Google’da çalışmak ister miydiniz?

Herkes dünyayı bu derecede etkileyen, değiştiren ve dönüştüren bütünün bir parçası olmak ister. Ama her firmanın dışarıdan görünen yüzünün ötesinde bir de iç dünyası vardır.

Bir yazılım mühendisi olsun olmasın Google’da çalışmak fikri mutlaka bir heyecan yaratır. Herkes dünyayı bu derecede etkileyen, değiştiren ve dönüştüren bütünün bir parçası olmak ister. Elbette ‘içi seni, dışı beni yakar’ misali her firmanın dışarıdan görünen yüzünün ötesinde bir de iç dünyası vardır.

Google ofisinden bir kesit.

Çoğunlukla sıkıcıdır, birbirine benzer. Ama yansıtılan farklıdır. Örneğin şirket videolarında herkes eğlenir. Oysa gerçek her zaman o kadar eğlenceli olmayabilir. İşler ve ekipler büyüdükçe sistemler devreye girer. Sistemler de genellikle hareket alanını kısıtlar ve yaratıcı beyinler için ters etki yapar. (Başbakanın tabiriyle: ters mıknatıslanma)

Önce bir bakalım (resmi ağızdan) Google’da mühendis olmak nasıl bir şeymiş?


Heyecanlandırıcı, değil mi? Ama benim aklıma hep bir kutuyu 1 piksel sağa kaydırmak için 10 yetkiliyi ikna etmek zorunda kaldığı için istifayı basan o büyük tasarımcı geliyor…

Hepsi bir yana; tahmin edeceğiniz gibi neredeyse bütün parlak beyinlerin fantezilerini süsleyen Google’da kollarını açmış sizi beklemiyor. Aksine en parlağın parlağını bulmak; işveren açısından cebine koyduğu her kuruşun karşılığını fazlasıyla alabilmek için ince eleyip, sık dokuyor. Hatta çok ince eleyip, sımsıkı dokuyor diyelim.

Zamanında Radikal’de Google’ın yazılım mühendislerine yönelik iş görüşmesinde sorduğu sorulara yönelik haberim oldukça ilgi toplamıştı. Hatırlayalım:

 • Bir otobüse kaç golf topu sığar?
 • Bozuk para boyutuna ininceye kadar sıkıştırıldınız ve kütleniz orantısal yoğunluğunuzu koruyacağınız kadar ufaldı. Ardından bir kıyıcı (blender) içine atıldınız ve 60 saniye içinde çalışmaya başlayacak. Ne yapardınız?
 • Veritabanının ne anlama geldiğini sekiz yaşındaki kuzeninizin anlayacağı bir şekilde açıklayın.
 • Saatin akrep ve yelkovanı günde kaç kere üst üste gelir?
 • A noktasından B noktasına ulaşman gerek ama başaracağın kesin değil. Ne yaparsın?
 • Dolabında o kadar çok tişört var ki seçmekte zorlanıyorsun. Daha kolay seçim yapmak için ne yaparsın?
 • Bir köyde her 100 evli çiftin birinde koca, karıyı aldatıyor. Her kadın kendi kocası dışında hangi erkeğin aldattığını biliyor. Köyde zina yasak ve kadına kocasının aldattığını ispatladığı anda öldürme yetkisi veriyor. Hiçbir kadın bu kurala karşı koyamıyor. Bir gün kraliçe köyü ziyaret ediyor ve en azından bir erkeğin zina yaptığını söylüyor. Ne olur?
 • Hep erkek çocuk istenen bir köyde aileler erkek çocuk doğuncaya kadar doğurmaya devam ediyor. Erkek doğarsa da artık çocuk yapmıyor. Bu köyde kızların erkeklere oranı ne olabilir?
 • Bir otoyolda 30 dakika içinde bir araca rastlama oranı yüzde 0,95 ise
 • 10 dakikada rastlama oranı nedir?
 • Kolundaki saat 03:15. Akrep ve yelkovanın açısı kaçtır? (Sıfır değil!)
 • Dört kişi gece karanlığında bir ip köprüden geçmek zorunda. Ancak sadece bir el fenerleri var ve içindeki pil 17 dakika yetecek. Köprü aynı anda iki kişiden fazla taşıyacak kadar sağlam değil ve el feneri olmadan geçmek için çok tehlikeli. Her kampçının geçiş hızı da farklı. Bir 1 dakikada, diğeri 2 dakikada, diğeri 5 ve en yavaşı 10 dakikada geçebiliyor. Nasıl olur?
 • Bir partidesin. Sen ve arkadaşınla birlikte 10 kişi var. Arkadaşın seninle aynı gün doğmuş her kişi için 1 dolar vermek üzere bahse giriyor. Ama bulamadıkların için de 2 dolar alacağını söylüyor. Bu bahse girer miydin?
 • Dünyada kaç piyano akortçusu var?
 • Aynı boyda sekiz topun var. Hepsi aynı ağırlıkta ancak bir tanesi biraz daha ağır. Bir terazide sadece iki defa tartarak hangi topun daha ağır olduğunu nasıl bulabilirsin?
 • 5’ten 1’e doğru azalan rütbelerle beş korsanın var. En rütbeli korsan toplam 100 altının nasıl bölüşüleceğine karar verme hakkına sahip. Ancak diğerleri de onun kararına oy veriyor ve yarısından azından oy alırsa öldürülüyor. Kendi payını en fazla tutup hayatta kalması için nasıl bir paylaşım yapmalı? (İpucu: Korsanlardan biri altının yüzde 98’ini alır)

Nasıl? Umut vaad ediyor musunuz bari?


Yayın Tarihi:

Kategori:


Yorumlar

31 yanıt

 1. sezer avatarı

  tamam iyi hoş ama şu : dünyada kaç piyano akortçusu var sorusunu niye sorduklarını merak ettim! kim,nerden bilebilir ki?

 2. solidus avatarı

  sanırım piyanonun akord edilmediğindendir

  1. BKY avatarı
   BKY

   Piyano akord edilir, hem de çatır çatır… Böyle saçma bir sorudan yola çıkarak cevabı da kestirmeden vermeye meyilli olup olmadığını ölçüyorlardır 🙂

 3. KaraSancak avatarı

  Bence o saçma soruları almak istemedikleri kişilere soruyorlar 🙂 bu arada “dışı seni içi beni yakar”dı galiba deyimin doğrusu 🙂

 4. yalin avatarı

  Belki de piyanolar asla akort edilmez diyenleri ariyorlardir? 🙂

 5. samet demircan avatarı

  Videodaki bayanın google da çalıştığı için zevkten dört köşe olduğu her halinden belli.

 6. Lyz avatarı

  masanın üzerinde kuklalar olması falan bunlar güzel de, ne kadar veriyorlar?
  -türk işçisi

  biz okulda si şarp görmüştük bunlar hangi dilde yazıyorlar
  -türk mühendisi

  1. Sadık Emekdar avatarı
 7. Çağdaş Ünal avatarı

  Ben de Google’ın sosyal imkanları arttırarak sektörün geneline göre daha düşük maaş verdiğini duymuştum. Büyük bir şirkette deneyim kazanmak isteyenler, büyük şirketleri yıkılmaz kaleler gibi görenler veya sıçrama tahtasına ihtiyaç duyanlar Google gibi şirketlerin ekmeğine yağ sürmeye devam edecektir. Zevkler ve tercihler :).

 8. Hasan Şama avatarı

  oldukça fantastik.

 9. Can Dirgen avatarı
 10. Bay Klavyeden avatarı

  Google şirketi yaptığı açıklamaları okumuştum..Bu şirketin çalışanları dünyada bulunanlardan en iyileri…Aldıkları maaş da cabası.Fakat iş ortamı işyerinden çok oyun parkını andırıyor..Genellikle zevk ve keyif içinde çalıştıkları için de başarılı oluyorlar 🙂

 11. Arslan avatarı

  Bu soruları gördükten sonra öyle bir düşünceye eğilim bile kalmadı 🙂

 12. Emre PALAK avatarı

  Umut mu o ne demek diye karşılık vermek içimden geçiyor ama aslında soruların mantığını tartışmak yerine sadece bunu değerlendirecek zihniyetin ne aradığını bilmek isterdim ve cevap anahtarını…

 13. Ahmet avatarı

  Hep erkek çocuk istenen köy ile ilgili sorunun cevabını 1 buldum. Köydeki aile sayısı arttıkça virgülden sonra kalan kısım küçülüyor.

  8 aile için, 1.75
  16 aile için, 1.36
  32 aile için, 1.19
  64 aile için, 1.10
  128 aile için, 1.05
  256 –> 1.032
  512 –> 1.017
  1024 –> 1.0098
  2048 –> 1.0054
  4096 –> 1.0029

  ***

 14. Çok_Bildiğini_Zanneden_Avcısı avatarı

  Piyano akort edilir. (Yorumlarda aksini söyleyenlere duyrulur.)

 15. Ilker avatarı

  Veritabanının ne anlama geldiğini sekiz yaşındaki kuzeninizin anlayacağı bir şekilde açıklayın.

  – Çocuk çocukluğunu yaşasın biz işimizi yapalım.

  1. burak avatarı
   burak

   yada cep telefonundaki isim listesini gösterebiliriz.

 16. Özgür Sağıroğlu avatarı

  Yok ben vazgeçtim. Bir dükkan açarım kendime ufak bişey, çay yapar yapar içerim…

 17. Muhammed Li avatarı

  Ne zamandan beridir piyanolar akord edilmiyor ? Sakın siz onu elektronik piyanolarla karıştırıyor olmayasınız ? Belki de böyle tipleri ortaya çıkarmak için sorulmuş bir sorudur. Fakat bizzatihi görüşüm kişinin mantıklı bağlantılar kurarak bir cevap vermesini bekledikleri. Dünya üzerinde yaklaşık 6.8 milyar insan yaşamaktadır. Her 1 milyon kişiden biri piyano çalsa ve her 1 milyon piyano çalandan 100 kişi piyano akord etmeyi bilse… vs.

 18. Tuna Urgancıoğlu avatarı

  8 topun cevabı(tamamen kendim şimdi buldum):

  3-3-2 şeklinde ayır

  üçlüleri tart

  eşitse diğer ikisini tartarsın ağır olan.

  üçlülerden biri ağır ise, ağır olan balyayı seç,

  içlerinden iki tanesini tart. eşitlerse dışarda kalan, değilse ağır basan.

  oldu galiba 😀

 19. Tuna Urgancıoğlu avatarı

  köprü sorusuna cevap, gene alınteri 😀

  1,2 gider, 1 geri döner.
  5,10 beraber gider, 2 geri döner
  1,2 beraber gider.

  totalde 17 ediyo..

 20. Turkmucit avatarı

  Bunlar işe alacakları çaycıya da 1 demlikten kaç bardak çay çıkacağının olasığını veya ne kadar az çay ile çok dem çıkarmanın algoritmasını da yazdırır 🙂

 21. alp avatarı
  alp

  arkadaslar ıs teklıfı geldı bana yurt dısından goole ıle calısmam ıcınn kararssızım.

 22. hasan avatarı
  hasan

  böyle boş işlerle kafanızı doldurmayın herşeyden önce biz türküz orda baındırmazlar bizi 😉

 23. Said avatarı
  Said

  daha iyisini biliyorsan sen yap adamlar bu sayede zirveye çıkyor . en azından (www.google.com)u ,(www.mserdark.com)a tercih ederim 🙂

 24. Anıl Ç. avatarı
  Anıl Ç.

  Bir bilgisayar muhendisligi ogrencisi olarak muhendislik ogrencilerinin bu sorulari cevaplamalarinin cok da zor olmayacagini düşünüyorum. Ne de olsa aldigimiz egitimin ilk iki senesinde bu tarz soru örneklerini(işleyiş biçimlerini) daha teknik bir biçimde görüyoruz zaten. Ancak bunlar olsa olsa işe giriş için gerekli olan mulakatlarin sadece bir parcasidir. Cunku bunun yaninda teknik bilgi ve becerilerle beraber iletişim becerileri de onemli.

  Ve günümüz şirketler imparatorluğunda google gibi başı cekenlerden olan bir imparatorluk elbette bircoklari için cezbedici olacaktir.

 25. selva_hack avatarı
  selva_hack

  Okudugum yazilara gore yaklasik 40 tane turk calisanlari var

 26. WM Günlüğü avatarı
  WM Günlüğü

  kim çalışmak istemez ki google’da

 27. Umur avatarı
  Umur

  Bu sorulari is mulakatlarinda sormayi biraktilar. Cunku bu sorulara verilen cevaplar ile is performansi arasinda herhangi anlamli bir iliski kurulamadi. Google yoneticileri ve ikcilari kendileri itiraf etti bunu. Muhtemelen bu tarz sorulari cevaplarken bir probleme nasil yaklasimda bulundugu anlamaya calisiyorlardi cunku muhendislik zaten budur. 2019 yilinda boyle bir guncelleme yapilabilir.

Görüşlerinizi paylaşın: