Google profiliniz, Open Social ve semantik web

Google yakın gelecekte arama sonuçlarında ilginç etkiler yaratacak bir girişimi denemeye başlıyor.

Bugün Özgür Alaz‘ın friendfeed’inde Google Profili ile ilgili bir şey görünce uzun zamandır bakmadığım bu hizmete bir göz atayım dedim. Konuyla ilgili bilginiz yoksa Google Blog’da bununla ilgili gayet detaylı bir yazı var; tavsiye ederim.

Google geçtiğimiz sene link tag’i için rel=”me” formatını destekleyeceğini ve uygulamalarında kullanacağını açıklamıştı. Kabaca bir anlatımla içine rel=”me” eklediğiniz A (link) taglerinin sizinle ilgili olduğu anlaşılıyor. Semantik webin ilk adımları diyelim.

Benim eski sitemde de çok uzun bir süre kendimle ilgili bütün linkler bu şekilde işaretlenmişti. Şu anda da kişisel bilgi sayfamda linkler aynı şekilde işaretli.

Bugün Google Profil sayfama baktığımda Google’ın bunları çoktan benim adıma derleyip oraya yerleştirdiğini, benim sadece bir tıkla onu kendi sayfama ekleyebildiğimi gördüm.

MserdarK @ Google Profiles
MserdarK @ Google Profiles

Bir yandan hep düşündüğüm bir şeydi: Neden her üye olduğum yeni sosyal ağa tek tek bütün bilgilerimi girmeliyim? Çok yorucu, sıkıcı ve yıldırıcı bir şey.

Google buna da çözümü Open Social ile atacaktı ama hala derin bir sessizlik içindeler.

Kendi sayfalarınızdaki linkleri bu kritere göre güncellemenizi tavsiye ederim. Bir gün çok işe yarayacaklar.Yayın Tarihi:

Kategori:


Yorumlar

2 yanıt

  1. ayşegül yüksel avatarı

    Hiç dikkat etmemiştim. Teşekkürler serdar bey !

  2. demir avatarı

    abi, net profile building pek sakat geliyor bana. bir yandan anonimite güvencesi var “kim bilecek kim edecek” diye, diğer yandan dijital çakallıklar diz boyu.

    e bütün bu süreçte sen de anonimitene güvenerek, anana babana anlatmadığını nete döküyorsun, sonra “hoppala yavrum yaz geldi…” oluyor.

Görüşlerinizi paylaşın: