Yeni yıl için teknolojik tavsiyeler

Her yeni yıl yeni hedeflere gebe. Çok azı gerçeğe dönüşecek olsa da umut etmek bedava. Teknolojiyle ilgili yapabileceklerimize bakalım.

Yazının başlığı ‘şunu alın, bunu satın, buna yatırım yapın’ tarzı bir anlam ifade ediyor olabilir. Uyarayım: bu o türden bir yazı değil.

Pazartesi günleri göbek ve basenler için ne ifade ediyorsa hayatlarımız için de 1 Ocaklar aynı anlama geliyor. Başarıya ulaşmak için hedef, odaklanma, niyet, azim fazlasıyla yeterli. Gel gelelim bu hisler çoğumuzda Şubat’a kadar bile dayanamıyor. Bir de bahane bulma hastalığımız var. Dünü tekrar etmek hayatta yapabileceğimiz en rahatlatıcı teslimiyet.

Sabah gazetesi yeni yıla yönelik teknoloji odaklı tavsiyeler isteyince aklıma gelenleri sıraladım. Bir kopyası da burada bulunsun dedim (uzman ağızlardan diğer konulardaki tavsiyeler de ilginizi çekebilir belki):

 • Envanter çıkarın: Çoğumuz anlık heveslerle, biraz da maymun iştahıyla teknolojik cihaz ve aksesuarlara saldırıp duruyoruz. Fakat bunların ne kadar işimize yaradığı bir yana; neye sahip olduğumuzu bile çoğu zaman unutuyoruz. Yeni yıl bir ‘depo sayımı’ yapıp envanteri çıkartmak ve dramımızla yüzleşmek için iyi bir zaman olabilir. Kaç USB kablosuna ve telefon kılıfına sahip olduğunuzu fark edince eminim şaşıracaksınız. Çekmecedeki kutudan çıkan telefonu da annenize vermeyi unutmayın. Kiminin duası, kiminin telefonu. (Bu sayım 2015’teki harcamalarınızı düzenlemek için de iyi olabilir.)
 • Profilinize çeki düzen verin: İnternet modern yaşamın sicil kaydı. Eş bulurken de iş bulurken de peşinizden geliyor. Ekran başında Milli Piyango çekilişini beklerken uzun zamandır sahipsiz kalan sosyal medya profilinize bakıp gerekli düzenlemeleri yapın. Boy fotoğraflarınızı avatarlardan kaldırın (pul kadarken hiçbir şey ifade etmiyor), lüzumsuz özlü sözleri silin, eski sevgilinize soktuğunuz lafları da kaldırın.
 • Takip listenizi temizleyin: Sosyal medyanın akçesi beğeniler, retweetler, favoriler… Bunları kazanmak için ‘takip edeni takip ederim’, ‘iade-i takip’ benzeri stratejilerle arkadaş listenizi kim oldğunu dahi bilmediğiniz kişilerle doldurdunuz. Şimdi usul usul lüzumsuz olanlarıylarla vedalaşın. Hepimizin vakti sınırlı ve fena halde kıymetli. Deneyin, yüzde yüz çalışıyor!
 • Yazılımlarınızı güncelleyin: Ekranın köşesinden her fırladığında kapattığınız o pencere size hayati bir uyarıda bulunuyor olabilir. Antivirüs uygulamanızın son güncellemesinin Eurovision’da iddia sahibi olduğumuz yıllara denk gelmesi de muhtemel. Bu tip ihmallerin faturasının ne ağır ve acı bedellerle ödendiğini bilseydiniz emin olun bu kadar hoyrat davranmazdınız.
 • Verilerinizi yedekleyin: Salondaki oturma takımımızı ya da duvara denk boyuttaki televizyonlarımızı yedekleyemiyoruz. Çünkü yitirdiğimiz zaman parasını verip hepsini (hatta daha da güzelinden) tekrar satın alabiliyoruz. Peki aynı şeyi son tatil fotoğraflarınız, geçen ay katıldığınız düğünde çektiğiniz videolarınız ya da iş evraklarınız için yapabiliyor musunuz? Peki onları neden yedeklemiyorsunuz?
 • 1325282120433_3522407Arşivinizi organize edin: Sene boyu interneti hunharca emdiniz ve ömrünüzün sonuna kadar izleyerek bitiremeyeceğiniz kadar dizi-film, dinleyemeyeceğiniz kadar şarkı-türkü, sayfasını dahi açmayacağınız PDF kitaplarla doldurdunuz. Şimdi onlarla vedalaşın. Size keyif değil dert oluyorlar çünkü. Diyetisyenlerin öğüdünü unutmayın: her zaman tabağınıza yiyebileceğiniz kadar yemek koyun. Doymazsanız kalkın yine alın. (Rahmetli anneannemin deyişle: önünüzden kaçıran yok!)
 • Tarifelerinizi gözden geçirin: Cep telefonunuz, televizyon hizmetiniz, internet bağlantınız ve kullandığınız benzer bilimum hizmetlerin tarifelerini önünüze koyun ve ne kadar verimli kullandığınıza bakın. Size hiç çıtlatmamış olsalar dahi hizmet aldığınız şirketler büyük ihtimalle daha avantajlı paketler çıkartmış olmalı. Siz avantajdan mahrum kalacak kadar bonkör müsünüz? Olmayın. Devir hesap devri.
 • Bir not defteri edinin: Bilgisayarınıza, mobil cihazlarınıza yükleyebileceğiniz, internetten de ulaşabileceğiniz birçok elektronik not defteri uygulaması var. Bir tane edinin ve her şeyi oluşturacağınız defterlere not edin. Hoşunuza giden sözler, ilginç haberler, püf noktaları, günlük aklınıza gelenler, hayalleriniz, hedefleriniz, arkadaşınızın tavsiye ettiği mekanlar, filmler gibi her şeyi yazın. Not tutmaya başladıktan sonra hayatınızda ne kadar çok (ve önemli) şeyi unutuverdiğinizi göreceksiniz. Zararın neresinden dönülse kardır.
 • E-posta arşivinizi kurcalayın: Ne çok iş, proje konuşmuş, ne çok şeyin peşinde koşmuşsunuz, değil mi? Cevapsız kalanlar, yarım bıraktıklarınız, kalbini kırdıklarınız, yok yere hayıflandıklarınız… Hepsi e-posta kutunuzun içinde saklı. Açın şöyle bir göz gezdirin. Seneye gözünüz arkada, eliniz böğrünüzde kalmasın.
 • Teknolojisiz tatil planı yapın: Geçen sene tatil için kaldığınız otelin bedava interneti ne de güzel geldi, değil mi? Sahilde ayaklarınızı çekip Instagram’a attınız, Facebook’ta haset arkadaşlarınızı çatlattınız, akşam tablette Youtube’a düşen birbirinden şirin kedilerin hoşluklarını izlediniz… Peki soruyorum; Bunu neden yaptınız? Bu sene kendinize internetten, teknolojiden uzak bir tatil hedefi koyun. Çok zor olacak. Fakat size hayatınızın uzun zamandır ıskaladığınız yanlarını gösterecek. Birçok sorununuzu çözecek.

Bu tavsiyeler seneler önce yaptığım sosyal medya detoksunu aklıma getirdi. Duyurusunu yapmışım ama -nedense- sonuçlarını yazmamışım. Bayağı iyi gelmişti oysa.

Benden bu kadar. Varsa sizin tavsiyelerinizi yorum bölümünde beklerim.Yayın Tarihi:

Kategori:


Yorumlar

20 yanıt

 1. Uraz Kaspar avatarı

  Hemen her öneriniz içersinde yer alan “not tutmak” konusunu, o süper akıcı yazı dilinizle sizden okumak isterim. Evet, not tutalım ama nasıl ? Veya şöyle sorayım, siz nasıl not tutuyorsunuz ?

  1. mserdark avatarı
   mserdark

   Konu listemde öncelikli bir yere sahip. İlk fırsatta yazacağım. Not tutmak da bir disiplin ve üslup gerektiriyor gerçekten. Benimki bir başkasınınki için anlamlı olur mu bilmiyorum ama yine de paylaşacağım.

   1. halilturkmen avatarı

    Güzel bir konuya örnek vermiş olursunuz. Dil eğitimi için gittiğim Avustralya’da görüp hala unutamadığım, üniversite de ilk derslerden biri “not tutma teknikleri” idi. Üniversite kazanmış öğrencilere Not tutma teknikleri gösterilmesi konunun önemini göstermişti bana. Yazınızın sadece bu konu üzerinde olmasını umarım. bende 4 gözle bekleyenler sırasındayım.

 2. Fatih avatarı
  Fatih

  Merakla bekliyor olacağız…

 3. etekin avatarı
  etekin

  Bu sene denemeyi düşündüğüm bir yöntem: http://bulletjournal.com/

 4. Mert avatarı

  Güzel ve odaklı bir yazı olmuş, okuyunca insan kendini iyi hissediyor – “Evet ya, artık hayatımı daha düzenli hale getireceğim!” ilizyonu biraz da 🙂

  Tek eklemem, nasıl digital varlıklarımızı yedekliyorsak fiziki varlıklarımızı da yedeklemek esasında mümkün: yeni yılda salondaki oturma takımını da duvar boyundaki TV’yi de kaybettiğinizde yerine koymanıza yardımcı olacak bir sigorta poliçesi sahibi olmak güzel bir hedef olabilir.

 5. Mert avatarı

  Bu gerçekten çok güzel bir yöntemmiş ya 🙂

 6. Bünyamin Vıcıl avatarı

  not almayla ilgili; bir süredir Google Keep kullanmaya başladım ve dediğiniz gibi atladığım onca şey varmış hayatta…

 7. asibonzai avatarı
  asibonzai

  Kesin olarak yapacağım şey, 2015’i boşver esas 2016’ya odaklan 🙂

 8. Atilla avatarı

  ve yeni bir versiyon için acele etmeyiniz “arkanızdan atlı mı kovalıyor?” yeni çıkan app versiyonu için 3 gün, ev eşyası için ise 1 ay bekleyin.

 9. Orhan Metin (@orhan_metin) avatarı

  “Toplantı notu nasıl tutulur” tavsiyelerinden ziyade, daha sonra ihtiyacınız olacağı varsayımıyla kaydettiğiniz bilgileri saklarken hangi yöntem/araçları ve en önemlisi nasıl bir sınıflandırmayı tercih ettiğiniz konusunda bir yazı harika olurdu. Notlarınızı Evernote’da, makaleleri de Pocket’da tuttuğunuzu hatırlıyorum, hangi ana ve alt kategorileri tercih ettiğinizi bilmek isterdim. Sadece makaleler değil, bilgisayarınızda dosyaları saklamak için tercih ettiğiniz hiyerarşi bile eminim çok ilham verici olacaktır.

  Feedly ve Pocket’da okunmak üzere bekleyen yüzlerce makale, delicious’a kaydedilmiş ve incelenmek üzere bekleyen onlarca site ve Youtube, Vimeo ve TED’deki watchlist’ler derken ipin ucu kaçıyor tabi. Bu kadar çok içerik “tüketme”ye gerek var mıdır, gerçekten öncelikli olanlar nasıl belirlenmelidir noktasında da söyleyecek çok sözünüz olduğuna eminim ve “arşivinizi organize edin, izlemeyeceğiniz ve dinlemeyeceğiniz içerikle vedalaşın” tavsiyenizi bizzat nasıl yaptığınızı okumayı çok isterim ama buna rağmen okumak, izlemek, dinlemek, incelemek ve saklamak durumunda olduğunuz diğer içeriği nasıl yönettiğinizi çok merak ediyorum.

 10. akif avatarı
  akif

  benim not tutma yöntemim biraz değişik, şöyle ki nette dolaştığım zamanlar ilgimi çeken resim,haber,yazı,bilgi vb şeyleri ekran kaydetmeyle almak istediğim o kısmı seçip bilgisayarda kategorilere ayırdığım ilgili klasöre (spor,siyaset,sinema,borsa vs) atıyorum.Arada bir klasörü baştan aşağı gözden geçiriyorum.Bu sayede o an okuyup ilgimi çeken ancak sonrasında aklımdan çıkan notları tekrar hatırlamış oluyorum.

 11. Drxx18 avatarı
  Drxx18

  Not tutma konusu ile bağlantılı olarak okunan bir kitaptan sizde kalanları hatırlamak adına mindmap yada zihinharitası şeklinde görsel hafızayı uyaracak şekilde haritalar hazırlayıp onların fotoğrafını alıp google takvimde 3 ay sonraya hatırlatmaya atıyorum günü geldiğinde tekrar hatırlaıp bir üç ay daha öteleyerek tekrar gözden geçiriyorum herkese tavsiye ederim..

  1. Orhan Metin (@orhan_metin) avatarı

   “Yıllar sonra hatırlamayacaksam neden okudum ben bu kitapları” serzenişine (Serdar Bey’in bu konudaki “çünkü seni değiştirdi, dönüştürdü, bugünkü sen yaptı” minvalindeki cevabına tamamen katılmakla birlikte) cevap olabilecek, ilk kez duyduğum ilginç bir yöntem bu. Örnek bir harita paylaşabilir misiniz?

 12. okan avatarı

  öneri yazısını bekliyoruz..

 13. Göksel Gürsel avatarı

  Amirim, ben de not tutmakla ilgili yazınızda, özellikle blog yazarkenki akış içerisinde Evernote’u ya da başka bir uygulamayı nasıl kullandığınızı merak ediyorum. İçerikleri oldukça zengin blog yazıları yazıyorsunuz. Tahmin ediyorum ki iyi bir araştırma ve araştırma verilerini iyi organize etmeniz ile mümkündür bu. Dediğiniz gibi belki bize uymayabilir ama en azından ilham vereceğini düşünüyorum. Keyifli yıllar dilerim.

 14. Emre ASLAN avatarı

  Yeni keşfettiğim,bir blog mserdark.com gerçekten yazıların özelliklede “kişisel” kategorisine ait yazılarınız keyif verici.Başarılar

 15. suhagezimanya avatarı
  suhagezimanya

  Yazınızda en çok değindiğiniz not tutmak gerçekten önemli bir yer arz ediyor hayatımızda. haklısınız bunlar uyulması gereken tavsiyelerdir.

Görüşlerinizi paylaşın: