İçeriğe geç

Facebook FriendFeed’i satın aldı

Facebook herkesin malumu, anlatmaya gerek yok. FriendFeed ise bir şekilde, çaktırmadan Türk web camiasının eli kalem tutan, üreten kesiminin yoğunlukla kullandığı bir sosyal paylaşım ortamı. Duymamış, bilmiyor olabilirsiniz. Ben de bir parçasıyım.

Geçtiğimiz gün Facebook birçok özelliğini çaktırmadan alıp kendi sistemine eklediği ve çok daha başarılı sonuçlar aldığı FriendFeed’i satın aldı. Her iki taraf için de iyi oldu. FriendFeed böyle tek başına hiçbir baltaya sap olamayacaktı. Küçük olsun, benim olsun hissiyatıyla sahipleniliyordu. Ancak küçük kalanların boğulduğu web sularında ömrü fazla olmayacaktı.

Facebook ise FriendFeed heyetiyle biraz daha kıvraklık, doğrudan etkileşim ve biraz daha sosyalleşme refleksi kazanacaktır. Zaten sonuçta her iki site de ayrı marka olarak -şimdilik- hayatına devam edecek.

Bunların hiçbiri umrumda değil. Sonuçta bir site. İnternet onlarla var olmadı, onlarla yok olmaz. Benim asıl ilgimi çeken şu iki kare. Bunları FriendFeed’in kurucuları satın almayı resmiyete döken anlaşmayı imzaladıktan sonra çekmişler.

Mekana, kıyafetlere, ruh haline dikkat ediyor musunuz? Doğallık, rahatlık, sıradanlık…

Böyle bir birleşme bizim gibi kültürlerde olsaydı bir de?

Dünyanın en büyük satın almalarından biri olarak tarihe geçen Google-YouTube birleşmesini de unutmayalım. Bir gün o öyküyü yazmak istiyorum. Bir gün… TGI Friday’s restoranında bağlanan milyar dolarlık bir anlaşma.

Youtube sitesinin kurucularının ilk tepkisini aşağıdaki videodan izleyebililrsiniz.

Kategori:Web Dünyası

13 Yorum

 1. Giyim ve giyim tarzının insanı “adam etmesi” konusunda takıntılı insanlar ile dolu bu ülkeye bu durumu anlatan bu yazın için teşekkürler! 550 adet takım elbiseli ama bir işe yaramayan insanı da düşündükçe.. insanın için daha bir kararıyor ayrıca…

 2. Çok güzel bir noktadan yakalamışsınız. Bizde böyle bile olsaydı satın alanın suratında bambaşka bir ifade olurdu en azından (nasıl aldım ama ifadesi en kibar tabirle).

 3. Bu satın alma konusunda Türkçe neler yazılıyor tek tek geziyorum. Buradaki yorumlarım şöyle:

  “[FriendFeed] Küçük olsun, benim olsun hissiyatıyla sahipleniliyordu. Ancak küçük kalanların boğulduğu web sularında ömrü fazla olmayacaktı.”

  Bu satırı okuyanlar sanki bu küçük balık hikayesi doğruymuş zannedecekler, bu konuda yazarken daha dikkatli olunmasını öneririm. Craigslist kullanmayan var mı aranızda? WordPress? Bunlar küçük, deneysel, yenilikci balıklardı, uzun vaadede ortanca veya büyümüş balık olarak yaşamlarını sürdürüyorlar. Buradan bağlanıyoruz, tek çıkış yolunun satış olmadığı, borsa’da halka açılmak olduğuna. Nitekim halka açılmak veya satış sadece zorunlu çıkışlardır, eğer yatırımcı alınmışsa önem arz eder. Yönetim kurulund yatırımcı bastırır… Cragislist hiç bir zaman satılmadan halka açılmadan kalabilir ve hala aynı derece faydalı olabilir.

  Alttaki şu iki paragrafı karşılaştıralım:

  “Bunların hiçbiri umrumda değil. Sonuçta bir site [FriendFeed]. İnternet onlarla var olmadı, onlarla yok olmaz.”

  “FriendFeed ise bir şekilde, çaktırmadan Türk web camiasının eli kalem tutan, üreten kesiminin yoğunlukla kullandığı bir sosyal paylaşım ortamı.”

  Bu iki paragraftaki çelişki bana ilginç geliyor… bir yanda “Intellectual Property” veya Türkçesi “fikri mülkiyet hakları” önemli deniyor bu insanlar burda yazdı çizdi paylaştık örendik…, diğer yanda “kahve muhabbeti” veya “internet sadece sayılsal dökümanlardan oluşur” bakış açısı…

  Bu olay hakkında haberci değil eleştrici olmanızı beklerdim.

 4. Hep derim,
  Bir gün, dünyayı, takım elbiseli, kravatlı insanların yerine, rahat tavırlı, rahat giyimli insanlar yönetecek diye..

 5. Satın aldı ama ne yapacak içeriklerle Facebook merak ettim. FriendFeed’in içeriğinden faydalanmak isteyecektir eminim

 6. Özhan Yiğitler Özhan Yiğitler

  Gariptir ki, şekilcilikle yaşayan bir toplumuz. İnancımız, değerlerimiz, hayata bakış açımız hep bu şekilciliğimizle tanımlanıyor.
  Giydiğimiz, hal ve tavırlarımız bu yüzden sahte bir tavır yaratıyor; bize ait olmayan ama bizi cool gösteren.
  Sigaranın bu derece çok içilmesi ve bırakılmasının zor olması da belki bu şekilciliğimizden.
  Oysa smokin diye bildiğimiz takım elbiseler bir zamanlar yalnızca sigara içmek için, kokusu yalnızca ona sinsin diye giyilirmiş.

 7. Hocam resim ve değiniz nokta çok süper işte burda internetin neden onlarda bizim ise neden onların arkasında olduğmuz görmüş oluyoruz .

 8. […] Facebook FriendFeed’i satın aldı Kategorisi: Garajımdaki Ejderha TV. Alıntı mı yapmak istiyorsunuz? Lütfen önce şu sayfaya bakın: Alıntı Şartları ← Yazı Önerisi (1) Amazon → […]

 9. Rakibinin gelecekteki gücünü görmüş gibi ondan satın aldı..

 10. Adam dünyanın en büyük sitelerini yapmasını biliyorlar, adam gibi fotograf cekmesini bilmiyorlar çok ilginç valla.

Görüşlerinizi paylaşın: