Kategoriler
Web Dünyası

Facebook FriendFeed’i satın aldı

FriendFeed, Facebook tarafından satın alındı. Benim esas ilgimi çekense yüz milyonlarca dolarlık bu satıştan geriye kalan fotoğraflar oldu.

Facebook herkesin malumu, anlatmaya gerek yok. FriendFeed ise bir şekilde, çaktırmadan Türk web camiasının eli kalem tutan, üreten kesiminin yoğunlukla kullandığı bir sosyal paylaşım ortamı. Duymamış, bilmiyor olabilirsiniz. Ben de bir parçasıyım.

Geçtiğimiz gün Facebook birçok özelliğini çaktırmadan alıp kendi sistemine eklediği ve çok daha başarılı sonuçlar aldığı FriendFeed’i satın aldı. Her iki taraf için de iyi oldu. FriendFeed böyle tek başına hiçbir baltaya sap olamayacaktı. Küçük olsun, benim olsun hissiyatıyla sahipleniliyordu. Ancak küçük kalanların boğulduğu web sularında ömrü fazla olmayacaktı.

Facebook ise FriendFeed heyetiyle biraz daha kıvraklık, doğrudan etkileşim ve biraz daha sosyalleşme refleksi kazanacaktır. Zaten sonuçta her iki site de ayrı marka olarak -şimdilik- hayatına devam edecek.

Bunların hiçbiri umrumda değil. Sonuçta bir site. İnternet onlarla var olmadı, onlarla yok olmaz. Benim asıl ilgimi çeken şu iki kare. Bunları FriendFeed’in kurucuları satın almayı resmiyete döken anlaşmayı imzaladıktan sonra çekmişler.

Mekana, kıyafetlere, ruh haline dikkat ediyor musunuz? Doğallık, rahatlık, sıradanlık…

Böyle bir birleşme bizim gibi kültürlerde olsaydı bir de?

Dünyanın en büyük satın almalarından biri olarak tarihe geçen Google-YouTube birleşmesini de unutmayalım. Bir gün o öyküyü yazmak istiyorum. Bir gün… TGI Friday’s restoranında bağlanan milyar dolarlık bir anlaşma.

Youtube sitesinin kurucularının ilk tepkisini aşağıdaki videodan izleyebililrsiniz.

“Facebook FriendFeed’i satın aldı” için 13 yanıt

Giyim ve giyim tarzının insanı “adam etmesi” konusunda takıntılı insanlar ile dolu bu ülkeye bu durumu anlatan bu yazın için teşekkürler! 550 adet takım elbiseli ama bir işe yaramayan insanı da düşündükçe.. insanın için daha bir kararıyor ayrıca…

Çok güzel bir noktadan yakalamışsınız. Bizde böyle bile olsaydı satın alanın suratında bambaşka bir ifade olurdu en azından (nasıl aldım ama ifadesi en kibar tabirle).

Bu satın alma konusunda Türkçe neler yazılıyor tek tek geziyorum. Buradaki yorumlarım şöyle:

“[FriendFeed] Küçük olsun, benim olsun hissiyatıyla sahipleniliyordu. Ancak küçük kalanların boğulduğu web sularında ömrü fazla olmayacaktı.”

Bu satırı okuyanlar sanki bu küçük balık hikayesi doğruymuş zannedecekler, bu konuda yazarken daha dikkatli olunmasını öneririm. Craigslist kullanmayan var mı aranızda? WordPress? Bunlar küçük, deneysel, yenilikci balıklardı, uzun vaadede ortanca veya büyümüş balık olarak yaşamlarını sürdürüyorlar. Buradan bağlanıyoruz, tek çıkış yolunun satış olmadığı, borsa’da halka açılmak olduğuna. Nitekim halka açılmak veya satış sadece zorunlu çıkışlardır, eğer yatırımcı alınmışsa önem arz eder. Yönetim kurulund yatırımcı bastırır… Cragislist hiç bir zaman satılmadan halka açılmadan kalabilir ve hala aynı derece faydalı olabilir.

Alttaki şu iki paragrafı karşılaştıralım:

“Bunların hiçbiri umrumda değil. Sonuçta bir site [FriendFeed]. İnternet onlarla var olmadı, onlarla yok olmaz.”

“FriendFeed ise bir şekilde, çaktırmadan Türk web camiasının eli kalem tutan, üreten kesiminin yoğunlukla kullandığı bir sosyal paylaşım ortamı.”

Bu iki paragraftaki çelişki bana ilginç geliyor… bir yanda “Intellectual Property” veya Türkçesi “fikri mülkiyet hakları” önemli deniyor bu insanlar burda yazdı çizdi paylaştık örendik…, diğer yanda “kahve muhabbeti” veya “internet sadece sayılsal dökümanlardan oluşur” bakış açısı…

Bu olay hakkında haberci değil eleştrici olmanızı beklerdim.

Gariptir ki, şekilcilikle yaşayan bir toplumuz. İnancımız, değerlerimiz, hayata bakış açımız hep bu şekilciliğimizle tanımlanıyor.
Giydiğimiz, hal ve tavırlarımız bu yüzden sahte bir tavır yaratıyor; bize ait olmayan ama bizi cool gösteren.
Sigaranın bu derece çok içilmesi ve bırakılmasının zor olması da belki bu şekilciliğimizden.
Oysa smokin diye bildiğimiz takım elbiseler bir zamanlar yalnızca sigara içmek için, kokusu yalnızca ona sinsin diye giyilirmiş.

Görüşlerinizi paylaşın: