen ticari olarak kurulmuş sektörel (belirli ilgi alanlarına yönelmiş) şekillerde karşımıza çıkabilir. Örneğin benimki tamamen kişisel bir blog. Buradan para kazanma gibi bir derdim yok. Paramı başka yerlerden kazanıyorum.

‘Buradan da gelse fena mı olur?’ gibi de düşünebilirim pekala ama o da benim için ekstra bir iş demek (ayrıntıları birazdan). Üstelik o zaman böyle hoyratça yazılar yazmam da zorlaşır. Blog reklamdan kazanacaksa, reklamveren illa ki bir çizgi ister. Kolay değil sizi satın alıyor, şartlarını dayatır elbet. Bari kendi ‘dijital evim’ bana kalsın diyorum.

Kurumsal bloglar ayrı bir mesele. Şahsen ben kurumsal bloglardan kendi işlerini anlatmaları yerine sahip oldukları renkleri, çalışma ortamlarını, iş yapış şekillerini ve tecrübelerini paylaşmalarını bekliyorum. Çok az şirkette böylesi örnekler görmek mümkün.

Sektörel bloglar ise uzmanlık ister. Öyle işten güçten arta kalan zamanlarda iki üç yazı girmekle olacak türden değildir. Olmasına olur ama devekuşu gibi; ne deve olur ne de kuş…

Pro-blogger
Pro-blogger

Bunları niye mi yazdım? Günlük hepi topu 800-900 kişinin girdiği bu mütevazı bloguma sürekli ‘niye daha sık yazmıyorsun’ konulu mektuplar geliyor. E burası benim görev gibi yazdığım bir yer değil ki? Görev gibi yazdığım yerler zaten belli. Buraya canım ne zaman isterse, yazmaya ne zaman kendimi hazır hissedersem o zaman yazıyorum. Belki de bu yüzden hayatımla ilgili en rafine, en konsantre şeyler burada toplanıyor.

Profesyonel blogcu olmak ciddi bir disiplin ve adanmışlık gerektirir. İşiniz gücünüz  o blog(lar) olmalı. Onunla yatıp, onunla kalkmalı; gece gündüz pazarlaması ve arama sıralaması için koşturmalısınız. İlgilendiğiniz alana yönelik popüler anahtar kelime ve tıklanan makaleleri takip etmeli, sosyal ağlarda tanıtmaya çalışmalısınız. Rakipleri koklamalı, trendleri izlemelisiniz.

Oysa burası benim oyun alanım. Ben sadece eğlenmek için buradayım. Hiçbir mesaj kaygım, tıklanma endişem ya da popülerlik derdim yok. Milyarlarca sayfa içinde bir küçük noktayım ve halimden gayet memnunum.

İşte mesela hasta yatağımda uzanmış bunları yazıyorum. Bu keyfi bozmaya ne gerek var 😉